Pakistan

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 02.07.2017
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Pakistan
  Stupeň cestovného odporúčania č. 3. Odporúčanie necestovať do niektorých oblastí Pakistanu
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje slovenských občanov na pretrvávajúce zvýšené bezpečnostné riziko teroristických útokov a únosov pre cudzincov vo veľkých mestách, predovšetkým v Karáči (aj vysoká kriminalita), provinciách FATA, Khyber - Pakhtunkhwa, Balučistan a Gilgit-Baltistan. V uvedených oblastiach prebiehajú protiteroristické operácie a strety pakistanskej armády s bojovníkmi Talibanu, ktorý neustále hrozí cudzincom, že pokiaľ neopustia Pakistan, stanú sa terčom odvetných útokov.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: islamská republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Pakistanská islamská republika
miestny názov اسلامی جمہوریۂ پاکستان
miestny názov v latinke islāmī jamhūriya-i-pākistān
anglicky Islamic Republic of Pakistan
Rozloha: 796 095 km2
Počet obyvateľov: 207,8 miliónov(údaj z roku 2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Islamabád Islamabad Islamabad
Počet obyvateľov hlavného mesta: 1,01 mil. (údaj z roku 2017)
Úradný jazyk: urdu, angličtina
Mena: pakistanská rupia, PKR ()
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Afganská islamská republika 2430
Čínska ľudová republika 523
Indická republika 2912
Iránska islamská republika 909
Dĺžka pobrežia: 1046
Administratívne územné členenie: 4 federálne provincie a 4 administratívne teritóriá
Medzinárodná poznávacia značka: PK
HDP na obyvateľa: 1 548 USD (údaj z roku 2017)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Pandžábci 45%
Sindovia 14%
Paštuni 15,4%
Muhadžirovia 7,5%
Saraiki 9,6%
Balúčovia 3,8%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
islam (97%) z toho 77% sunniti, 20% šíiti
kresťanstvo, hinduizmus a iné 3%
Štátny sviatok
dátum sviatok
14.8. Deň nezávislosti, výročie vzniku štátu
23.3. Deň Pakistanu
Vznik štátu: 15.08.1947 ()
Hlava štátu: Árif Alví od 9.9.2018
Predseda vlády: Imrán Chán
Minister zahraničných vecí: Šáh Mahmúd Qureši
Dátum konania posledných volieb: parlamentné voľby 25. júla 2018; prezidentské voľby 4. septembra 2018
Výkonná moc v štáte: vláda
Zákonodarný orgán: parlament (dvojkomorový – Národné zhromaždenie a Senát)
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Časové pásmo: SEČ +4
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Teherán

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Tehran
Street: No, 72 Moghadassi Street, Bahonar Street, Niavaran, Post Code: 1971836199, P.O.Box 19395-6341
Town:
slovak native
Tehran
ZIP:
State:
slovak native
Iran Iran
Phone: +98 2122740466, +98 2122754560, +98 2122733706
Mobile phone:
Fax: +98 2122758528
E-mail: emb.tehran@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/teheran
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Lahore
Consular Office of the Slovak Republic in Lahore
Konzul: Muhammad Malik Asif
otvorený: 10.06.2014
adresa: Honorary Consulate of the Slovak Republic
59/5 Sarfaraz Rafique Road
Lahore Cantt
Pakistan

Mobil.: +92-321-8401242, +628121013737
Tel.: +924236652291
Fax.: +924236652292
E-mail.: asif@indusgroup.com
konzulárny obvod: celé územie Pakistanu
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas (platný minimálne 6 mesiacov od vstupu) a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na veľvyslanectve Pakistanu vo Viedni.
Miestne špecifiká:

Pakistan je islamská krajina, kde platí zákaz požívania alkoholu. Za vlastníctvo a užívanie drog môže hroziť až trest smrti.

Za priestupok proti islamu sa považuje aj príliš tesné oblečenie, u mužov sú neprípustné krátke nohavice, u žien odhalené plecia a nohy vyše kolien.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 27/12/2017

Colné a devízové predpisy: Dovoz peňazí je neobmedzený, s výnimkou miestnej meny. Je povolený dovoz/vývoz maximálne 100 rupií a vývoz valút do 5.000,- USD. Bez cla si môžete doviezť predmety osobnej spotreby, 200 ks cigariet, alebo tomu zodpovedajúce množstvo tabakových výrobkov. Obmedzený je dovoz ovocia a zeleniny, prísne zakázaný dovoz alkoholu.
Doprava: V Pakistane sa jazdí ľavostranne. Nespoliehajte sa na pravidlá cestnej premávky, v krajine sa jazdí čím sa dá, kade sa dá a ako sa dá. Vo verejnej doprave sa najčastejšie používajú mikrobusy, autobusy a pikapy. Nástojčivo neodporúčame používať miestne autobusy a to ani miestne, ani diaľkové. Zčasti pre ich zlý technický stav, zčasti preto, že turistické autobusy sú obľúbeným terčom ozbrojených bánd a atentátnikov. Po zotmení a v noci zásadne NEJAZDITE.V krajine je hustá a pomerne lacná sieť vnútroštátnych aerolínií , väčšie mestá spája železničná sieť.
Klimatické podmienky: Púštne podnebie na juhu krajiny, suché, kontinentálne na severe. V mesiacoch apríl až jún dosahujú horúčavy v niektorých oblastiach 50°C, vo východnej časti monzúnová klíma. Obdobie dažďov trvá od júna do augusta, v septembri až máji panuje suché, horúce počasie.
Zdravotná starostlivosť: S ohľadom na hygienické pomery a nedostatok odborného personálu je úroveň zdravotníctva nižšia ako v európskych krajinách. V hlavnom meste je kvalitná nemocnica s lekármi, ktorí študovali v USA. Väčšina odborných a všeobecných lekárov má miestne školy a zriedkavo ovládajú cudzie reči. Vo veľkomestách ako Karáčí, Pešavár a Lahore je vysoký výskyt osôb nakazených vírusom HIV, v severozápadnej pohraničnej provincii bol zaznamenaný výskyt smtreľného "konžského vírusu". Miestne zdravotnícke úrady varujú pred epidemickým šírením hepatitídy typu A,B,C na území celej krajiny, lokálne sa vyskytuje malária, lepra a tuberkulóza. Pred cestou určite nezaškodí návšteva odborného lekára a konzultácia o možnosti preventívneho očkovania. Odporúčame vziať so sebou lekárničku s bežnými liekmi a doplniť ju o preparáty proti črevným chorobám.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Veľvyslanectvo SR v Teheráne neodporúča turistické cesty do Pakistanu a v prípade nevyhnutných ciest do krajiny odporúča spolupracovať s vierohodným domácim partnerom, ktorý by mal byť schopný poskytnúť čo najvyššiu úroveň bezpečnosti pri pohybe po krajine. Pred cestou odporúčame pozrieť si internetovú stránku Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Veľvyslanectva SR Teheráne v sekcii Oznamy a upozornenia pred cestovaním. Bezpečnostná situácia v krajine, aj v súvislosti s dlhodobým vývojom v Afganistane, je zlá s tendenciou ďalšieho zhoršovania. Najrizikovejšie sú oblasti severozápadného Pakistanu susediace s Afganistanom (provincie Khyber-Pakhtunkhwa, Federálne spravované kmeňové územia – FATA vrátane Waziristanu), provincia Balučistan s vysokým rizikom sektárskeho a etnického násilia, Lahore, kde hrozia bombové atentáty, provincia Sindh a veľké mestá v Pandžábe. Vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v krajine a možné riziká Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dôrazne odporúča občanom SR smerujúcim do Pakistanskej islamskej republiky necestovať do týchto území. Upozorňujeme, že teroristické útoky a násilie majú stále vysokú tendenciu a nie sú teritoriálne obmedzené iba na uvedené najviac rizikové územia. Útok aj na civilné ciele je v súčasnosti možný prakticky na ktoromkoľvek mieste v Pakistane. Hrozí vysoké riziko útoku na zahraničné osoby a objekty, prevažne z krajín západného sveta. Únosy s cieľom získania výkupného majú stúpajúcu tendenciu. Aj oblasti, ako napr. Gilgit-Baltistan, ktoré boli považované za bezpečné, zaznamenali útoky teroristov, ktorých obeťami boli už aj slovenskí občania. Ohrozené sú budovy západných spoločností, vládne objekty a úrady, kresťanské zariadenia. Vyhýbajte sa veľkým zhromaždeniam ľudí, správajte sa nenápadne, dbajte na opatrnosť aj v reštauráciách, na trhoviskách, pri prehliadke pamätihodností a v hoteloch.

Mimoriadne vysoké riziko sektárskeho a etnického násilia je v meste Karáči, kde je aj vysoká úroveň bežnej kriminality.


Veľvyslanectvo neodporúča cesty autom z Iránu do Pakistanu. V prípade záujmu môže veľvyslanectvo poskytnúť kontaktné adresy Slovákov pôsobiacich a žijúcich v Pakistane.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 27/12/2017

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 02.07.2017
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Pakistan
  Stupeň cestovného odporúčania č. 3. Odporúčanie necestovať do niektorých oblastí Pakistanu
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje slovenských občanov na pretrvávajúce zvýšené bezpečnostné riziko teroristických útokov a únosov pre cudzincov vo veľkých mestách, predovšetkým v Karáči (aj vysoká kriminalita), provinciách FATA, Khyber - Pakhtunkhwa, Balučistan a Gilgit-Baltistan. V uvedených oblastiach prebiehajú protiteroristické operácie a strety pakistanskej armády s bojovníkmi Talibanu, ktorý neustále hrozí cudzincom, že pokiaľ neopustia Pakistan, stanú sa terčom odvetných útokov.
 • 03.08.2016
  | Poverovacie listiny | Pakistan
  Veľvyslanec Slovenskej republiky v Teheráne Ľubomír Golian odovzdal 2. augusta 2016 poverovacie listiny do rúk prezidenta Pakistanskej islamskej republiky Mamnoona Hussaina.
 • 16.12.2014
  | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Pakistan
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ostro odsudzuje brutálny útok pakistanského Talibanu na školu v pakistanskom meste Pešávar, ktorý si vyžiadal desiatky obetí vrátane detí. MZVaEZ SR vyjadruje úprimnú sústrasť všetkým rodinám obetí tohto nezmyselného činu. Zbabelí a zákerní vrahovia musia byť potrestaní. Potvrdzujeme svoju jednoznačnú podporu úsiliu pakistanskej vlády v boji proti teroristom a extrémistom usilujúcim o destabilizáciu pomerov v krajine.
 • ikonka galerie
  10.06.2014
  | Aktivity ministra | Pakistan
  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (10. júna 2014) v druhý deň oficiálnej návštevy Pakistanu slávnostne otvoril nový Honorárny konzulárny úrad SR v meste Lahore (provincia Pandžáb) a vymenoval Malika Muhammada Asifa do funkcie honorárneho konzula SR. „Tento krok povedie k posilneniu dostupnosti konzulárnej asistencie pre našich občanov v Pakistane, kde nemáme náš plnohodnotný zastupiteľský úrad a taktiež k zintenzívneniu obchodno-ekonomickej spolupráce s Pakistanom, vrátane lepšieho prehľadu o investičných možnostiach,“ uviedol M. Lajčák.
 • ikonka galerie
  ikonka audia
  09.06.2014
  | Aktivity ministra | Pakistan
  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák začal dnes (9. júna 2014) oficiálnu návštevu Pakistanskej islamskej republiky. V rokovaniach s poradcom predsedu vlády pre národnú bezpečnosť a zahraničné veci Sartajom Azizom, ktorý vykonáva funkciu ministra zahraničných vecí a na pozvanie ktorého šéf slovenskej diplomacie do Pakistanu pricestoval, minister Lajčák dôrazne odsúdil včerajší teroristický útok v Karáčí, pri ktorom zahynulo takmer 30 osôb.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: