Papua Nová Guinea - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

20.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Papua-Nová Guinea

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre informuje občanov Slovenskej republiky v reakcii na vývoj vo veci šírenia ochorenia COVID-19 o postupne zavádzaných opatreniach zo strany úradov krajín jeho akreditácie a priakreditácie.

 

Všetkým cestujúcim so zahraničnou štátnou príslušnosťou, ktorí navštívili kontinentálnu Čínu, Irán, Južnú Kóreu, Spojené štáty americké, Veľkú Britániu a štáty Európskej únie počas 14 dní predchádzajúcich dátumu ich cesty do Papui Novej Guinei, bude odopretý vstup do krajiny. Vláda tiež zaviedla zvýšené kontrolné opatrenia na hraniciach krajiny.

 

Výletné lode a jachty s počtom pasažierov 15 a viac majú zakázaný vstup do krajiny. 

 

Pozemná hranica medzi Indonéziou a Papuou Novou Guineou je zatvorená. Vláda zakázala aj tradičné prechody hraníc medzi Austráliou a Papuou Novou Guineou v Torresovom prielive a tiež prechody morských hraníc medzi Šalamúnovými ostrovmi a nezávislým regiónom Bougainville.

 

Tieto cestovné obmedzenia sú platné až do odvolania. 

 

Nový druh ochorenia je prenosný z človeka na človeka, môže sa šíriť vzduchom a spôsobiť fatálne následky. Z tohto dôvodu apelujeme na občanov Slovenskej republiky, aby sa počas pobytu v regióne vyhli kontaktu s chorými ľuďmi, dbali na osobnú hygienu, vrátane umývania rúk, ako aj na hygienu potravín a vystríhali sa kontaktu so živými zvieratami a rešpektovali inštrukcie príslušných miestnych úradov. Pokiaľ sa vyskytnú symptómy typické pre toto ochorenie (predovšetkým kašeľ a horúčka), odporúčame čo najskôr vyhľadať odbornú zdravotnú pomoc.
 

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v súvislosti s prepuknutím nového koronavírusu zriadil pre verejnosť call-centrum s nepretržitou prevádzkou. Občania môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu: novykoronavirus@uvzsr.sk, ako aj na telefónnom čísle: +421 917 222 682. Verejnosti budú poskytnuté informácie k aktuálnej situácii, rozsahu výskytu nového koronavírusu, či odporúčania pre osoby, ktoré sa nachádzajú v postihnutých oblastiach, respektíve sa vrátili z oblastí, kde sa výskyt nového koronavírusu potvrdil. Užitočné informácie a usmernenia sú dostupné na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Hlavný hygienik Slovenskej republiky vydal usmernenie týkajúce sa akútneho respiračného syndrómu spôsobeného novým koronavírusom

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Canberre: +61 487 201 047 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Zároveň odporúčame slovenským občanom, aby v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie  na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.