Peru

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Amerika
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Peruánska republika
miestny názov Perú (República del Perú)
anglicky The Republic of Peru
Rozloha: 1 285 216 km2
Počet obyvateľov: 29849303(údaj z roku 2013)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Lima Lima Lima
Počet obyvateľov hlavného mesta: 9130000 (údaj z roku 2011)
Úradný jazyk: španielsky jazyk, kečuánsky jazyk, aymarský jazyk
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
španielsky 81,4 %
kečuánština 13 %
ajmarský 1,7 %
iné 1,2 %
Mena: nuevo sol (PEN)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Bolívijský mnohonárodný štát 1075
Brazílska federatívna republika 2995
Čilská republika 171
Kolumbijská republika 1800
Ekvádorská republika 1420
Dĺžka pobrežia: 2.414 km
Administratívne územné členenie: 25 regiónov a jedna ústavou zriadená provincia - Lima. Regióny: Amazonas, Ancash, Apurimac, Arequipa, Ayacucho, Cajamarca, Callao Cusco, Huancavelica, Huanuco, Ica, Junin, La Libertad, Lambayeque, Lima, Loreto, Madre de Dios, Moquegua, Pasco, Piura, Puno, San Martin, Tacna, Tumbes, Ucayali
Telefónna predvoľba: +51
Medzinárodná poznávacia značka: PE
Internetová doména: pe
HDP na obyvateľa: 10 900 (údaj z roku 2012)
Miera nezamestnanosti: 6,8 % (údaj z roku 2012)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Peruánci %
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
rímskokatolíci 81,3 %
evanjelická cirkev 12,5 %
iné 3,3 %
žiadne 2,9 %
Štátny sviatok
dátum sviatok
28.7. Vyhlásenie nezávislosti /1821/
Vznik štátu: 28.07.1821 (Peru)
Hlava štátu: Ollanta Humala Tasso (od 28. 07. 2011)
Predseda vlády: René Cornejo (od 24. 02.2014)
Minister zahraničných vecí: Gonzalo Gutiérrez Reinel (23. 06. 2014)
Dátum konania posledných volieb: 10.04.2011
Výkonná moc v štáte: Výkonná moc je prakticky v rukách prezidenta, ktorý menuje vládu aj jej predsedu. Ústava zakotvuje aj inštitút dvoch viceprezidentov
Zákonodarný orgán: jednokomorový Kongres (130 poslancov) volený na obdobie 5 rokov
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Časové pásmo: GMT - 5 (SAPT)
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.rree.gob.pe
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Buenos Aires

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Buenos Aires Embajada de la República Eslovaca en Buenos Aires
Street: Av. Pte. Figueroa Alcorta 3240
Town:
slovak native
Buenos Aires Buenos Aires
ZIP:
State:
slovak native
Argentina Argentina
Phone: +54 1148013917, +54 1148079451, +54 1148048622
Mobile phone:
Fax: +54 1148014654
E-mail:
Internet: www.mzv.sk/web/buenosaires
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Lima
Consular Office of the Slovak Republic in Lima
Konzul: Víctor Andrés Belaunde Gutiérrez
otvorený: 25.01.2018
adresa: Consulado Honorario de la República Eslovaca
General Borgoño 528
Miraflores
Lima
Perú

Mobil.: +51 997207252
Tel.: +511 446 6570, +511 446 8870
Fax.:
E-mail.: victorandres@bna.pe
konzulárny obvod: Peruánska republika
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Na vstup do Peru je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas SR. Vo všetkých ostatných prípadoch (študijné pobyty, vykonávanie platenej činnosti (aj umeleckej) je potrebné príslušné vízum. Letecké spoločnosti pri cestách vyžadujú predloženie spiatočnej letenky, ktorá v prípade turistickej cesty do 90 dní, nemôže dátum návratu presahovať 90-dňový limit. Pri prekročení povolených 90 dní pobytu sa účtuje pokuta, ktorá sa platí priamo na letisku, za každý deň je to cca 2 USD. Okrem finančnej pokuty, môže byť do pasu urobený záznam s doživotným zákazom vstupu do Peru.

 

Pri maloletom dieťati, ktoré cestuje v sprievode len jedného z rodičov, je potrebné predložiť písomný a úradne overený súhlas druhého rodiča na cestu dieťaťa. Súhlas musí byť preložený do španielskeho, alebo anglického jazyka. Alebo spísaný priamo v španielskom jazyku.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 04/05/2018

Miestne špecifiká:

Pri odlete z krajiny je nevyhnutné uhradiť letiskový poplatok vo výške 28,- USD, bez zaplatenia ktorého nie je povolený odlet cudzinca.

 

Colné a devízové predpisy: Je zakázané dovážať a vyvážať z Peru napr. zbrane, semená, rastliny a ich deriváty, ktoré musia byt vybavené predpísanými povoleniami. Pre dovoz a vývoz zvierat a rastlín platia medzinárodné predpisy, čo znamená, že sa vyžaduje medzinárodný zdravotný certifikát, prípadne očkovací preukaz. Platí zákaz vývozu historických a kultúrnych pamiatok, rastlín a zvierat volne žijúcich v prírode. Povolený je len vývoz tých predmetov, ktoré nie súpovažované za kultúrne dedičstvo národa, avšak tiež len so súhlasom Národného kultúrneho inštitútu (NKI). Vybavenie príslušného povolenia trvá približne 1 týždeň. Peruánske orgány odhalili niekoľko pokusov občanov európskych štátov (medzi nimi aj zo SR) o ilegálny vývoz drog a chránených živočíchov a rastlín. V prípade ich odhalenia ide o trestné činy, za ktoré sú aplikované pomerne vysoké sadzby odňatia slobody (za pašovanie drog je najnižší trest 8 rokov odňatia slobody, ktorý si musí páchateľ odpykať v Peru). Okrem národnej meny Nuevo Sol jebežným platidlom americký dolár. Odporúča sa mat k dispozícii USD. V poslednom období sa naskytá možnosť platby v niektorých vybraných obchodoch (ide najmä o umelecké predmety zo striebra) aj v Euro. Dovoz a vývoz peňazí nie je obmedzený. Hodnota dovážaného tovaru nesmie prekročiť 1000,- USD, obmedzený je dovoz cigariet na 200 ks a 1 liter alkoholu. Potraviny v surovom stave je zakázané dovážať.
Doprava: Na trasy turisti väčšinou využívajú diaľkové autobusy. Cena závisí od vzdialenosti (približne 100 km stojí okolo 15 solov). 1 USD = 3,45 sol. Neodporúča sa cestovať lacnejšími dopravcami, ktorých technický stav vozidiel je nevyhovujúci. Povrch miestnych diaľnic je pomerne dobrý, diaľničné poplatky sú približne 3,- až 5,- solov na 80 km. Cesty vo vnútrozemí sú však vo veľmi zlom stave. Pravidlá cestnej premávky sa prakticky nedodržiavajú. V hlavnom mesteLima sa jazdí bezohladne, bez používania smeroviek a často pod vplyvom alkoholu.Pokiaľ ide o dopravu v meste, odporúča sa prepravovať tzv. žltými taxíkmi, ktoré sú registrované. V Lime jazdí nespočetné množstvo taxíkov, vodiči ktorých však vo väčšine prípadov nemajú ani licenciu a niekedy ani oprávnenie na riadenie motorového vozidla. Taxíky nemajú tachometer a tak je potrebné si cenu za odvoz dohodnúť s taxikárom ešte pred absolvovaním cesty. Väčšina taxikárov má zmluvné ceny.
Klimatické podmienky: V zime, jún až september, teploty dosahujú 14 - 16 °C. Vlhkosť je veľmi vysoká, v priemere nad 90 %. V lete, november až apríl, teploty dosahujú okolo 25 - 28 °C. K návšteve najzaujímavejších oblastí - Machu Picchu, Iquitos, Huariz - sa neodporúča obdobie medzi decembrom a aprílom vzhľadom na obdobie dažďov v týchto oblastiach. Pokiaľ ide o stravovanie, obed v bežnej reštaurácii stojí okolo 20 až 30 solov. Kupovať jedlo odpouličných predajcov sa v žiadnom prípade neodporúča. Voda z vodovodu nie je pitná. Odporúča sa pitnú vodu kupovať v uzatvorenej fľaši.
Zdravotná starostlivosť: Zdravotníctvo je na úrovni obvyklej pre latinskoamerické krajiny, to znamená špičkové a veľmi drahé ošetrenie v súkromných zariadeniach a naopak ošetrenie na nízkej úrovni v štátnych klinikách. Zdravotná starostlivosť v Peru je sprivatizovaná. V prípade nevyhnutnosti lekárskeho zákroku možno volať "Alerta Medica" (Tel.: 225 4040). Poskytnuté ošetrenie je však potrebné uhradiť v hotovosti i napriek tomu, že cudzinec je poistený, vo väčšine prípadov dokonca pred zákrokom. Poistenec potom musí na základe dokladov o úhrade riešiť preplatenie nákladovso slovenskou poisťovňou. Tarifa za ošetrenie v prípade autohavárie, infarktu, krvácajúcej rany je približne 100,- USD, návšteva lekára (konzultácia) 30,- USD. Keďže predovšetkým v oblastiach v blízkosti rieky Amazonky existuje zvýšený výskyt malárie a žltej zimnice, miestne inštitúcie odporúčajú turistom preventívne zdravotné opatrenia, ktoré spočívajú v očkovaní proti žltej zimnici, prípadne hepatitíde a brušnému týfusu. Nie je zvykom užívať antimalariká. Zo zdravotných dôvodov sa nemá piť voda z vodovodu a aj čerstvá zelenina a ovocie majú byt umývané vo vode s dezinfekčnýmroztokom. Pri návštevách amazonskej oblasti je nevyhnutné používať repelent a prijať opatrenia s cieľom vyhnúť sa nákaze choroby dengue spôsobenej uštipnutím komára. V prípade dengue neexistuje možnosť preventívneho očkovania, len zodpovedný prístup samotného turistu. ZÚ slovenským turistom pred cestou do Peru odporúča preveriť si aktuálne informácie ohľadne výskytu infekčných a cudzokrajných ochorení na web stránke polikliniky cudzokrajných chorôb: www.cudzokrajne.skPri cestách do peruánskych Ánd treba zohľadniť vysokú nadmorskú výšku a s ňou súvisiace problémy (bolesť hlavy, závraty, dávením, ťažkosťami s dýchaním).
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Bezpečnostná situácia v Peru je obdobná ako v mnohých latinskoamerických krajinách. Existujúca chudoba spôsobuje zvýšenú kriminalitu. Ide predovšetkým o drobných zlodejov, ktorí často využijú nepozornosť a neznalosť cudzincov a okradnú ich o peniaze, doklady, batohy a pod. Hlavné mesto Lima je považované za najnebezpečnejšie mesto v Peru, najmä čo do úrovne pouličnej kriminality. Potom nasleduje Cuzco a Arequipa. Ostatné mestá ako aj horské oblasti a Amazonka sú výrazne bezpečnejšie. Neodporúčajú sa nočné vychádzky a po zotmení radíme vychádzať aj v Lime na ulicu len v nutných prípadoch s malou peňažnou hotovosťou a kópiou cestovného pasu. Originál pasu, hotovosť, cennosti a batožinu ponechajte na bezpečnom mieste. V prípade straty, resp. odcudzenia dokladov, osobných vecí, letenky a pod. odporúčame vždy vyžadovať spísanie protokolu o krádeži na policajnom útvare. Protokol je následne požadovaný pri vystavení náhradného cestovného dokladu, ako aj poisťovňou, leteckou spoločnosťou a pod. V Peruánskej republike nemá SR od 30. júna 2003 diplomatické zastúpenie. V prípade straty alebo krádeže cestovného dokladu občania SR môžu požiadať o pomoc ZÚ členských krajín EÚ v Lime. Pre Slovenskú republiku je akreditované peruánske veľvyslanectvo vo Viedni.
Dôležité telefónne čísla: Požiarnici = 116 alebo 222-0222· Policajná stanica San Isidro = 4441 0729 alebo 4441 1275· Policajná hliadka (motorizovaná) = 433 3333
. Horúca linka v Lime = 224 7888; v Cuzcu = 252 974· Zdravotná starostlivosť (Alerta médica) = 225 4040
· Úrazové linky v Lime: Angloamericana = 221 2240, Benavides = 275 0488, Italiana = 421 6782, Javier Prado = 440 2000, Ricardo Palma = 224 2224
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.rree.gob.pe
Dôležité telefónne čísla: Požiarnici = 116 alebo 222-0222· Policajná stanica San Isidro = 4441 0729 alebo 4441 1275· Policajná hliadka (motorizovaná) = 433 3333
. Horúca linka v Lime = 224 7888; v Cuzcu = 252 974· Zdravotná starostlivosť (Alerta médica) = 225 4040
· Úrazové linky v Lime: Angloamericana = 221 2240, Benavides = 275 0488, Italiana = 421 6782, Javier Prado = 440 2000, Ricardo Palma = 224 2224
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

SR dlhodobo poskytuje každý rok jedno alebo dve štipendiá pre peruánskych študentov na vysokoškolské štúdium v SR.

Krajania a krajanské komunity:

Krajanská komunita v Peru predstavuje len pár jedincov, nie je organizovaná.