Pietne podujatie k Pamätnému dňu holokaustu

1.2.2019 | Aktivity veľvyslancov | Bulharsko

Zastupiteľský úrad SR v Sofii v spolupráci so ZÚ Izraela v Sofii a Ministerstvom zahraničných vecí BG pripravili spoločné pietne podujatie k Pamätnému dňu holokaustu. Podujatie sa uskutočnilo 30. januára 2019 v Kultúrnom centre G8 v Sofii. 

 

S príhovormi vystúpili riaditeľ Kultúrneho centra MZV BG J. Kojnakov, ŠTAT MZV BG G. Georgiev, veľvyslankyňa Izraelského štátu v Sofii I. Lillien, VZÚ Sofia M. Korček, GR MZV BG pre globálne otázky a zároveň spolu-predseda delegácie BG v Medzinárodnej aliancii pre pripomínanie holokaustu (IHRA) P. Bončev. 

 

Ako hlavný bod programu Dňa spomienky holokaustu bol premietnutý dokumentárny film slovenských tvorcov Mateja Mináča a Patrika Pašša Nickyho rodina. Snímku uviedol pán M. Korček, veľvyslanec SR v Bulharskej republike.. Vo svojom príhovore predstavil dokument, ktorý zachytáva neuveriteľný príbeh odvahy a odhodlania Sir Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval počas 2. svetovej vojny záchranu 669 detí z Československa do Spojeného kráľovstva. Pripomenul, že Izraelský štát doposiaľ uznal 595 Slovákov za Spravodlivých medzi národmi. V súvislosti s pripomínaním si holokaustu zdôraznil potrebu aktívneho pôsobenia. Boju proti antisemitizmu sa bude venovať aj medzinárodná konferencia v Bratislave (5. - 6. februára 2019), ktorá bude prvou zo série konferencií v rámci slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

 

Spomienkového podujatia sa zúčastnili predstavitelia MZV BG, diplomatického zboru, židovských organizácií, vzdelávacích inštitúcií a médií. Pietne podujatie k Pamätnému dňu holokaustu zviditeľnilo úsilie proti šíreniu antisemitizmu, prejavov rasovej a inej spoločenskej nenávisti, ako aj spochybňovaniu samotného faktu existencie holokaustu. 

 

Informáciu o podujatí prinieslo hlavné spravodajstvo štátnej televízie BNT a denník Dnevnik.

 

Podujatie podporila agentúra Trigon Production, ktorá poskytla film Nickyho rodina.