Pódiová diskusia o československej vojenskej pomoci Izraelu v roku 1948

8.6.2018 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Slováci naprieč storočím | Izrael

Sté výročie vzniku Československa, ako aj 70. výročie založenia Izraela, sme si pripomenuli ďalším podujatím, organizovaným spoločne s ambasádou Českej republiky v Tel Avive. Pódiová diskusia venovaná československej vojenskej pomoci Izraelu v roku 1948 sa uskutočnila v knižnici Beit Ariela v Tel Avive 7. júna a zúčastnil sa nej aj riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. 

 

Historické súvislosti, ako aj spomienky jedného z priamych účastníkov týchto udalostí Avrahama Harshaloma, pripomenuli pomoc Československa, aj vďaka ktorej Izrael získal svoju nezávislosť. Československo bolo jedinou krajinou, ktorá poskytla Izraelu zbrane, vojenskú techniku a výcvik izraelských pilotov, čo je považované za rozhodujúci moment vo vojne za nezávislosť Izraela. Táto pomoc pozitívne rezonuje v krajine dodnes.

 

Pred samotným podujatím sa zároveň uskutočnilo premietanie dokumentárneho filmu o československých letcoch zapojených do vojny za nezávislosť Izraela. 

Podujatie, je súčasťou viac ako desiatich  kultúrno-spoločenských akcií, ktoré organizujú spoločne veľvyslanectvá SR a ČR v Tel Avive k stému výročiu vzniku Československa. Vyvrcholením osláv bude galavečer 3. júla v izraelskom Knessete za účasti predsedov slovenského, českého a izraelského parlamentu.