Recepcia pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky

31.10.2018 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Egypt

Zastupiteľské úrady Slovenskej republiky a Českej republiky si spoločnou slávnostnou recepciou pripomenuli 100. výročie založenia Československej republiky, ktorá sa konala 28. októbra 2018 v priestoroch ZÚ Českej republiky v Káhire. Na recepcii sa zúčastnilo približne 800 hostí, vrátane oficiálnych egyptských predstaviteľov, zástupcov diplomatického zboru, zástupcov podnikateľskej sféry a priateľov obidvoch krajín. Medzi prominentných hostí patril minister starožitností Khaled El-Anany a minister zásobovania a vnútorného obchodu Ali Ali Moselhi.

 

Veľvyslanec Valér Franko v príhovore vyzdvihol význam spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktorý bol v roku 1918 založený v súlade s najlepšími demokratickými princípmi a na slobodnej vôli obidvoch národov. Zároveň ocenil pokojné rozdelenie spoločnej republiky a príspevok obidvoch krajín k stabilite Európy a EÚ. Vyzdvihnutá bola životaschopnosť Slovenska a hospodárske úspechy dosiahnuté za 25-ročnú históriu samostatného Slovenska.

 

Spoločnou slávnostnou recepciou si obidve krajiny nielen dôstojne pripomenuli okrúhle výročie, ale vyslali aj jasný signál, že si cenia spoločnú históriu a hlboké hospodárske, občianske, kultúrne a ľudské väzby, ktoré vznikli medzi našimi národmi počas obdobia spoločného štátu.