Registrácia cudzincov v Bieloruskej republike

14.1.2019 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Bielorusko

Od 2.januára 2019 cudzinci, ktorí pricestovali do Bieloruska cez bieloruské hraničné priechody môžu sa bezplatne zaregistrovať na stránke elektronických služieb portal.gov.by bez osobnej prítomnosti na migračných oddeleniach organov ministerstva vnútra Bieloruska. 


Žiadateľ o registráciu je najprv povinný vytvoriť svoj osobný profil a použiť svoju mailovú adresu. Po vytvorení profilu je potrebné vybrať príslušnú službu v položke „Občianstvo a migrácia“ a vyplniť žiadosť. O tom, že registrácia bola úspešne prevedená, bude žiadateľovi odoslaný mail s informáciou, na akej adrese v Bielorusku je zaregistrovaný. V súlade s daňovým kódexom Bieloruskej republiky (bod 10.15 čl.285) za elektronickú registráciu na stránke  elektronických služieb portal.gov.by sú cudzinci oslobodení od poplatkov. 


Zároveň sa zachová možnosť osobnej registrácie na migračných oddeleniach organov vnútorných vecí Bieloruska v skôr stanovenom zákonom poriadku.


Ak cudzinec bude chcieť predlžiť registráciu v Bielorusku, je povinný sa obrátiť osobne na migračné oddelenie organov ministerstva vnútra v mieste svojho dočasného pobytu. 


Táto procedúra sa netyká cudzincov, ktorí pricestovali do Bieloruska z Ruskej Federácie. Títo sú povinní osobne sa zaregistrovať na migračných oddeleniach organov ministerstva vnútra Bieloruska v mieste svojho dočasného pobytu.