Rozlúčková návšteva veľvyslankyne Bosny a Hercegoviny

29.9.2016 | Aktivity ministra | Bosna a Hercegovina

Bratislava (29. septembra) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák prijal dnes v Bratislave na rozlúčkovom stretnutí veľvyslankyňu Bosny a Hercegoviny pre Slovenskú republiku so sídlom v Prahe Danku Savić, ktorej diplomatická misia onedlho skončí.

 

Minister pri tejto príležitosti vyzdvihol výborné vzťahy Slovenska a Bosny a Hercegoviny (BaH). Spoločné kultúrne projekty, cestovný ruch, či študentské výmeny, patria medzi významné atribúty, ktoré spájajú  občanov našich krajín.

 

Minister M. Lajčák ocenil pokrok, ktorý dosiahla BaH na svojej európskej ceste a pripomenul, že podpora politike rozširovania EÚ patrí medzi priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Aj preto vyjadril potešenie z toho, že minulý týždeň prijala Rada EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC) závery, v ktorých žiada Európsku komisiu o vypracovanie posudku k prihláške BaH na členstvo v EÚ. 

 

V súvislosti s referendom, ktoré sa nedávno uskutočnilo v Republike Srbskej  minister  M.Lajčák adresoval do BaH výzvu pre politických predstaviteľov krajiny, ale aj občiansku spoločnosť, podnikateľské subjekty a širokú verejnosť krajiny, aby sa zamerali na budúcnosť a využili možnosti, ktoré ponúka európska perspektíva.

 

Slovensko je podľa jeho slov pripravené naďalej podporovať BaH v jej transformačných procesoch odovzdávaním svojich skúseností cez projekty rozvojovej pomoci.