Rwanda - obmedzenie verejného života v súvislosti s ochorením COVID-19

27.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Rwanda

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi informuje slovenských občanov, nachádzajúcich sa v Rwande, že s účinnosťou od nedele 22. marca 2020 bol na území celej krajiny zavedený celodenný zákaz vychádzania trvajúci po dobu 14 nasledujúcich dní.

 

Vyhláška predsedu vlády E. Ngirenteho o konkrétnych obmedzeniach a platných výnimkách k celodennému zákazu vychádzania v krajine

 

Otvorené zostávajú zdravotnícke zariadenia, supermarkety/trhoviská s potravinami, drogérie, lekárne, čerpacie stanice a predajne zabezpečujúce základné životné potreby (banky a pod.) Uzatvorené všetky ostatné obchody, bary a reštaurácie (okrem donášok), školské zariadenia, úrady, kostoly a pod. Odporúča sa realizovať elektronické platby namiesto platieb v hotovosti. Povolené sú cesty do najbližšieho supermarketu/trhoviska. Presuny obyvateľstva medzi mestami je zakázané.

 

Naďalej ostávajú v platnosti ostatné reštrikčné opatrenia k zabráneniu šírenia ochorenia COVID-19 – uzatvorené hranice pre osobnú prepravu, zrušené všetky medzinárodné komerčné lety, 14 dňová povinná karanténa pre podozrivých z nákazy.

 

Výnimka platí pre zdravotnícky personál, silové zložky štátu, základné zásobovanie obchodov nevyhnutné služby a pod. 

 

Aj napriek zrušeniu všetkých medzinárodných letov z/do Rwandy stále prebiehajú komerčné repatriačné lety s nutnosťou individuálnej rezervácie. Odporúčame informovať sa na webových stránkach nasledujúcich aerolínií: Qatar Airwass a Ethiopian Airlines. V prípade otázok nás prosím kontaktujte prostredníctvom emailu na emb.nairobi@mzv.sk.

 

Odpovede na často kladené otázky k problematike spojenej s ochorením COVID19, s repatriáciami občanov SR a s obmedzeniami na hraniciach v jednotlivých štátoch 

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Nairobi +254 731 282 826 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Zároveň Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi žiada občanov Slovenskej republiky nachádzajúcich sa v Keni na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky, ak tak doteraz neurobili.