Šanghaj oslavoval 127. výročie narodenia Ladislava Eduarda Hudeca

9.1.2020 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Čína

Pri príležitosti 127. výročia narodenia známeho slovenského rodáka a fenomenálneho architekta Ladislava Eduarda Hudeca zorganizoval Generálny konzulát Slovenskej republiky v Šanghaji v spolupráci s Hudec Memorial Hall 8. januára 2020 seminár zameraný na odkaz architektonického diela stavebného génia.

 

Na seminári vystúpili okrem generálnej konzulky SR v Šanghaji Ivany Vala Magátovej viacerí zaujímaví rečníci (architekti, historici, zástupcovia akademickej obce, výtvarníci, novinári), ktorí poukázali na výnimočnosť tohto človeka, ktorý doslova zmenil nielen tvár Šanghaja a dal základ pre vybudovanie moderného svetového veľkomesta, ale aj posunul oblasť stavebníctva výrazne dopredu. Postavil prvý mrakodrap na ázijskom kontinente, využil v ňom také technické prvky ako boli rýchlovýťahy, klimatizácia či odsúvací strop tanečnej sály.

 

Súčasťou seminára bolo aj predstavenie dvoch poštových známok. Generálna konzulka predstavila známku vydanú Slovenskou poštou v roku 2019 s témou Ladislava Eduarda Hudeca. Riaditeľka múzea Liu Suhua predstavila obálku ako aj známku vydanú čínskou poštou k 70. výročiu nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Čínou, na ktorej je vyobrazená známa budova v Šanghaji, ktorú postavil náš rodák.