Slávnostná recepcia pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa

31.10.2018 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Juhoafrická republika

Zastupiteľské úrady SR a ČR v Pretórii usporiadali 25. októbra 2018 spoločnú slávnostnú recepciu pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Slávnostná recepcia sa uskutočnila v priestoroch divadla Brooklyn Theatre a zúčastnilo sa na nej takmer 400 pozvaných hostí z radov predstaviteľov JAR, zástupcov diplomatického zboru, krajanov, podnikateľskej komunity a zástupcov tretieho sektora. 

 

Súčasťou slávnostného programu bolo vystúpenie hudobného telesa SĽUK. Počas slávnostného príhovoru vedúca Zastupiteľského úradu SR v Pretórii Monika Tomašovičová pripomenula  okolnosti vzniku ČSR, históriu oboch národov v spoločnom štáte a jej význam pre terajšiu samostatnú SR. Podčiarkla, že bez ohľadu na politické zriadenie, Československo aj Slovensko vždy tvrdo vystupovalo proti apartheidu a podporovalo osloboditeľské úsilie v JAR. V podobnom duchu vystúpil aj veľvyslanec ČR M. Král. Čestným hosťom zo strany JAR bola politická riaditeľka z Ministerstva medzinárodných vzťahov a spolupráce Linda Shongwe, ktorá  vyzdvihla úspešný príbeh oboch krajín nielen v spoločnom štáte, ale aj po rozdelení, ako aj dlhotrvajúcu spoluprácu JAR či už s Československom, alebo neskôr so samostatnými ČR a SR. 

 

Vystúpenie SĽUKu, ktorý do svojho repertoáru zaradil aj populárnu pieseň previazanú na Afriku „Lion sleeps tonight“,  si vyslúžilo niekoľko minútový aplauz v stoji. Slovenskí hudobníci v krojoch boli stredobodom pozornosti následnej recepcie. Viacerí veľvyslanci a politici ocenili vynikajúcu spoluprácu oboch krajín aj po rozdelení. Zdôraznili, že takáto kooperácia môže slúžiť ako príklad pre mnohé ďalšie krajiny vo svete, vrátane afrických.