Slovensko a Malajzia majú záujem zintenzívniť dialóg

10.3.2014 | Aktivity ministra | Prejavy a vystúpenia ministra | Malajzia

Na pozvanie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka pricestoval dnes (10. marca 2014) na oficiálnu návštevu Slovenska minister zahraničných vecí Malajzie Anifah Aman. V poradí druhá návšteva ministra Amana na Slovensku potvrdzuje záujem oboch krajín o intenzívny dialóg.

Záujmom je rozšírenie ekonomickej spolupráce, v ktorej je nevyužitý potenciál v zbrojárstve, priemysle, potravinárstve, poľnohospodárstve a medzi úradmi pre jadrový dozor. Obe krajiny majú záujem rozvíjať vzťahy aj v oblasti školstva, kultúry a športu, pričom práve v športe už tradičnou je spolupráca národných futbalových zväzov.

Partneri ocenili spoluprácu krajín na pôde medzinárodných a nadnárodných organizácií. „Malajzia oficiálne oznámila svoju kandidatúru na členstvo v Bezpečnostnej rade OSN v rokoch 2015 – 2016 a my sme túto kandidatúru neoficiálne podporili,“ uviedol minister Lajčák. Témou rozhovoru boli aj regionálne otázky a možnosti spolupráce Malajzie s Vyšehradským fondom. V konštruktívnom rozhovore sa venovali aj spolupráci s Európskou úniou a aktuálnym globálnym otázkam – minister Lajčák informoval partnera o aktuálnom dianí na Ukrajine a vymenili si názory na situáciu v Sýrii a v Iráne.

<iframe width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/mESKjW1kCpM?feature=player_embedded" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Záznam tlačovej konferencie