Slovensko nadviazalo diplomatické styky s Južným Sudánom (FOTO)

14.12.2011 | Aktivity ministra | Oficiálna rozvojová pomoc | Južný Sudán | Keňa

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda svojou návštevou v Južnom Sudáne nadviazal diplomatické styky s novovzniknutou krajinou. So štátnym tajomníkom Charlesom Manyang D´ Awolom podpísal aj memorandum o nadviazaní diplomatických stykov. V krajine, ktorá je jednou z prioritných krajín oficiálnej rozvojovej pomoci a kde slovenské organizácie pôsobia už vyše desať rokov, odovzdal minister Dzurinda humanitárnu pomoc vo forme zdravotníckeho materiálu. Humanitárnu pomoc prevzal riaditeľ organizácie Magna - Deti v núdzi Martin Bandzak. Zároveň si šéf slovenskej diplomacie pozrel viaceré projekty organizácie, ktorá v krajine pomáha výstavbou zdravotníckych centier. “Slovensko od roku 2007 v oblasti Južného Sudánu z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci finančne podporilo projekty za takmer dva milióny eur,” povedal minister Dzurinda.

V Keni v utorok 13. decembra podpísal minister Dzurinda na stretnutí so svojim rezortným partnerom Mosesom M. Wetang'ulom dohodu o kultúrnej spolupráci. Stretol sa takisto s ministrom obchodu Chirauom Mwakwerem. “Keňa patri medzi krajiny s obrovským ekonomickým potenciálom a pre slovenské krajiny a pre slovenských podnikateľov bude slúžiť ako brána do celej východnej Afriky,” povedal po stretnutí minister Dzurinda. Na rokovaní boli prítomní aj siedmi zástupcovia slovenských firiem, ktoré sa usilujú o získanie nových kontraktov ako v Južnom Sudáne, tak v Keni. Minister Dzurinda sa zúčastnil na imatrikulácii študentov Vysokej školy sv. Alžbety, ktorá ma svoje detašované pracovisko v Nairobi.

Južný Sudán (Dušan Knap) Južný Sudán (Dušan Knap) Južný Sudán (Dušan Knap) Južný Sudán (Dušan Knap) Južný Sudán (Dušan Knap) Južný Sudán (Dušan Knap)
Južný Sudán (Dušan Knap) Južný Sudán (Dušan Knap)