Spojené arabské emiráty

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: federácia
Oficiálny názov štátu:
slovensky Spojené arabské emiráty
miestny názov الإمارات العربيّة المتّحدة
miestny názov v latinke Al-Imārāt al-‘Arabīyah al-Muttahidah
anglicky United Arab Emirates
Rozloha: 75,150 km2
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Abú Dhabí Abu Zabí Abu Dhabi
Úradný jazyk: arabský
Mena: emirátsky dirham (AED)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Ománsky sultanát 410
Saudskoarabské kráľovstvo 457
Dĺžka pobrežia: 1318
Administratívne územné členenie: 7 emirátov: Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Aiman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah, Fujairah
Telefónna predvoľba: +971
Medzinárodná poznávacia značka: UAE
Internetová doména: .ae
HDP na obyvateľa: 48.500 (údaj z roku 2013)
Miera nezamestnanosti: 2,4 (údaj z roku odhad 2013)
Štátny sviatok
dátum sviatok
2.12. Deň nezávislosti
Vznik štátu: 02.12.1971 (Spojené arabské emiráty)
Hlava štátu: Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahayan
Predseda vlády: Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum
Minister zahraničných vecí: Abdullah Bin Zayed Al Nahyan
Výkonná moc v štáte: rozdelená v rukách vládcov jednotlivých emirátov
Uznanie SR: 03.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 03.01.1993
Časové pásmo: UTC +4
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Abu Dhabi

Name:
slovak native
Embassy of Slovakia in Abu Dhabi Embassy of Slovakia in Abu Dhabi
Street:
Town:
slovak native
Abu Dhabi
ZIP:
State:
slovak native
United Arab Emirates
Phone: +971 2 681 7705
Mobile phone:
Fax: +971 2 681 7704
E-mail:
Internet: www.mzv.sk/web/abudhabi
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Na základe Dohody medzi Európskou úniou a Spojenými arabskými emirátmi o zrušení vízovej povinnosti pre krátkodobé pobyty sa môžu držitelia cestovných, diplomatických i služobných pasov SR od 7. mája 2015 zdržiavať na území Spojených arabských emirátov po dobu najviac 90 dní počas akéhokoľvek obdobia 180 dní. Dohoda sa nevzťahuje na osoby cestujúce za účelom zárobkového pobytu. Za prekročenie povolenej dĺžky pobytu je finančná pokuta za každý deň nad povolený rámec (prvý deň 200 AED, každý ďalší 100 AED). Dohoda o zrušení vízovej povinnosti medzi EÚ a SAE z mája 2015 je symetrická, tzn. platia rovnaké podmienky pre občanov EÚ v SAE a SAE v EÚ, pre referenciu je možné použiť schengenskú vízovú kalkulačku

Pre presné informácie ohľadom povolenej dĺžky pobytu je potrebné konzultovať imigračné orgány SAE (General Directorate of Residency and Foreigners Affairs), ktoré dĺžku pobytu v krajine pozorne sledujú. Veľvyslanectvo SR v Abú Dhabí odporúča slovenským občanom krajinu opustiť v predstihu, nie v deň exspirácie povolenej dĺžky pobytu. Pobyt “turistického” charakteru sa v SAE nedá predĺžiť inak než získaním rezidenčného štatútu.
 

Pri cestovaní neplnoletého dieťaťa iba s jedným z rodičov sa odporúča mať so sebou opečiatkovaný súhlas druhého (necestujúceho) rodiča v anglickom jazyku - od notára, resp. matriky SR

Vzor súhlasu v anglickom jazyku

 

Pri samostatnom cestovaní neplnoletého dieťaťa sa odporúča využitie bežne poskytovaných služieb aerolínií "Unaccompanied Minors". Rodičia dieťaťa spravidla vystavujú potvrdenie pre aerolínie na príslušnom tlačive, dieťa osobne sprevádzajú na letisko. Na letisku príletu maloletého vyzdvihuje splnomocnená osoba. Niektoré aerolínie túto služby poskytujú bezodplatne, iné za poplatok. Potrebné je pamätať na obojstranné zabezpečenie tejto služby, t.j. aj na návrat domov. Odporúča sa dispozícia opečiatkovaného súhlasu rodičov v anglickom jazyku - od notára, resp. matriky SR, napr. podľa nasledujúceho vzoru:

Vzor súhlasu v anglickom jazyku

 

U všetkých cestujúcich, platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne šesť (6) mesiacov, v opačnom prípade držiteľa do krajiny spravidla neprepravia ani aerolínie.

 

Ako kdekoľvek inde vo svete, absencia vízovej povinnosti či platné vízum automaticky nezaručujú vstup do krajiny. Neodporúča sa cestovať do SAE s cestovným dokladom, indikujúcim predchádzajúci pobyt v Štáte Izrael (vstupné a výstupné pečiatky v pase). Slovenská legislatíva aj pre tieto prípady umožňuje držbu dvoch cestovných dokladov SR.

 

Viac informácií je možné získať na zastupiteľskom úrade Spojených arabských emirátov vo Viedni.

 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 26/01/2017

Miestne špecifiká:

Čas v Spojených arabských emirátoch je v porovnaní so Slovenskom je posunutý o dve hodiny (zimný čas + 3h).

 

Pracovný týždeň v štátnom sektore sa začína v nedeľu a končí vo štvrtok. Stálymi dňami pracovného pokoja sú piatok a sobota, počas ktorých štátne podniky, školstvo a miestna správa a niektoré súkromné spoločnosti nepracujú.

 

V krajine, kde vládne dedičná absolútna monarchia, je každý sebe menší priestupok políciou sledovaný a tvrdými postihmi a nekompromisným postojom úradov voči akémukoľvek porušovaniu predpisov trestaný. Za spáchané trestné činy, respektíve za každý priestupok sú vymerané veľmi prísne tresty. Extrémne tvrdé postihy sú uplatňované proti predajcom a držiteľom omamných látok, pašerákom alkoholu, erotických materiálov a pod. Turisti sa však nemusia obávať drobnej pouličnej kriminality (prepadnutie alebo krádež), a to ani vo večerných hodinách. Na verejných priestoroch nie sú dovolené prejavy sexuálnej náklonnosti (napr. bozky). Za určitých okolností to platí aj pre ohlásenie znásilnenia, v takom prípade odporúčame neodkladne kontaktovať slovenské veľvyslanectvo v Abu Dhabí. Vysoké tresty môžu byť uložené aj pri zistenom a preukázanom cudzoložstve (akákoľvek forma nemanželského pohlavného styku). Z hľadiska islamského práva sa jedná o trestný čin, ktorý sa rieši pred súdom. Výška trestu sa líši podľa jednotlivých emirátov. Po odpykaní si trestu nasleduje deportácia z krajiny.

Rady a odporúčania:

Odporúčame slovenským občanom, aby pred vycestovaním do Spojených arabských emirátov zvážili aktiváciu bezplatnej dobrovoľnej služby Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ohľadom poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách.

 

Pred vycestovaním do krajiny odporúčame uzatvoriť medzinárodné zdravotné poistenie na celú dobu pobytu. Zdravotníctvo je v Spojených arabských emirátoch na vysokej úrovni. Prevažujú súkromné kliniky a špecializované súkromné zdravotnícke zariadenia. Poplatok za bežné vyšetrenie v súkromných zdravotníckych zariadeniach je od 100,- AED (cca 22 EUR) a cena lekárskeho ošetrenia závisí na prevedených úkonoch a predpísaných liekoch. V dôsledku vysokej prašnosti vzduchu, horúčav a relatívnej vlhkosti vzduchu môžu nastať zdravotné problémy hlavne u astmatikov, alergikov, kardiakov a osôb s očnými chorobami.

 

Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach.

Vzhľadom k vysokej intenzite slnečného žiarenia sa odporúča používať slnečné okuliare a opaľovací krém s kvalitným UV filtrom.

 

V Spojených arabských emirátoch (ale aj v celom teritóriu krajín Zálivu) je drogová kriminalita kvalifikovaná ako závažný trestný čin. Za požitie akýchkoľvek omamných látok v Spojených arabských emirátoch hrozí trest odňatia slobody až na 4 roky. Ak je podozrenie, že je niekto pod vplyvom drog alebo alkoholu, môže byť podrobený testom na krv a moč. Dotyčný môže byť predmetom trestného stíhania aj vtedy, ak požil drogy alebo alkohol mimo Spojených arabských emirátov, ak sa v tele nachádzajú uvedené látky aj počas pobytu v Spojených arabských emirátoch.)

 

Dovoz niektorých liekov a látok je do Spojených arabských emirátov je zakázaný. V prípade potreby dovozu takéhoto lieku, je pri vstupe do krajiny potrebné mať pri sebe potvrdenie od lekára preložené do arabského jazyka a overené na zastupiteľskom úrade spojených arabských emirátoch vo Viedni.

 

pdf Zoznam liekov a látok, ktoré sú zakázané dovážať do SAE 11/05/2017  (pdf; 121.91 KB)

Colné a devízové predpisy:

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby. Konfiškácii podliehajú alkoholické nápoje, tlačoviny a nosiče s erotickým či pornografickým obsahom. Obmedzený je dovoz potravín, zakázaný a prísne trestaný dovoz drog/narkotických látok (za ktoré sa považujú aj zložky niektorých liekov - dôrazne sa odporúča dispozícia lekárskeho potvrdenia). Trestnému stíhaniu sa vystavujú aj osoby, ktoré síce narkotiká pri sebe nemajú, konzumovali ich však bezprostredne pred cestou do Spojených arabských emirátov.

Informácia pre motoristov:

Väčšie mestá spája spoľahlivá autobusová doprava. V mestách odporúčame cestovať taxíkom alebo autom z požičovne.

V súvislosti s podpisom Memoranda o porozumení o vzájomnom uznávaní vodičských preukazov medzi Spojenými arabskými emirátmi a Slovenskou republikou, ktoré bolo podpísané 5.4.2015 emirátska strana umožňuje od 10.5.2015 vymeniť si slovenský vodičský preukaz za emirátsky vodičský preukaz. O výmenu vodičského preukazu je možné v emiráte Dubaj žiadať na všetkých pobočkách RTA (Road and Traffic Authority). V emiráte Abu Dhabí je možná výmena na Hlavnom policajnom riaditeľstve, na Dopravnom a licenčnom oddelení (Abu Dhabi Police HQ, Traffic & Licensing Department).

Podmienky a dokumenty potrebné k výmene vodičského preukazu:

 • Platný slovenský vodičský preukaz
 • Originál a kópia emirátskeho preukazu (Emirates ID)
 • Kópia cestovného dokladu a rezidenčného víza (o výmenu vodičského preukazu môžu žiadať len občania SR s rezidenčným pobytom v SAE)
 • Očné vyšterenie – lekárska správa (lekár musí byť registrovaný na polícii)
 • Preklad slovenského vodičského preukazu do anglického, respektíve arabského jazyka

U niektorých pracovných pozícií môže policajný orgán vyžadovať aj tzv. „Non Objection Letter“ od zamestnávateľa, respektíve sponzora danej osoby.

Pri obdržaní emiŕatskeho vodičského preukazu je nutné emirátskej strane odovzdať slovenský vodičský preukaz. Policajné orgány SAE zašlú slovenský vodičský preukaz slovenskej strane (MV SR). Spätné obdržanie slovenského vodičského preukazu je možne až po odovzdaní emirátskeho vodičského preukazu slovenským policajným orgánom.

Občania SR, ktorí vlastnia emirátsky vodičský preukaz ho môžu používať počas pobytu v SR.

Občania SR, ktorí sú na turistickom pobyte v SAE môžu používať slovenský vodičský preukaz.

V jednotlivých emirátoch sa podmienky výmeny vodičského preukazu môžu líšiť.

Doprava:

Väčšie mestá spája spoľahlivá autobusová doprava, v mestách odporúčame cestovať taxíkom alebo autom z požičovne (požičovne často požadujú dispozíciu aj medzinárodného vodičského preukazu; pozor: poistenie sa spravidla vzťahuje iba na Spojené arabské emiráty). Cestná sieť je kvalitná.

Klimatické podmienky:

Klimatické podmienky sú tropické, poznačené citeľným kolísaním teplôt. Celoročne nízky počet zrážok. Horúce leto trvá od apríla do októbra. V mesiacoch jún až august dosahujú teploty až 50°C, v ostatných "letných" mesiacoch 30 - 40°C pričom vzdušná vlhkosť dosahuje 90%. Najpríjemnejšie počasie z pohľadu Európana je v mesiacoch december – január, 15 - 25°C.

Zdravotná starostlivosť:

Je všeobecne na dobrej úrovni. V dôsledku vysokej prašnosti vzduchu, horúčav a relatívnej vlhkosti vzduchu môžu nastať zdravotné problémy hlavne u astmatikov, alergikov, kardiakov a osôb s očnými chorobami. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Zdravotné ošetrenie sprevádza platba v hotovosti.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Bezpečnostnú situáciu v krajine možno označiť za stabilnú a pokojnú. Spojené arabské emiráty majú relatívne liberálny prístup k rešpektovaniu zásad islamskej morálky. Upozorňujeme na dodržiavanie islamských náboženských zvykov a tradícií v správaní sa a obliekaní. Najmä pri pohybe mimo turistických letovísk je nutné na verejnosti rešpektovať miestnu kultúru a zvyky. Je zakázané fotografovať vojenské a strategicky dôležité objekty. Alkoholické nápoje sa v obchodoch bežne nepredávajú, ich konzumácia je možná v súkromí alebo v hotelových reštauráciách a nočných podnikoch, ale nie na verejných miestach ako je napríklad pláž. Alkohol je možné kúpiť v špecializovaných obchodoch, ale len na časove obmedzenú licenciu a v limitovanom množstve. Dovoz alkoholických nápojov je striktne zakázaný do emirátu Sharja. Pobyt na verejnosti (napr. na ulici alebo pláži) pod vplyvom alkoholu je zakázaný a trestne stíhateľný.

Dôležité telefónne čísla:

Polícia: 999

Prvá pomoc: 998

Hasiči: 997

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  22.02.2018
  | Aktivity veľvyslancov | Ekonomické správy | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Spojené arabské emiráty
  Na tomto najvýznamnejšom potravinárskom podujatí, presahujúcom rozmer Spojených arabských emirátov i bezprostredného regiónu, sa slovenskí producenti dosiaľ zúčastňovali iba individuálne.
 • ikonka galerie
  13.02.2018
  | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Spojené arabské emiráty
  Veľvyslanectvo SR v Abú Dhabí spolu s Veľvyslanectvom Českej republiky pri príležitosti osláv výročí spoločných dejinných udalostí v roku 2018, organizujú pre slovenských a českých krajanov, žijúcich v Spojených arabských emirátoch, workshopy s výukou našich ľudových tancov.
 • 10.01.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Spojené arabské emiráty
  Veľvyslanectvo SR v Abú Dhabí si dovoľuje upozorniť občanov, usilujúcich o získanie pobytového štatútu v Spojených arabských emirátoch za účelom zamestnania („work residence visa“) na novozavedenú potrebu predloženia výpisu z registra trestov Slovenskej republiky (a každej ďalšej krajiny pobytu za ostatných 5 rokov).
 • ikonka galerie
  12.07.2017
  | Aktivity ministra | Spojené arabské emiráty
  Vzťahy so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) zažívajú po znovuotvorení slovenského zastupiteľského úradu v Abú Zabí koncom roka 2013 mimoriadnu dynamiku a renesanciu. „Ťažko si vybavím nejakú inú krajinu, s ktorou by sme urobili tak veľa za také krátke časové obdobie,“ konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák po dnešnom (12. júla) stretnutí s ministrom zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Spojených arabských emirátov šejkom Abdullahom bin Zayedom Al Nahyanom. Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky ide o prvú návštevu na tejto úrovni.
 • 10.07.2017
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Egypt | Katar | Kuvajt | Maroko | Saudská Arábia | Spojené arabské emiráty | Spojené kráľovstvo | Turecko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje občanov cestujúcich do USA leteckými spoločnosťami: Emirates, Qatar Airways, Egyptair, Saudi Arabia Airlines, Royal Maroc na bezpečnostné obmedzenia týkajúce sa elektronických prístrojov a zariadení na palube lietadiel.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Dôležité telefónne čísla:

Polícia: 999

Prvá pomoc: 998

Hasiči: 997

MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
Dátum podpisu / Dátum nadobudnutia platnosti zmluvy Úplný názov zmluvy v slovenskom jazyku
22.04.2015 Memorandum o porozumení medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených arabských emirátov o založení Spoločného hospodárskeho výboru
05.04.2015 Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Spojených arabských emirátov o bezpečnostnej spolupráci a boji proti terorizmu3. Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Spojených arabských emirátov o vzájomnom uznávaní vodičských preukazov oboch krajín(Abu Dhabí, 5. apríla 2015)
05.04.2015 Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Spojených arabských emirátov o vzájomnom uznávaní vodičských preukazov oboch krajín
25.03.2015 Dohovor Rady Európy proti obchodovaniu s ľudskými orgánmi
26.02.2015 Dohoda o Vyšehradskom patentovom inštitúte
25.02.2015 Dohoda medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Islandom na strane druhej o účasti Islandu na spoločnom plnení záväzkov Európskej únie, jej členských štátom a Islandu v druhom záväznom období Kjótskeho protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy
05.11.2014 Dohoda o účasti Chorvátskej republiky v Európskom hospodárskom priestore
15.10.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Dohovoru o udeľovaní európskych patentov (Európskemu patentovému dohovoru)
30.09.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci
30.09.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Madridskej dohode o medzinárodnom zápise ochranných známok a k Protokolu k tejto dohode
   1    2    3    4    5    6    7    8    9       >>
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

V oblasti kultúrnej a školskej spolupráce je možné konštatovať rastúci záujem o štúdium na slovenských vysokých školách, predovšetkým na fakultách medicíny a elektrotechniky. Podľa neoficiálnych údajov vyštudovalo na slovenských univerzitách cca 500 študentov z krajín GCC. Vzhľadom na to, že sú to samoplátci, MŠ SR neeviduje presný počet. Medzi absolventov VŠ sa zaradila aj emirátska princezná Šamma Bint Mohamed bin Chalid Al Nahyan, príslušníčka panovníckej rodiny Nahajanovcov a riaditeľka Kultúrneho a islamského centra SAE, ktorá v júni 2000 na pôde ZÚ SR Abú Dhabí obhájila svoju dizertačnú prácu pred komisiou FF UK.

Krajania a krajanské komunity: