Spojené arabské emiráty

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: federácia
Oficiálny názov štátu:
slovensky Spojené arabské emiráty
miestny názov الإمارات العربيّة المتّحدة
miestny názov v latinke Al-Imārāt al-‘Arabīyah al-Muttahidah
anglicky United Arab Emirates
Rozloha: 75,150 km2
Počet obyvateľov: 0(údaj z roku 0)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Abú Dhabí Abu Zabí Abu Dhabi
Počet obyvateľov hlavného mesta: 0 (údaj z roku 0)
Úradný jazyk: arabský
Mena: emirátsky dirham (AED)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Ománsky sultanát 410
Saudskoarabské kráľovstvo 457
Dĺžka pobrežia: 1318
Administratívne územné členenie: 7 emirátov: Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Aiman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah, Fujairah
Telefónna predvoľba: +971
Medzinárodná poznávacia značka: UAE
Internetová doména: .ae
HDP na obyvateľa: 48.500 (údaj z roku 2013)
Miera nezamestnanosti: 2,4 (údaj z roku odhad 2013)
Štátny sviatok
dátum sviatok
2.12. Deň nezávislosti
Vznik štátu: 02.12.1971 (Spojené arabské emiráty)
História v skratke:

Hlava štátu: Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahayan
Predseda vlády: Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum
Minister zahraničných vecí: Abdullah Bin Zayed Al Nahyan
Výkonná moc v štáte: rozdelená v rukách vládcov jednotlivých emirátov
Uznanie SR: 03.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 03.01.1993
Časové pásmo: UTC +4
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Abu Dhabi

Name:
slovak native
Embassy of Slovakia in Abu Dhabi Embassy of Slovakia in Abu Dhabi
Street:
Town:
slovak native
Abu Dhabi
ZIP:
State:
slovak native
United Arab Emirates
Phone: +971 2 681 7705
Mobile phone:
Fax: +971 2 681 7704
E-mail:
Internet: www.mzv.sk/web/abudhabi
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Na základe Dohody medzi Európskou úniou a Spojenými arabskými emirátmi o zrušení vízovej povinnosti pre krátkodobé pobyty sa môžu držitelia cestovných, diplomatických i služobných pasov SR od 7. mája 2015 zdržiavať na území Spojených arabských emirátov po dobu najviac 90 dní počas akéhokoľvek obdobia 180 dní. Dohoda sa nevzťahuje na osoby cestujúce za účelom zárobkového pobytu. Za prekročenie povolenej dĺžky pobytu je vysoká finančná pokuta vo výške viac než 1.000 €. Imigračné úrady Spojených arabských emirátov dĺžku pobytu v krajine pozorne sledujú, Veľvyslanectvo SR odporúča slovenským občanom krajinu opustiť v predstihu, nie v deň expirácie povolenej dĺžky pobytu. Pobyt “turistického” charakteru sa v SAE nedá predĺžiť inak než získaním rezidenčného štatútu.

Platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne šesť (6) mesiacov, v opačnom prípade držiteľa do krajiny spravidla neprepravia ani aerolínie.

Ako kdekoľvek inde vo svete, absencia vízovej povinnosti či platné vízum automaticky nezaručujú vstup do krajiny. Občania EÚ zaznamenávajú ťažkosti s irackými, izraelskými, jemenskými či tureckými pečiatkami v cestovnom doklade.

Viac informácií je možné získať na zastupiteľskom úrade Spojených arabských emirátov vo Viedni.

Colné a devízové predpisy:

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby. Konfiškácii podliehajú alkoholické nápoje, tlačoviny a nosiče s erotickým či pornografickým obsahom. Obmedzený je dovoz potravín, zakázaný a prísne trestaný dovoz drog/narkotických látok (za ktoré sa považujú aj zložky niektorých liekov - dôrazne sa odporúča dispozícia lekárskeho potvrdenia). Trestnému stíhaniu sa vystavujú aj osoby, ktoré síce narkotiká pri sebe nemajú, konzumovali ich však bezprostredne pred cestou do Spojených arabských emirátov.

Doprava:

Väčšie mestá spája spoľahlivá autobusová doprava, v mestách odporúčame cestovať taxíkom alebo autom z požičovne (požičovne často požadujú dispozíciu aj medzinárodného vodičského preukazu; pozor: poistenie sa spravidla vzťahuje iba na Spojené arabské emiráty). Cestná sieť je kvalitná.

Klimatické podmienky:

Subtropické, poznačené citeľným kolísaním teplôt. Celoročne nízky počet zrážok. Horúce leto trvá od apríla do októbra. V mesiacoch jún až august dosahujú teploty viac než 50°C, v ostatných "letných" mesiacoch 30 - 40°C. Najpríjemnejšie počasie z pohľadu Európana je v mesiacoch december - január.

Zdravotná starostlivosť:

Je všeobecne na dobrej úrovni. V dôsledku vysokej prašnosti vzduchu, horúčav a relatívnej vlhkosti vzduchu môžu nastať zdravotné problémy hlavne u astmatikov, alergikov, kardiakov a osôb s očnými chorobami. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Zdravotné ošetrenie sprevádza platba v hotovosti.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Bezpečnostnú situáciu možno označiť za stabilizovanú, ako všade inde vo svete, primeraná obozretnosť je vždy na mieste. Upozorňujeme na potrebu rešpektovania islámskych náboženských zvykov a tradícií v správaní sa a obliekaní. Je zakázané fotografovať vojenské a strategicky dôležité objekty. Napriek zdanlivo ľahkej dostupnosti alkoholických nápojov v hoteloch a baroch, určených pre turistov je konzumácia alkoholu bez vlastníctva potrebnej licencie (prístupnej iba pre rezidentov) nelegálna. V prípade viditeľnej intoxikácie daná osoba čelí väzbe, finančnej pokute a vyhosteniu.

Dôležité telefónne čísla:

Polícia: 999

Prvá pomoc: 998

Hasiči: 997

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  12.07.2017
  | Aktivity ministra | Spojené arabské emiráty
  Vzťahy so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) zažívajú po znovuotvorení slovenského zastupiteľského úradu v Abú Zabí koncom roka 2013 mimoriadnu dynamiku a renesanciu. „Ťažko si vybavím nejakú inú krajinu, s ktorou by sme urobili tak veľa za také krátke časové obdobie,“ konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák po dnešnom (12. júla) stretnutí s ministrom zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Spojených arabských emirátov šejkom Abdullahom bin Zayedom Al Nahyanom. Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky ide o prvú návštevu na tejto úrovni.
 • 10.07.2017
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Egypt | Katar | Kuvajt | Maroko | Saudská Arábia | Spojené arabské emiráty | Spojené kráľovstvo | Turecko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje občanov cestujúcich do USA leteckými spoločnosťami: Emirates, Qatar Airways, Egyptair, Saudi Arabia Airlines, Royal Maroc na bezpečnostné obmedzenia týkajúce sa elektronických prístrojov a zariadení na palube lietadiel.
 • ikonka galerie
  01.03.2017
  | Aktivity veľvyslancov | Spojené arabské emiráty
  ​Minister obrany SR Peter Gajdoš navštívil na pozvanie viceprezidenta, predsedu vlády a ministra obrany Spojených arabských emirátov šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma v dňoch 19.-21. februára 2017 medzinárodnú výstavu obrannej techniky IDEX v Abu Dhabí.
 • ikonka galerie
  28.09.2016
  | Aktivity veľvyslancov | Spojené arabské emiráty
  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Spojených arabských emirátoch v utorok 27. septembra 2016 usporiadalo v Abú Dhabí v priestoroch hotela St. Regis Corniche slávnostnú recepciu pri príležitosti aktuálneho slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, ako aj Dňa Ústavy SR.
 • ikonka galerie
  23.09.2016
  | Aktivity ministra | Spojené arabské emiráty
  Ministri zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák a Spojených arabských emirátov šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan vo štvrtok 22. septembra 2016 na okraj 71. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku podpísali Dohodu medzi Slovenskou republikou a Spojenými arabskými emirátmi o podpore a vzájomnej ochrane investícií.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Dôležité telefónne čísla:

Polícia: 999

Prvá pomoc: 998

Hasiči: 997

MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
Dátum podpisu / Dátum nadobudnutia platnosti zmluvy Úplný názov zmluvy v slovenskom jazyku
22.04.2015 Memorandum o porozumení medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených arabských emirátov o založení Spoločného hospodárskeho výboru
05.04.2015 Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Spojených arabských emirátov o bezpečnostnej spolupráci a boji proti terorizmu3. Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Spojených arabských emirátov o vzájomnom uznávaní vodičských preukazov oboch krajín(Abu Dhabí, 5. apríla 2015)
05.04.2015 Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Spojených arabských emirátov o vzájomnom uznávaní vodičských preukazov oboch krajín
25.03.2015 Dohovor Rady Európy proti obchodovaniu s ľudskými orgánmi
26.02.2015 Dohoda o Vyšehradskom patentovom inštitúte
25.02.2015 Dohoda medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Islandom na strane druhej o účasti Islandu na spoločnom plnení záväzkov Európskej únie, jej členských štátom a Islandu v druhom záväznom období Kjótskeho protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy
05.11.2014 Dohoda o účasti Chorvátskej republiky v Európskom hospodárskom priestore
15.10.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Dohovoru o udeľovaní európskych patentov (Európskemu patentovému dohovoru)
30.09.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci
30.09.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Madridskej dohode o medzinárodnom zápise ochranných známok a k Protokolu k tejto dohode
   1    2    3    4    5    6    7    8    9       >>
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

V oblasti kultúrnej a školskej spolupráce je možné konštatovať rastúci záujem o štúdium na slovenských vysokých školách, predovšetkým na fakultách medicíny a elektrotechniky. Podľa neoficiálnych údajov vyštudovalo na slovenských univerzitách cca 500 študentov z krajín GCC. Vzhľadom na to, že sú to samoplátci, MŠ SR neeviduje presný počet. Medzi absolventov VŠ sa zaradila aj emirátska princezná Šamma Bint Mohamed bin Chalid Al Nahyan, príslušníčka panovníckej rodiny Nahajanovcov a riaditeľka Kultúrneho a islamského centra SAE, ktorá v júni 2000 na pôde ZÚ SR Abú Dhabí obhájila svoju dizertačnú prácu pred komisiou FF UK.

Krajania a krajanské komunity:

nie sú evidovaní