Sprísnené kontroly na vonkajších schengenských hraniciach

6.4.2017 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Slovinsko

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje, že od 7. apríla 2017 sa sprísňujú kontroly na vonkajších schengenských hraniciach, ktoré sa vzťahujú všetky osoby prekračujúce hraničné priechody, t.j. na občanov tretích krajín aj občanov EÚ. Opatrenie je zatiaľ prijaté na dobu neurčitú.

 

V tejto súvislosti upozorňujeme, že sa môžu predĺžiť čakacie lehoty na vybavenie na hraničných priechodoch na trasách do turistických destinácii mimo schengenského priestoru, najmä na slovensko-ukrajinských, maďarsko-ukrajinských, maďarsko-rumunských, maďarsko-srbských, maďarsko-chorvátskych a slovinsko-chorvátskych hraniciach.

 

Rezort diplomacie odporúča turistom pred cestou dôkladne skontrolovať platnosť cestovných dokladov (cestovného pasu a občianskeho preukazu) a uistiť sa, že dokumenty budú platné aj v dobe plánovaného návratu. Overiť si dopravnú situáciu na hraničných priechodoch, ktoré plánujú využiť, najmä v období sviatkov a letnej turistickej sezóny. Uprednostniť menej frekventované hraničné priechody počas dopravnej špičky a zvážiť cesty do Chorvátska počas víkendov, kedy sa očakáva nápor na hraničných priechodoch.

 

K sprísneniu hraničných kontrol na všetkých vonkajších schengenských hraniciach sa pristupuje na základe nariadenia Rady EÚ 2017/458 EP a Rady z 15. 3. 2017, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (EÚ) 2016/399.