SR a Filipíny: Odhodlanie oživiť vzťahy a využiť ich potenciál na konkrétne výsledky

23.2.2015 | Aktivity ministra | Prejavy a vystúpenia ministra | Filipíny

Slovensko a Filipíny rozšíria politickú aj ekonomickú spoluprácu. Dohodli sa na tom ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Albert del Rosario na rokovaniach v pondelok 23. februára v Manile. „V našich vzťahoch bola dlhá pauza a máme čo doháňať,“ konštatoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčák, ktorý sa po 17 rokoch stal prvým členom slovenskej vlády, ktorý navštívil Filipíny.

„Filipíny sú jednou z najdynamickejších ekonomík v jednom z najdynamickejších regiónov sveta. Existuje tu veľký potenciál a všetky predpoklady na intenzívnejšiu spoluprácu a dialóg. Sme odhodlaní tento potenciál využiť a pretaviť ho do konkrétnej podoby a konkrétnych výsledkov,“ zdôraznil minister M. Lajčák po rokovaní so svojim filipínskym rezortným partnerom A. del Rosariom a predstaviteľmi ministerstiev obrany, obchodu, energetiky a poľnohospodárstva.

Filipíny so svojou stomiliónovou populáciou, ekonomickým rastom okolo šesť percent, stúpajúcou spotrebou a rastúcim dopytom ponúkajú pre Slovensko možnosti najmä v oblastiach energetiky, infraštruktúry, obranného priemyslu, či poľnohospodárstva. S cieľom oživiť bilaterálne vzťahy a vytvoriť predpoklady na konkrétnu spoluprácu podpísali ministri oboch krajín Spoločný akčný plán, ktorý dáva základ intenzívnym konzultáciám v oblasti politickej, ekonomickej i kultúrnej.

„Čelíme rovnakým globálnym témam ako sú ekonomické výzvy, klimatické zmeny či extrémizmus a hrozba terorizmu. Preto je len logické, že chceme zintenzívniť náš dialóg,“ uviedol minister M. Lajčák po podpise dokumentu a poukázal na veľké rezervy najmä vo vzájomnom obchode. „Momentálna obchodná výmena medzi našimi krajinami zaostáva za reálnymi možnosťami a teraz bude úlohou pre naše vlády vytvoriť priaznivé podmienky na rozvoj väčších ekonomických aktivít, napr. v podobe prípravy dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a ochrane investícií,“ konštatoval. S partnermi rokoval aj o možnostiach dvojstranných výmen v oblasti školstva a kultúry. Minister M. Lajčák zároveň pozval ministra A. del Rosaria na návštevu Slovenska.

Za dobrý príklad obojstranne výhodnej spolupráce považuje minister M. Lajčák projekt plynovej elektrárne v meste Batangas, ktorú stavia slovenská firma Istroenergo Group Levice spolu s filipínskym partnerom. Počas prehliadky staveniska asi 100 km južne od Manily označil šéf slovenskej diplomacie tento projekt za zdroj inšpirácie aj pre ďalšie slovenské podniky a to nielen v energetike. Filipíny trpia nedostatkom elektrickej energie a okrem tradičných tepelných zdrojov sa začínajú zaujímať aj o alternatívne energie z obnoviteľných zdrojov.

Minister M. Lajčák rokoval v Manile aj s viceprezidentom Jejomarom C. Binayom, s ktorým prediskutovali aktuálny vývoj v oboch krajinách a perspektívy na zvýšenie vzájomného vývozu a dovozu. Stretol sa aj s primátorom Manily a bývalým prezidentom Josephom Estradom, s ktorým položil veniec k pamätníku filipínskeho národného hrdinu Josého Rizalu, a s predsedom filipínskeho Senátu Franklinom Drilonom.

Súčasťou ministrovej delegácie bolo aj niekoľko slovenských podnikateľov, ktorí počas pobytu v Manile absolvovali osobitné stretnutia a rokovania s potenciálnymi filipínskymi partnermi.

Minister M. Lajčák s filipínskym partnerom Albertom del Rosariom na tlačovej konferencii. Minister M. Lajčák s filipínskym partnerom Albertom del Rosariom na tlačovej konferencii. Rrokovanie s ministrom zahraničných vecí Albertom del Rosariom a predstaviteľmi ďalších rezortov. Rrokovanie s ministrom zahraničných vecí Albertom del Rosariom a predstaviteľmi ďalších rezortov. Stretnutie s viceprezidentom Jejomarom C. Binayom. Stretnutie s viceprezidentom Jejomarom C. Binayom.