SR-Kuba: Normalizácia vzťahov a rozbehnutie spolupráce

9.10.2015 | Aktivity ministra | Kuba

Havana (9. októbra) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sprevádza premiéra SR Roberta Fica na oficiálnej návšteve Kuby. V sprievode je aj podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír. Vo štvrtok (8. októbra) sa na začiatku programu spoločne stretli s kubánskym kardinálom Jaimem Lucasom Ortegom y Alaminom. Premiér R. Fico ocenil osobný príspevok kardinála, ako aj katolíckej cirkvi k pozitívnym zmenám na Kube. Obe strany sa zhodli na tom, že pri transformácii krajiny by mali dostať prednosť postupné a dobre pripravené zmeny pred šokovou terapiou. V tomto kontexte slovenská delegácia ponúkla autentické pozitívne, ale aj negatívne skúsenosti z transformačného procesu na Slovensku.

Návšteva slovenskej delegácie vyvrcholila prijatím u prezidenta Raúla Castra. Ten ocenil podpisy ekonomických dohôd medzi Slovenskou republikou a Kubou, ktorých súčasťou je aj vysporiadanie kubánskeho dlhu. Prezident prejavil záujem o skúsenosti Slovenska z transformačného obdobia a potvrdil návštevu podpredsedu vlády Kuby Ricarda Cabrisasa na Slovensku.

Konkrétnym možnostiam rozvoja spolupráce v novej ére vzťahov Kuby s USA a EÚ sa venoval minister M. Lajčák na osobitnom stretnutí so svojím kubánskym rezortným kolegom Brunom Rodríguezom Parillom.

Premiér R. Fico pred prijatím u prezidenta R. Castra podpísal s podpredsedom vlády Ricardom Cabrisasom dohodu o vysporiadaní kubánskeho dlhu voči SR. Slovensko sa tak stalo prvou krajinou v regióne strednej Európy, ktorej sa to podarilo. Na stretnutí došlo aj k podpisu dohody medzi kubánskou spoločnosťou Energoimport a slovenskými spoločnosťami SES Tlmače a Eximbanka o realizácii energetických projektov v celkovom objeme do 100 miliónov eur.

Kubánska strana zároveň prezentovala ambície v oblasti obnoviteľných zdrojov, čím sa vytvára priestor na účasť ďalších slovenských firiem na energetických projektoch v tejto krajine. Kubánski hostitelia predstavili slovenskej delegácii aj osobitnú ekonomickú zónu Mariel s výhodnými podmienkami pre zahraničných investorov.

Stretnutie potvrdilo ekonomický charakter návštevy. Vicepremiér Cabrisas informoval o zmenách, ktoré sa v súčasnosti na Kube dejú a ktoré majú viesť k väčšej otvorenosti krajiny voči svetu a k postupnému vytváraniu súkromného sektora. Slovenskí predstavitelia tieto pozitívne zmeny privítali a vyjadrili im podporu. Predseda vlády SR R. Fico pozval podpredsedu vlády Kuby Ricarda Cabrisasa na Slovensko a ten vzápätí pozvanie prijal.

Minister M. Lajčák s kubánskym prezidentom Raulóm Castrom. Minister M. Lajčák s kubánskym prezidentom Raulóm Castrom. Rokovanie s ministrom zahraničných vecí Kuby Brunom Rodríguezom. Rokovanie s ministrom zahraničných vecí Kuby Brunom Rodríguezom.