Štátny tajomník Ježovica sa stretol s juhosudánskym šéfom diplomacie Nhialom

23.9.2011 | Oficiálna rozvojová pomoc | Slovensko a OSN | Južný Sudán

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Milan Ježovica sa vo štvrtok 22. septembra počas Valného zhromaždenia OSN v New Yorku stretol s ministrom zahraničných vecí Južného Sudánu Nhial Deng Nhialom. Témami rokovania boli otázky vnútropolitickej situácie v Južnom Sudáne, poskytovanie rozvojovej pomoci zo strany Slovenska a tiež možnosti ďalšej spolupráce v oblasti ekonomiky a reforiem.

Štátny tajomník Ježovica zagratuloval ministrovi Nhialovi k získaniu nezávislosti prostredníctvom legitímneho referenda a medzinárodne sprostredkovaných dohôd so Sudánom, ktoré nedávno ukončili dlhotrvajúci ozbrojený konflikt v tejto časti Afriky. Minister Nhial štátneho tajomníka Ježovicu ubezpečil, že aj keď rozdelenie Sudánu nebolo "zamatové“ ako rozdelenie Československa, oba štáty sa snažia nájsť k sebe cestu v procese zmierenia.

"Naša skúsenosť ukazuje, že v procese zmierenia je nevyhnutné, aby sa okrem riešenia kritických problémov vzájomných vzťahov obe strany sústredili aj na pozitívnu agendu, spájajúcu ich krajiny, podporujúcu ich spoluprácu a uľahčujúcu životy ich občanov," konštatoval na záver stretnutia Milan Ježovica.

Slovenské organizácie pôsobia v Južnom Sudáne vyše 10 rokov. Táto africká krajina od roku 2004 patrí medzi teritoriálne priority slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci. Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky v lete 2011 schválilo pre Južný Sudán štyri nové rozvojové projekty v celkovej hodnote 1 002 718 eura, primárne zamerané na oblasť zdravotníctva.