Štátny tajomník Lukáš Parízek o posilnení spolupráce Slovenska a Bieloruska

4.2.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Bielorusko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek dnes (4. februára 2019) prijal v Bratislave námestníka ministra zahraničných vecí Bieloruskej republiky Olega Ivanoviča Kravčenka.

 

Oleg Ivanovič Kravčenko sa zúčastňuje v Bratislave na Konferencii o boji proti antisemitizmu v regióne OBSE, ktorá je súčasťou aktivít slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Štátny tajomník Kravčenko ocenil program konferencie a v súvislosti s predsedníckymi aktivitami odporučil do týchto zapojiť aj Eurázijskú ekonomickú úniu. Bieloruský partner vyjadril záujem o korektný dialóg v oblasti spolupráce s EÚ a v rámci Východného partnerstva.

 

Okrem priorít slovenského predsedníctva v OBSE sa partneri venovali aj vývoju na východe Ukrajiny a aktivitám v oblastiach pretrvávajúcich sporov akými sú Náhorný Karabach, Podnestersko a Gruzínsko. „Slovensko plne podporuje Minské dohody a vysoko oceňuje iniciatívu Bieloruska na Ukrajine a vo vyjednávacom procese,“ zdôraznil L. Parízek.

 

Obaja partneri zhodnotili aktuálnu úroveň bilaterálnych vzťahov s výhľadom aktivít v roku 2019 s presahom do roku 2020. L. Parízek akcentoval: „Prehĺbenie bilaterálnej spolupráce  je nedeliteľne spojený s prehĺbením ekonomickej spolupráce. Naše vzťahy v ekonomickom segmente sa opierajú  o platné Komuniké o spolupráci medzi Slovenskom a Bieloruskom podpísané na úrovni predsedov vlád“.