Štátny tajomník MZVEZ SR Lukáš Parízek s novým kolumbijským veľvyslancom o ekonomicko-obchodnej spolupráci

7.3.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov | Kolumbia

 

Pri príležitosti odovzdania kópií poverovacích listín dezignovaného veľvyslanca Kolumbijskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Miguela Camila Ruiza Blanca sa dnes (7. marca 2019) uskutočnilo prijatie u štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáša Parízka.

 

Spolupráca oboch krajín nabrala nové kontúry po návšteve Lukáša Parízka v Kolumbii v roku 2018, ktorej súčasťou boli rokovania o vzájomných investičných možnostiach. Záujem o prehĺbenie hospodárskej spolupráce oboch krajín formou podnikateľských misií a zintenzívnenia spolupráce obchodných komôr bol potvrdený aj účasťou honorárneho konzula Kolumbie Antona Siekela na rokovaní. 

 

Ďalším míľnikom pre rozvoj bilaterálnych vzťahov bude stretnutie ministra zahraničných vecí Kolumbie Carlosa Holmesa Trujilla Garcíu s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom 12. marca 2019 v Bratislave.

 

Na dnešnom stretnutí partneri venovali zvýšenú pozornosť regionálnemu vývoju, najmä v susednej Venezuele a dopadom, aký má pretrvávajúca politická a humanitárna kríza na okolité krajiny. „Oceňujeme regionálnu solidaritu s venezuelskými utečencami a úsilie a súčinnosť Kolumbijskej republiky v medzinárodnej humanitárnej pomoci pre obyvateľov Venezuely," uviedol  Lukáš Parízek.

 

Miguel Camil Ruiz Blanca sa zároveň zaujímal o možnosti upevňovania a rozširovania spolupráce v oblasti kultúry, turizmu a vzdelávania. Partneri sa zhodli na potrebe zvyšovania tvorivého potenciálu a rozvoju kultúry oboch národov.