Štátny tajomník P. Burian na Medzinárodnej donorskej konferencii zameranej na obnovu Mali

15.5.2013 | Aktivity štátnych tajomníkov | Mali

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Burian zastupoval 15. mája 2013 v Bruseli Slovenskú republiku na Medzinárodnej donorskej konferencii zameranej na obnovu Mali. Cieľom donorskej konferencie bolo dohodnúť sa na koordinovanom postupe členských krajín EÚ v procese trvalo udržateľnej obnovy Mali prostredníctvom reforiem a ekonomickej obnovy. Spolu 108 medzinárodných aktérov z viac ako 50 krajín zmobilizovali a alokovali finančné príspevky v celkovej sume 3 miliárd EUR do konkrétnych oblastí a projektov, ktoré boli navrhnuté a vypracované malijskými orgánmi v strategickom pláne trvalej obnovy Mali na roky 2013-2014. Krajina je po vojenskom konflikte a humanitárnej kríze odkázaná na pomoc medzinárodnej komunity, ktorá verí, že konsolidácia vnútorných pomerov a úspešné zavŕšenie tranzitívneho obdobia vyvrcholí slobodnými a transparentnými voľbami v júli 2013. Donorskej konferencie sa zúčastnil prezident Mali D. Traoré, ako aj francúzsky prezident F. Hollande, EÚ zastupovali prezident ER H. Van Rompuy a predseda EK J. M. Barosso.

Štátny tajomník P. Burian vo svojom vystúpení zdôraznil, že Slovensko chce zmierniť utrpenie civilného obyvateľstva prostredníctvom finančných príspevkov pre aktivity Medzinárodného Červeného kríža. Súčasne je Slovensko pripravené pomôcť vláde Mali v oblasti reformy bezpečnostného sektora a pri budovaní demokratických inštitúcií, kde poskytne vlastné transformačné skúsenosti. Štátny tajomník P. Burian vyjadril súhlas so slovami francúzskeho ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa, ktorý na dnešnej konferencii uviedol, že problém Mali sa nedá riešiť izolovane."Slovenská republika tiež podporuje celoregionálny prístup k riešeniu problémov oblasti Sahelu" uviedol štátny tajomník MZVaEZ SR Peter Burian.

Štátny tajomník Peter Burian na Medzinárodnej donorskej konferencii zameranej na obnovu Mali v Bruseli Štátny tajomník Peter Burian na Medzinárodnej donorskej konferencii zameranej na obnovu Mali v Bruseli Pohľad na účastníkov konferencie, zdroj:http://donor-conference-mali.eu Pohľad na účastníkov konferencie, zdroj:http://donor-conference-mali.eu