Štátny tajomník P. Burian otvoril Laosko-vietnamské podnikateľské fórum

10.11.2014 | Aktivity štátnych tajomníkov | Vietnam | Laos

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian dnes (10. novembra 2014) v hoteli Radisson SAS Carlton v Bratislave oficiálne otvoril Laosko-vietnamské podnikateľské fórum. Fórum sa koná pri príležitosti návštevy podpredsedu vlády Laoskej ľudovodemokratickej republiky zodpovedného za ekonomické vzťahy Somsavata Lengsavada, ako aj návštevy štátnych tajomníkov a predstaviteľov viacerých ekonomických rezortov Laosu a Vietnamu a podnikateľskej komunity oboch krajín.

Štátny tajomník ocenil stále rastúcu úroveň spolupráce s Laosom aj Vietnamom, ktoré Slovensko považuje za tradičných priateľov a významných partnerov v regióne juhovýchodnej Ázie. Dobrý predpoklad na rozvoj vzájomných vzťahov vytvára aj početná komunita bývalých študentov na Slovensku, z ktorých mnohí v súčasnosti zastávajú dôležité funkcie v štátnej správe alebo v podnikateľskom prostredí. Dôkazom užšej spolupráce je aj vzrastajúci počet návštev vysokých predstaviteľov na oboch stranách. „Dúfam, že túto politickú podporu sa podarí využiť v prospech lepšej spolupráce predovšetkým v ekonomickej oblasti a prejaví sa aj v podobe realizácie konkrétnych spoločných projektov,“ uviedol štátny tajomník. Potenciál spolupráce existuje v mnohých sektoroch akými sú energetika, stavebníctvo, doprava, strojárstvo, chemický priemysel, poľnohospodárstvo a potravinárstvo, vodné a odpadové hospodárstvo. Obe krajiny osobitne oceňujú slovenské skúsenosti v oblasti energetickej bezpečnosti a energetickej efektívnosti, ako aj know-how z výstavby a prevádzky tepelných, vodných a jadrových elektrární, vrátane využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Návšteva podpredsedu vlády Laosu Somsavata Lengsavada v SR sa uskutočňuje v dňoch 8. – 10. novembra 2014. Hlavným zámerom laoskej strany je prehĺbenie spolupráce obchodno-ekonomického charakteru, najmä v oblasti ropného a ťažobného priemyslu. Po ukončení fóra podpíše dnes za prítomnosti podpredsedu vlády SR pre investície Ľubomíra Vážneho Memorandum o porozumení medzi Eximbankou Slovensko a Bankou pre investície a rozvoj Vietnamu.