Štátny tajomník Peter Burian na návšteve Saudskej Arábie

1.5.1970 | Aktivity štátnych tajomníkov | Saudská Arábia

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) Peter Burian rokoval dnes (5. novembra 2014) počas pracovnej návštevy v Saudskej Arábii s námestníkom Ministerstva zahraničných vecí Saudskej Arábie pre bilaterálne záležitosti Dr. Khalidom bin Ibrahimom Al Jandanom o vzájomných bilaterálnych vzťahoch, predovšetkým v ekonomickej oblasti.

Obaja predstavitelia sa zhodli, že pre ďalší rozvoj obchodu a podnikateľských vzťahov a rozvinutie možností investovania je potrebné uzatvoriť príslušné bilaterálne zmluvy, najmä Všeobecnú dohodu a hospodárske zmluvy, konkrétne zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia a zmluvu o podpore a ochrane investícií. Napriek pozitívnemu rastu vzájomného obchodu existuje ešte stále veľký potenciál pre jeho ďalšie zvýšenie. Príležitosti poskytuje aj rozvoj vzťahov v oblasti vzdelávania a školstva, vedy a inovácií, turizmu a kúpeľníctva, ako aj kultúry.

Partneri si počas rokovaní vymenili názory a hodnotenia situácií v krízových krajinách Blízkeho východu a vo východnej Európe. Prejavili tiež záujem o uzatvorenie Memoranda o porozumení medzi ministerstvami zahraničných vecí SR a Saudskej Arábie o vzájomných konzultáciách.

Návšteva štátneho tajomníka Buriana pokračuje ďalej stretnutiami s podnikateľmi a firmami, ktoré majú záujem obchod so Slovenskom v hlavnom meste Rijáde a obchodnom centre Saudskej Arábie v Džidde.