Štátny tajomník Peter Javorčík na 19. stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ – ASEAN

27.4.2012 | Aktivity štátnych tajomníkov | Slovensko a Európska únia | Brunej

V Bandar Seri Begawan, hlavnom meste sultanátu Brunej Darussalam, sa od 26. do 27. apríla 2012 uskutočnilo 19. stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie a ASEAN (Association of South East Nations). Slovenskú republiku na stretnutí zastupoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Peter Javorčík.

Na ministerskom stretnutí boli vyhodnotené vzájomné vzťahy a doterajšie výsledky spolupráce medzi Európskou úniou a ASEAN. Zároveň boli dohodnuté hlavné línie rozvoja spolupráce v budúcnosti na základe nového Akčného plánu. Partneri si vymenili názory na aktuálne témy regionálneho a medzinárodného vývoja. Medzi tieto patrí tiež energetická bezpečnosť, kde štátny tajomník Javorčík informoval o krokoch a opatreniach, ktoré prijíma Európska únia a Slovensko. Tieto sa týkajú predovšetkým rozvoja infraštruktúry, zvyšovania energetickej účinnosti a efektívneho využívania energetických zdrojov, vrátane jadrovej energetiky.

Združenie krajín Juhovýchodnej Ázie (ASEAN) má v súčasnosti 10 členských štátov: Brunej, Barma/Mjanmarsko, Filipíny, Indonézia, Kambodža, Laos, Malajzia, Singapur, Thajsko a Vietnam. ASEAN ako celok je pre Európsku úniu piaty najväčší obchodný partner. Za posledné obdobie dosiahol vo svojom integračnom procese významný pokrok. Cieľom je vytvorenie spoločného trhu medzi členskými štátmi do roku 2015.