Stredoafrická republika

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 02.07.2017
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Stredoafrická republika
  Stupeň odporúčania: 3. Necestovať
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom SR vyhnúť sa cestám do Stredoafrickej republiky, nakoľko bezpečnostná situácia v celej krajine vrátane hlavného mesta Bangui je veľmi zlá.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Stredoafrická republika
miestny názov -
miestny názov v latinke -
anglicky Central African Republic
Rozloha: 622 984 km2 km2
Počet obyvateľov: 5,2mil(údaj z roku 2012)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Bangui - Bangui
Počet obyvateľov hlavného mesta: 800000 (údaj z roku 2012)
Úradný jazyk: francúzsky
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
francúzsky %
Mena: stredoafrický frank (CFA)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Kamerunská republika 797
Čadská republika 1197
Konžská demokratická republika 1577
Konžská republika 467
Sudánska republika 1165
Administratívne územné členenie: 16 provincií (Bamingui-Bangoran, Basse-Kotto, Haute-Kotto, Haut-Mbomou, Kemo, Lobaye, Mambere-Kadei, Mbomou, Nana-Grebizi, Nana-Mambere, Ombella-Mpoko, Ouaka, Ouham, Ouham-Pende, Sangha-Mbaere, Vakaga), 1 obec Bangui,
Telefónna predvoľba: 000 236
Medzinárodná poznávacia značka: CF
Internetová doména: cf
HDP na obyvateľa: 1 100 USD (údaj z roku 2012)
Miera nezamestnanosti: 8 % (údaj z roku 2012)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
animalisti 35%
kresťania (rímsko
protestanti 25%,%
moslimovia 15%
Vznik štátu: 13.08.1960 (-)
História v skratke:

pomoci pri Stredoafrická republika získala nezávislosť v r. 1960. Prvým prezidentom sa stal David Dacko, počas ktorého vládnutia dominovala v krajine len jedna politická strana (MESAN). V r. 1972, po nekrvavom prevrate, prevzal moc veliteľ armády generál Jean Bedel Bokassa a vyhlásil sa za doživotného prezidenta. V zahraničí sa postupne sformovalo niekoľko opozičných skupín, o.i. aj MLPC pod vedením A. Patassého, ktorý zvíťazil v prezidentských voľbách v októbri 1993 a postupne začal realizovať opatrenia na decentralizáciu moci v krajine. A. Patassé zvíťazil aj v ďalších prezidentských volbách v r. 1999. V roku 2003 moc v krajine prevzal gen. F. Bozize, neskôr, v r. 2013 M. Djotodia, šéf hnutia Seleka. V dôsledku chaosu a de facto občianskej vojny bola na základe rezolúcie BR OSN z 5.12.2013 do Stredoafrickej republiky vyslaná mierotvorná misia OSN MISCA pri podpore francúzskej jednotky v počte 1.600 vojakov s cieľom pomoci pri obnove základných funkcií štátu a zabránenia humanitárnej katastrofy. V januári 2014 po abdikácii M. Djotodiu v krajine prevzala moc dočasná prezidentka C. Pamba-Panza a bola vytvorená dočasná vláda, ktorej úlohou je priviesť krajinu k prezidentským a parlamentným voľbám v r. 2015.

Hlava štátu: Catherine Pamba-Panza
Dátum konania posledných volieb: 01.03.2005
Výkonná moc v štáte: prezident, predseda vlády
Zákonodarný orgán: Národné zhromaždenie
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Addis Abeba

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Addis Ababa
Street: Yeka Sub-City, Woreda 13, Kebele 20/21, House No. P7
Town:
slovak native
Addis Ababa
ZIP:
State:
slovak native
Phone: +251 116540849
Mobile phone:
Fax: +251 116678207
E-mail: emb.addisababa@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/addisabeba
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Pre vstup do krajiny musia mať občania SR platný cestovný doklad (platný 3 mesiace po vstupe do krajiny), platné vízum, spiatočný cestovný lístok (letenka) a medzinárodný preukaz s potvrdením o očkovaní proti žltej zimnici. Občania SR musia pred príchodom do krajiny požiadať o vízum na veľvyslanectve Stredoafrickej republiky v Berlíne alebo na ktoromkoľvek veľvyslanectve v zahraničí. Poplatok za udelenie víza je 150,- USD a platnosť je 90 dní od jeho vydania.K žiadosti o vízum je potrebné pripojiť 2 fotografie pasového formátu a predložiť platný cestovný doklad s Medzinárodným očkovacím preukazom (očkovanie proti žltej zimnici) i kópiu plánu cesty (zabezpečí cestovná kancelária). O víza možno požiadať na veľvyslanectve Stredoafrickej republiky v Bonne (Nemecko).
Miestne špecifiká: SR nemá diplomatické zastúpenie v Stredoafrickej republike, príslušným je veľvyslanectvo SR v Nairobi (Keňa).
Colné a devízové predpisy: Colné obmedzenia sa vzťahujú na dovoz tabakových výrobkov (1000 ks cigariet alebo 250 ks cigár), alkoholických výrobkov (5 fliaš). Videokamery a valuty musia byť deklarované pri vstupe do krajiny.
Doprava: S výnimkou taxíkov nejestvuje iná verejná doprava. Cesty (odhliadnuc od hlavného mesta a okolia) sú vhodné nanajvýš pre terénne autá s náhonom oboch náprav.
Klimatické podmienky: Celoročne tropické, obdobie dažďov trvá od júna do októbra, celoročne vysoká vlhkosť vzduchu.
Zdravotná starostlivosť: Malý počet zodpovedajúcich nemocníc (v hlavnom meste sú dve súkromné kliniky), mimo metropoly problematické zásobovanie liekmi. V prípade vážnejšieho ochorenia odporúčame letecký prevoz do Európy. Na pitie používajte LEN kupovanú vodu vo fľašiach s nepoškodeným uzáverom a známych značiek. Celoplošne hrozí nebezpečenstvo malárie. Odporúča sa očkovanie proti žltej zimnici, týfusu, hepatitíde typu A a B, meningitíde.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Neodporúča sa podnikať turistické cesty do krajiny s výnimkou nevyhnutných obchodných ciest. Pomery v hlavnom meste Bangiu i na vidieku sú v súvislosti so zlou vnútropolitickou situáciou výbušné. Hrozivo narastajú prípady prepadov cudzincov ozbrojenými bandami. Podľa neoverených informácií cudzinci tranzitujúci letecky cez Bangui do tretej krajiny majú problémy s imigračnými úradmi Stredoafrickej republiky. Rizikové oblasti: hlavné mesto Bangui, možnosť rasovo motivovaných prepadov cudzincov.
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 02.07.2017
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Stredoafrická republika
  Stupeň odporúčania: 3. Necestovať
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom SR vyhnúť sa cestám do Stredoafrickej republiky, nakoľko bezpečnostná situácia v celej krajine vrátane hlavného mesta Bangui je veľmi zlá.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa

Krajania a krajanské komunity:

nie sú evidovaní