Sýrska arabská republika

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Sýrska arabská republika
miestny názov الجمهوريّة العربيّة السّوريّة
miestny názov v latinke Al-Džumhuríja al-Arabíja as-Suríja
anglicky Syrian Arab Republic
Rozloha: 185 180 km2
Počet obyvateľov: 19,5 mil.(údaj z roku odhad 2018)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Damask Dimashq Ash Sham, Dimašk aš-Šám Damascus
Počet obyvateľov hlavného mesta: 2,3 mil. (údaj z roku odhad 2018)
Úradný jazyk: arabský
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
arabský 100%
Mena: sýrska libra (SYP)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Libanonská republika 403
Turecká republika 899
Iracká republika 599
Jordánske hášimovské kráľovstvo 379
Izraelský štát 83
Dĺžka pobrežia: 193 km
Administratívne územné členenie: 14 provincií
Telefónna predvoľba: +963
Medzinárodná poznávacia značka: SYR
Internetová doména: .sy
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Arabi 90%
Kurdi 8%
Turkméni, Asýrčania, iní 2%
Štátny sviatok
dátum sviatok
17.4. Deň nezávislosti
Vznik štátu: 17.04.1946 (Sýrska arabská republika)
Hlava štátu: prezident Bashar al-Assad
Predseda vlády: Imad Khamis
Minister zahraničných vecí: Walid al-Muallem
Dátum konania posledných volieb: 13/04/2016
Výkonná moc v štáte: prezidentský systém so silnými exekutívnymi právomocami hlavy štátu
Zákonodarný orgán: Ľudové zhromaždenie – 250 poslancov (jednokomorové)
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Časové pásmo: UTC /GMT/ + 2
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: http://www.mofa.gov.sy/
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Lattakia
Consular Office of the Slovak Republic in Lattakia
Konzul: Anas Dib Joud
otvorený: 22.06.1997
adresa: Consular Office of the Slovak Republic
Omar Bin El Khatib Str.
P.O. Box 219
Lattakia
Syria

Mobil.:
Tel.: +963/41/ 477 990
Fax.: +963/41/ 469 311
E-mail.: toumehosama@gmail.com
konzulárny obvod: Latákia Tartus
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča cesty do Sýrie. Osoby cestujúce do Sýrie musia mať platný cestovný pas s dobou platnosti minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu na sýrske územie. V cestovnom doklade nesmú mať izraelské vízum alebo pečiatku izraelských orgánov, resp. záznamy o cestnom tranzite medzi Jordánskom a Egyptom.


Pred vstupom na územie Sýrie je nutné požiadať o vízum na Veľvyslanectve Sýrskej arabskej republiky vo Viedni.


Vízum je platné 3 mesiace odo dňa udelenia a je považované ako vstupné na dobu pobytu 15 dní. Pri dlhšom pobyte v Sýrii je treba požiadať o predĺženie na imigračnom úrade priamo v krajine, čo býva často časovo náročné. Pri prekročení hraníc je potrebné vyplniť registračnú kartu „Entry Card for Arabs and Foreigners“, ktorá sa po opečiatkovaní pri vstupe ponechá cestovateľovi a odovzdáva sa colným orgánom pri výjazde z krajiny. Pri strate karty môže mať cestujúci vážne komplikácie.


Dôležité upozornenie, pri výstupe z krajiny sa platí "Výstupný poplatok", na letisku vo výške 1.500,- SYP a na cestných hraničných priechodoch 500,- SYP. Výstupný kolok je možné zakúpiť len na hranici, preto je nutné rátať s odložením uvedenej čiastky na čas odchodu zo Sýrie. Tento poplatok hradia i držitelia diplomatických a služobných pasov, ktorí nie sú akreditovaní  pre Sýriu. 

Dátum poslednej aktualizácie: 11/06/2018

Miestne špecifiká:

Sýria je po prírodnej aj historickej stránke atraktívna a v minulosti turisticky vyhľadávaná krajina. Pretrvávajúci vnútorný ozbrojený konflikt však z nej urobil v súčasnosti takmer neprístupnú a predovšetkým nebezpečnú lokalitu. Bezpečnostná situácia v Sýrii je aj naďalej na väčšine územia nestabilná a hoci sa už, s výnimkou provincie Idlib a priľahlých oblastí provincií Latakia, Hama a Aleppo, severného pohraničia s Tureckom a tiež východu krajiny v povodí rieky Eufrat, rozsiahle vojenské operácie neočakávajú, v krajine existuje vysoké riziko teroristických útokov, politicky aj kriminálne motivovaných únosov a celkovo násilnej kriminality, a to aj na vládou kontrolovaných územiach. Vysoké je aj riziko zranenia alebo smrti pri explózii nevybuchnutej munície alebo nastražených výbušnín a mín. Presuny po krajine komplikuje množstvo kontrolných stanovíšť, ktoré ovládajú provládne alebo protivládne sily, prípadne lokálne milície.

V dôsledku uvalených sankcií v Sýrii nemožno platiť medzinárodnými platobnými kartami, ale iba v hotovosti, miestnou menou. 
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí naďalej vyzýva občanov SR, aby do Sýrie v záujme vlastnej bezpečnosti necestovali.
 
Sanitárne podmienky
Sanitárne podmienky v Sýrii bývali vo všeobecnosti uspokojivé, v dôsledku konfliktu sa však dostupnosť spoľahlivých informácií o nich znížila. Podľa existujúcich správ majú rozsiahla deštrukcia infraštruktúry a celkový pokles životnej úrovne za následok opakované prípady vypuknutia infekčných nákaz. Znížila sa aj  kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti a liekov. Za lekárske ošetrenie alebo nemocničný pobyt sa platí v hotovosti.
 
Užitočné telefónne čísla
Centrálna pohotovosť: 911 
Polícia: 999, 112
Hasiči: 998, 113
Lekárska pomoc: 997, 110
Dopravná polícia: 993, 115
 
Miestna legislatíva
Krajina ako celok sa nachádza v stave občianskej vojny. Zákonnosť na niektorých územiach môže byť presadzovaná v súlade s predstavami konkrétnej miestnej milície, bez ohľadu na oficiálny sýrsky právny systém. Za takýchto podmienok je bežné vymáhanie úplatkov, svojvôľa miestnych veliteľov, či iných predstaviteľov moci a tiež korupcia. Vymožiteľnosť práva je celkovo nízka. Trestom za vlastníctvo drog môže byť doživotné väzenie, za obchodovanie s nimi aj smrť.

Dátum poslednej aktualizácie: 18/02/2019

Colné a devízové predpisy: Cudzinec môže so sebou priniesť dary a tovary pre vlastnú potrebu bez cla. Majitelia áut s trvalým pobytom mimo Sýrie, ktorý sa chcú v Sýrii zdržiavať krátky čas (nie viac ako 15 dní), majú povolené doviezť so sebou svoje auto, alebo si môžu doviezť prenajaté autá, ktoré sú riadne zaregistrované v krajine pôvodu; za autá sa vyrubujú nasledovné colné poplatky:- 40 USD za každé auto + 30 USD za povinné poistenie auta, ktoré musí byť zaplatené Sýrskej poisťovacej spoločnosti.
Informácia pre motoristov:

V Sýrii bola pred občianskou vojnou k dispozícii väčšina dopravných prostriedkov. Najčastejším dopravným prostriedkom však boli autá a na dlhšie trate diaľkové klimatizované autobusy. Pre cudzinca boli najjednoduchšou formou prepravy taxíky, ktoré majú síce nízky štandard, sú však lacné a vybavené taxametrami. Autá bolo možné tiež prenajať so šoférom prípadne bez šoféra. Jazdiť po uliciach Sýrie sa odporúča iba veľmi skúseným vodičom, nakoľko v Sýrii sa dopravné predpisy nerešpektujú tak, ako v Európe. Dopravu medzi mestami zabezpečujú aj vlaky a vnútroštátna letecká spoločnosť Syrianair. 

Je nutné konštatovať, že prebiehajúca občianska vojna zmenila krajinu na nepoznanie (možno okrem centra mesta Damask) a v súčasnosti neplatia tie pravidlá, ktoré boli v platnosti pred rokom 2011. Cesta do Sýrie je za súčasnej situácie spojená s vysokým rizikom a neodporúča sa. 

Doprava: V Sýrii je k dispozícii väčšina dopravných prostriedkov. Najčastejším dopravným prostriedkom sú autá a na dlhšie trate diaľkové klimatizované autobusy. Pre cudzinca sú najjednoduchšou formou prepravy taxíky, ktoré majú síce nízky štandard, sú však lacné a vybavené taxametrami. Autá je možné tiež prenajať so šoférom prípadne bez šoféra. Jazdiť po uliciach Sýrie sa odporúča iba veľmi skúseným vodičom, nakoľko v Sýrii sa dopravné predpisy nerešpektujú tak, ako v Európe. Dopravu medzi mestami zabezpečujú aj vlaky a vnútroštátna letecká spoločnosť Syrianair.
Doprava a cestná infraštruktúra:
Pri cestovaní automobilom je nutné rátať s pomerne zložitým vybavovaním formalít pre vstup do krajiny. Sýria neuznáva tzv. zelenú kartu, na hranici je potrebné zakúpiť povinné auto-poistenie ("triptic") a tzv. karnet ("daftar"). Je dôležité nestratiť potvrdenie o vjazde, bez ktorého sýrske orgány neumožnia opustiť krajinu s vozidlom. Cudzinec môže v Sýrii jazdiť len s medzinárodným vodičským preukazom.
Napriek dobrej kvalite cestnej siete treba rátať s nebezpečenstvom nehôd z dôvodu nedodržiavania dopravných predpisov v európskom ponímaní. Treba rátať s náhlou a neočakávanou zmenou smeru jazdy ostatných účastníkov premávky a nečakaným vstupom chodcov na vozovku.
Pri nehode je vinníkom ten, kto má poškodenú prednú časť vozidla. Pre účely náhrady škody pri nehode je potrebné zabezpečiť spísanie protokolu o dopravnej nehode. U dopravných policajtov treba rátať s neovládaním iného ako arabského jazyka. Vymáhanie náhrady za škodu v prípade nehody je takmer nemožné a vinníkom býva takmer vždy cudzinec.
Klimatické podmienky: Prevládajúce podnebie má stredomorský charakter, daždivé chladné zimy a suché horúce letá s dvoma krátkymi prechodnými obdobiami. V období mesiacov január a február je potrebné rátať aj so snežením a mrazmi.
Zdravotná starostlivosť: Lekárska starostlivosť v Sýrii je lacná; úroveň starostlivosti je v každom zdravotníckom zariadení rôzna. Lekári sú vo všeobecnosti na slušnej odbornej úrovni, úroveň starostlivosti v súkromných aj štátnych nemocniciach však kolíše. Väčšina lekárov hovorí anglicky alebo francúzsky.
Cestovatelia prichádzajúci z krajín s výskytom žltej zimnice musia pri vstupe na sýrske územie predložiť potvrdenie o očkovaní proti tejto nemoci.
Pre pobyt v Sýrii presahujúci dĺžku jedného roka sa vyžaduje potvrdenie o tom, že žiadateľ nie je infikovaný vírusom HIV.
Odporúča sa zabezpečiť si pred cestou do SAR úrazové poistenie a poistenie liečebných nákladov v zahraničí.
Sanitárne podmienky:
Zdravotná starostlivosť a sanitárne podmienky v Sýrii sú vo všeobecnosti uspokojivé. Lieky, ktoré sú väčšinou importované, sú bežne dostupné.Žiadne očkovanie nie je povinné, odporúča sa očkovanie proti hepatitíde. Za lekárske ošetrenie alebo nemocničný pobyt sa platí v hotovosti, vopred sa odporúča uzavrieť zdravotné poistenie na cestu do zahraničia.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča slovenským občanom cestovať do Sýrie, vzhľadom na prebiehajúcu občiansku vojnu. Cesta do Sýrie je spojená s vysokým rizikom.
Práca v krajine: Povolenie na pobyt neoprávňuje cudzinca zamestnať sa v Sýrii; za účelom zamestnania sa je potrebné mať povolenie Ministerstva práce a sociálnych vecí SAR.
Dôležité telefónne čísla: Polícia – 112
Dopravná polícia – 115Rýchla záchranná služba – 110
Požiarnici – 113
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
Nenašli sa žiadne tlačové správy
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mofa.gov.sy/
Dôležité telefónne čísla: Polícia – 112
Dopravná polícia – 115Rýchla záchranná služba – 110
Požiarnici – 113
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: