Tanzánia

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 11.02.2019
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Tanzánia
  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi v súvislosti s prebiehajúcou dovolenkovou sezónou v Tanzánii a na Zanzibare upozorňuje cestujúcu verejnosť na zvýšenú mieru kriminality v týchto destináciách, často zameranú proti zahraničným turistom.
 • 08.07.2016
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Tanzánia
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: federatívna republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Tanzánijská zjednotená republika
miestny názov Jamhuri ya Mwungano wa Tanzania
miestny názov v latinke Jamhuri ya Mwungano wa Tanzania
anglicky United Republic of Tanzania
Rozloha: 945.087 km2
Počet obyvateľov: 55 415 019(údaj z roku (odhad 2018))
Hlavné mesto:
slovensky anglicky
Dar es Salaam Dar es Salaam
Počet obyvateľov hlavného mesta: Dodoma (administratívne) 450 000, Dar es Salaam 5 400 000 (údaj z roku 2018)
Úradný jazyk: svahilský, anglický
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
Angličtina (úradný), svahilčina (úradný)
Mena: Tanzánijský shiling; výmenný kurz: 1 EUR=2 583 TZS (apríl 2019) (TZS)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Burundská republika 451
Konžská demokratická republika 459
Kenská republika 769
Malawijská republika 475
Mozambickár republika 756
Rwandská republika 217
Ugandská republika 396
Zambijská republika 338
Dĺžka pobrežia: 1424 km
Administratívne územné členenie: 26 regionóv - Arusha, Dar es Salaam, Dodoma, Iringa, Kagera, Kigoma, Kilimanjaro, Lindi, Manyara, Mara, Mbeya, Morogoro, Mtwara, Mwanza, Pemba North, Pemba South, Pwani, Rukwa, Ruvuma, Shinyanga, Singida, Tabora, Tanga, Zanzibar Central/South, Zanzibar North, Zanzibar Urban/West
Telefónna predvoľba: +255
Medzinárodná poznávacia značka: TZA/TZ
Internetová doména: .tz
HDP na obyvateľa: 3444 USD (údaj z roku 2018)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
95% Bantu
5% ostatné (Ázijci, Arabi)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
kresťania 35%
moslimovia 30%
ostatné 35%
(na Zanzibare 99% moslimské)
Štátny sviatok
dátum sviatok
26.4. Deň únie
Vznik štátu: 26.04.1964 ()
Hlava štátu: John Pombe Magufuli
Predseda vlády: Kassim Majawila
Minister zahraničných vecí: Prof. Palamagamba Kabudi
Výkonná moc v štáte: prezident Benjamin Wiliam Mkapa
Zákonodarný orgán: jednokomorové Národné zhromaždenie (274 poslancov, z ktorých je volených len 232, 37 menuje prezident, 5 zastupujú spoločenské organizácie Národného frontu, 15 Zväz tanzánijských žien a 5 volí Snemovňa reprezentantov Zanzibaru)
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: http://www.tanzania.go.tz/government/foreign.htm
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Nairobi

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Nairobi
Street: Milimani Road, P.O.Box 30 204
Town:
slovak native
Nairobi Nairobi
ZIP:
State:
slovak native
Kenya
Phone: +254 202721896, +254 202721898
Mobile phone:
Fax: +254 202717291
E-mail: emb.nairobi@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/nairobi
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Vízum je možné v predstihu získať na Veľvyslanectve Tanzánijskej zjednotenej republiky v Berlíne alebo priamo na hraničnom priechode a na letisku v Dar es Salaam-e. Podmienky udelenia víza a možné body vstupu do krajiny nájdete na http://www.immigration.go.tz/index.php/en/services/visa-information

Vízové požiadavky:

 • vyplnená vízová žiadosť (formulár), nájdete na http://immigration.go.tz/downloads/visa%20appl%20form.pdf,
 • platný cestovný doklad (platný 6 mesiacov po vstupe do krajiny),
 • spiatočná letenka/pozvanie/účel pobytu,
 • 2 x fotografia pasového formátu (odporúča sa mať viac fotiek),
 • kópia pasu (dátovej strany),
 • dostatočné finančné prostriedky (bližšie nešpecifikovaná suma),
 • vízový poplatok je 50 USD,
 • medzinárodný očkovací preukaz (vakcinácia proti žltej zimnici, ak je vstup do krajiny z niektorej africkej krajiny s jej výskytom).

Vízum je platné maximálne tri mesiace na jeden vstup. Po vyplnení žiadosti je potrebné vízovú žiadosť vytlačiť, podpísať a predložiť na príslušné veľvyslanectvo s požadovanými prílohami. Vízové požiadavky je nutné konzultovať aj s teritoriálne príslušným ZÚ Tanzánie v Berlíne

Zdravotné požiadavky: 

Pri vstupe do Tanzánijskej zjednotenej republiky sa vyžaduje vakcinácia proti žltej zimnici (medzinárodný očkovací preukaz), pokiaľ je vstup do krajiny z niektorej africkej krajiny s jej výskytom. 

Zoznam krajín s výskytom žltej zimnice

Pokiaľ do Tanzánijskej zjednotenej republiky cestujete s prestupom v krajine, ktorá je zaradená na zozname krajín s výskytom žltej zimnice a prestup je dlhší ako 12 hodín, vakcinácia proti žltej zimnici (medzinárodný očkovací preukaz) sa taktiež vyžaduje. Aj napriek 12 hodinovému vymedzeniu pre prestup na letisku krajiny zaradenej na zozname krajín s výskytom žltej zimnice, Veľvyslanectvo SR v Nairobi odporúča absolvovať vakcináciu proti žltej zimnici vzhľadom na riziká, ktoré môžu vzniknúť pri prestupe (meškanie letu a pod.). 

 

Zanzibar

Podľa posledných dostupných informácií zanzibarských úradov sa vakcinácia proti žltej zimnici vyžaduje iba v prípade, pokiaľ cestujete s prestupom v krajine, ktorá je zaradená na zozname krajín s výskytom žltej zimnice a prestup je dlhší ako 12 hodín. Vakcinácia proti žltej zimnici sa taktiež nevyžaduje v prípade vstupu na Zanzibar z pevninskej časti Tanzánie. (Veľvyslanectvo Tanzánie v Berlíne aj napriek tomu na svojej webovej stránke stále uvádza povinnosť vakcinácie proti žltej zimnici pri vstupe na Zanzibar aj z európskych krajín). 


Aj napriek 12 hodinovému vymedzeniu pre prestup na letisku krajiny zaradenej na zozname krajín s výskytom žltej zimnice, Veľvyslanectvo SR v Nairobi odporúča absolvovať vakcináciu proti žltej zimnici vzhľadom na riziká, ktoré môžu vzniknúť pri prestupe (meškanie letu a pod.). 

Inštrukcie zanzibarského ministerstva zdravotníctva k vakcinácii proti žltej zimnici pre cestujúcich z európskych krajín 

 

 

 

Veľvyslanectvo Tanzánijskej zjednotenej republiky

Eschenallee 11, Berlin, Germany
Tel.: +49 303030800
Fax: + 49 3030308020        
e-mail: info@tanzania-gov.de
webstránka: www.tanzania-gov.de

Úradné hodiny: Po-Pi: 09.00-13.30 hod., 14.00-16.30 hod.

V prípade akútnej konzulárnej potreby občania môžu kontaktovať Veľvyslanectvo Nemeckej spolkovej republiky v Dar es Salaame.

 

Veľvyslanectvo Nemeckej spolkovej republiky v Tanzánii

Umoja House, Garden Avenue and Mirambo Street, Dar es Salaam
Poštová adresa: P.O. Box: 9541 Dar es Salaam
T:         +255-22-211-7409, +255-22-211-7410, +255-22-211-7411, +255-22-211-7412,  +255-22-211-7413, +255-22-211-7414, +255-22-211-7415
Fax: +255-22-211-2944, +255-22-213-8838
Email: info@daressalam.diplo.de,
info@daressalaam.diplo.de

Webstránka: http://www.daressalam.diplo.de

 

Dátum poslednej aktualizácie: 13/02/2018

Colné a devízové predpisy: Vývoz, prevážanie a dovoz akýchkoľvek predmetov pochádzajúcich alebo vyrobených z divokých zvierat (trofeje, výrobky zo slonoviny alebo kože chránených druhov zvierat, ale i napr. morskej fauny) sa prísne trestá. Vývoz živých divokých zvierat, hmyzu a rastlinných druhov je bez zvláštneho povolenia prísne zakázaný.
Doprava: Mestská doprava
Autobusy, daladala (minibusy) a taxi Letecká doprava
Medzinárodné lety: Dar es Saalam International Airport, Kilimanjaro International Airport, Zanzibar Airport, Vnútroštátne lety: Mwanza Airport
Železničná doprava
TAZARA Line (Tanzania Zambia Railways) z Dar es Saalamu do New Kapiri Mposhi v ZambiiCENTRAL Line – z Dar es Saalamu k Viktóriunmu jazeru (Mwanza)
AutostopAutostop je pre Tanzánijcov jedným z najobvyklejších spôsobov prepravy predovšetkým v centrálnej a južnej časti krajiny, kde jazdí pomerne málo daladala resp. pravidelných autobusových liniek. Požičovne automobilov
Cestovanie po Tanzánii autom má oproti ostatným druhom dopravy mnoho výhod. Na riadenie motorového vozidla je potrebný platný vodičský medzinárodný preukaz. V Tanzánii sa jazdí po ľavej strane vozovky.

Trajekty
V súčasnosti existuje pravidelné trajektové spojenie na Viktóriinom jazere, jazere Tanganyika a Nyasa. Trajekty premávajú aj medzi Dar es Saalamom a ostrovmi Zanzibar, Pemba a Mafia.
Klimatické podmienky: Priemerná ročná teplota sa počas celého roka priíliš nemení a dosahuje okolo 30 stupňov Celzia. Najhorúcejšími mesiacmi sú november až február. Od marca do mája a od októbra do decembra je v krajine obdobie dažďov.
Zdravotná starostlivosť: Odporúčané očkovania: žltá zimnica, hepatitída typu A, B, tetanus, obrna, týfus, cholera. Na pobreží a v nižšie položených oblastiach je ochrana proti malárii nevyhnutnosťou. Najúčinnejšou metódou ochrany je prevencia – užívanie antimalarík, používanie repelentov a spánok pod moskytierou. Pred odjazdom sa odporúča kontaktovať najbližšie oddelenie cudzokrajných chorôb v bydlisku cestovateľa, ktoré môže upresniť podmienky ďalšieho očkovania. Zároveň sa odporúča zabezpečiť si zdravotné poistenie v renomovanej poisťovni a okrem poistky (s adresou a telefónom na asistenčnú službu) pre prípad náhleho úrazu alebo ochorenia disponovať taktiež kreditnou kartou.
Pri úrazoch a nehodách mimo hlavného mesta Nairobi (ale i na území Tanzánie alebo Ugandy) je možné využiť služby leteckej záchrannej služby AAR, ktorá sídli v Nairobi na Wilson Airport tel. 00254 20 717 374. Aby bol pacient v Tanzánii vôbec prijatý na zákrok resp. ošetrenie (i v akútnom prípade napr. po dopravnej nehode), je nevyhnutné, aby bol poistený u renomovanej zdravotnej poisťovne, ktorá garantuje úhradu nákladov zdravotného zákroku – dôrazne sa kontroluje solventnosť pacienta.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Politická situácia je relatívne stabilná a bezpečnostná situácia je v porovnaní so susednými krajinami na výrazne lepšej úrovni. Existuje bežný stupeň kriminality (útoky s použitím zbrane resp. priameho ohrozenia života obete sú sporadické). Rastie počet krádeží automobilov (najmä 4WD). Odporúča si zachovať maximálnu opatrnosť pri cestovaní do oblastí, hraničiacich s Burundi a Rwandou z titulu príležitostných ozbrojených zrážok.
Práca v krajine: Možnosť uplatnenia sa slovenských občanov predovšetkým prostredníctvom rozvojových programov.
Dôležité telefónne čísla: Veľvyslanectvo SR v Nairobi: 00254 20 272 18 96Polícia: 911
Letecká záchranná služba: 00254 20 717 374
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Tanzánia - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.tanzania.go.tz/government/foreign.htm
Dôležité telefónne čísla: Veľvyslanectvo SR v Nairobi: 00254 20 272 18 96Polícia: 911
Letecká záchranná služba: 00254 20 717 374
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa

Krajania a krajanské komunity:

nie sú evidovaní