Veľvyslanec František Dlhopolček odovzdal poverovacie listiny do rúk prezidenta Južného Sudánu

13.3.2017 | Aktivity veľvyslancov | Južný Sudán

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Nairobi František Dlhopolček odovzdal v pondelok 13. marca poverovacie listiny do rúk prezidenta Južného Sudánu Salva Kiir Mayarditovi. Ide o historicky prvé odovzdanie poverovacích listín veľvyslanca SR do rúk prezidenta Južného Sudánu.

Veľvyslanec F. Dlhopolček počas prijatia u prezidenta zmienil aktivity SR v oblasti rozvojovej spolupráce, ktorá siaha až do roku 2009 a je zameraná prevažne na zdravotníctvo a poľnohospodárstvo. Južný Sudán je naďalej programovou krajinou pre SlovakAid s mimoriadnymi humanitárnymi a rozvojovými potrebami. Slovenská ODA dodnes poskytla finančné príspevky v hodnote viac ako 3 mil. eur. Veľvyslanec spomenul aj aktivity Vysokej školy sv. Alžbety v Južnom Sudáne zamerané na zdravotníctvo. Slovenská republika má záujem o stabilizáciu politickej situácie v Južnom Sudáne v kontexte dosiahnutej mierovej dohody z roku 2015.

Prezident S. Kiir informoval o súčastnej vnútropolitickej situácii s dôrazom na stabilizáciu a nastolenie mieru. Poďakoval za aktivity SR v oblasti rozvojovej spolupráce a zdôraznil, že v tejto etape je pre krajinu dôležitá spolupráca v oblasti školstva. Ocenil poskytovanie vládnych štipendií v minulosti a zaujímal sa o možnosti pokračovania udelovania štipendií aj v budúcnosti.  Oblasť školstva je podľa jeho slov v Južnom Sudáne nepriaznivá a poskytovanie vládnych štipendií by bolo veľkým prínosom. Krajina očakáva stabilizáciu situácie v kontexte pripravovaného národného dialógu, čo vytvorí predpoklady pre pokračovanie rozvojovej spolupráce a vytvorí podmienky pre zintenzívnenie vzájomných vzťahov.