Veľvyslanec Mlynár odovzdal poverovacie listiny prezidentovi Ugandy

20.5.2015 | Aktivity veľvyslancov | Poverovacie listiny | Uganda

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Nairobi Michal Mlynár odovzdal 20. mája 2015 poverovacie listiny prezidentovi Ugandskej republiky Yowerimu Kagutovi Musevenimu, ktorý v rozhovore potvrdil záujem Ugandy o ďalší rozvoj obchodno-ekonomických vzťahov so SR, najmä v sektoroch bezpečnostnej techniky, poľnohospodárstva, informačných technológií, vodného a odpadového hospodárstva. Prezident Museveni sa živo zaujímal aj o súčasnú úroveň vzťahov medzi SR a ČR, o aktuálny sociálno-ekonomický vývoj na Slovensku a dopad viacerých významných historických udalostí, napr. augusta 1968, na dnešných Slovákov. V tejto súvislosti veľvyslanec odovzdal ugandskému prezidentovi menšiu publikáciu o živote a diele vedúcej osobnosti Pražskej jari 1968, Alexandra Dubčeka.

Rokovanie veľvyslanca Mlynára s úradujúcim ugandským ministrom zahraničných vecí Henrym Oryemom Okellom spojené s odovzdaním kópií poverovacích listín v utorok (19. mája 2015) potvrdilo záujem oboch strán o intenzívnejší rozvoj vzájomných vzťahov v obchodno-ekonomickej i politickej oblasti vrátane posilnenia vzájomných dvojstranných kontaktov a konzultácií k multilaterálnym témam ako sú napr. reformy v rámci OSN, trvalo udržateľný rozvoj a jeho financovanie, boj proti terorizmu a extrémizmu, klimatické zmeny, mier a bezpečnosť v regióne východnej Afriky a Afrického rohu a pod.

Uganda hrá v celom rade uvedených tém významnú úlohu, ako sprostredkovateľ mierových rokovaní, vojenský prispievateľ do mierových operácií OSN a tiež v osobe ugandského ministra zahraničných vecí Sama Kutesu, ktorý v súčasnosti zastáva post predsedu 69. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Úradujúci šéf ugandskej diplomacie Okello prejavil záujem o osobné stretnutie so svojím slovenským partnerom, ministrom Lajčákom na okraj niektorého z najbližších medzinárodných fór, napr. v Addis Abebe alebo New Yorku.