Veľvyslanectvo v Abuji varuje slovenských podnikateľov pred podvodnými ponukami

16.2.2012 | Ekonomické správy | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Ghana | Kamerun | Nigéria

V súvislosti s množiacimi sa prípadmi podvodných ponúk vyzerajúcich ako objednávky vlády pochádzajúcich predovšetkým z Ghany, Kamerunu a Nigérie slovenské veľvyslanectvo v Abuji vyzýva slovenské podnikateľské subjekty na zvýšenú opatrnosť.

Pri obdržaní podobných ponúk odporúča slovenské veľvyslanectvo v Abuji postupovať obozretne a v záujme overenia pravosti kontraktu odporúča kontaktovať podnikateľské centrum Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky alebo priamo veľvyslanectvo. Doteraz zaevidovali objednávky na organické hnojivá, školské vybavenie, vodovodné rozvody a podobne.

Scenár podvodných ponúk je nasledovný - prvá príde lukratívna ponuka na tender za niekoľko desiatok miliónov amerických dolárov. Druhým krokom je vyhlásenie vytypovaného subjektu za víťaza tendra, tomu potom pošlú kontrakt a pozvánku prísť podpísať zmluvu priamo do krajiny. Po príchode víťazov tendra odvezú podvodníci z letiska na neznáme miesto a požadujú výkupné. Vyfabrikujú aj oficiálnu internetovú stránku ministerstva, prípadne medzinárodnej inštitúcie, e-mailovú adresu, väčšinou cez g-mail, ktorá sa podobá vládnym inštitúciám, a e-mailom zašlú dokumenty s vyfabrikovanou hlavičkou a pečiatkou inštitúcie.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji

Adresa: No. 14, Lord Lugard Street, Asokoro

Abuja, Nigéria

Nigéria

Telefón: +234/8077015092

Mobilný telefón: +234/ 8037850590 / Emergency Call

Fax: 00234 9 3143730

E-mail: zusrnigeria@yahoo.com

Internet: www.mzv.sk/abuja

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky

Podnikateľské informačné centrum

Oddelenie identifikácie projektových príležitostí

Hlboká cesta 2, 833 36 Bratislava

Tel: 02/ 5978 5959

E-mail: bizinfo@mzv.sk