Zhoršená bezpečnostná situácia v Južnom Sudáne

18.12.2013 | Archív cestovných odporúčaní a upozornení | Južný Sudán

Stupeň odporúčania: 3. Odporúčanie necestovať do Južného Sudánu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom Slovenskej republiky, aby v súčasnosti do Južného Sudánu necestovali vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v niektorých častiach krajiny.

Dňa 16.12.2013 ráno uskutočnil pokus o prevrat bývalý viceprezident Riek Machar. V juhosudánskom hlavnom meste Juba naďalej prebiehajú boje, ktorých intenzita sa však postupne znižuje a vládne vojská získavajú kontrolu nad situáciou. V krajine platí zákaz nočného vychádzania. Letiská a hraničné prechody sú zatvorené.

Slovenskí občania, ktorí sa v krajine nachádzajú, by mali venovať zvýšenú pozornosť vývoju situácie v mieste pobytu a nevychádzať bez súrneho dôvodu z obydlí. V prípade potreby môžu občania SR kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Nairobi na tel. č. +254 20 272 1896, +254 733 989 763, +254 731 282 826.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča všetkým slovenským občanom, ktorí sa nachádzajú v Južnom Sudáne, aby využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.