Zimbabwe

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: parlamentná demokracia
Oficiálny názov štátu:
slovensky Zimbabwianska republika
anglicky Republic of Zimbabwe
Rozloha: 390 580 km2
Počet obyvateľov: 12,8mil(údaj z roku 2012)
Hlavné mesto:
slovensky anglicky
Harare Harare
Počet obyvateľov hlavného mesta: 1,7mil (údaj z roku 2012)
Úradný jazyk: anglický
Mena: zimbabwiansky dolár (ZWD) (ZWD)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Botswanská republika 834 km
Mozambická republika 1402 km
Juhoafrická republika 230 km
Zambijská republika 763 km
Administratívne územné členenie: 8 provincií a 2 mestá - Manicaland, Mashonaland Central, Mashonaland East, Mashonaland West, Masvingo, Matabeleland North, Matabeleland South, Midlands, Bulawayo, Harare
Telefónna predvoľba: ++263
Medzinárodná poznávacia značka: ZW
Internetová doména: .zw
HDP na obyvateľa: 2100 (údaj z roku 2015)
Miera nezamestnanosti: 75% (údaj z roku 2012)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
pôvodní obyvatelia aboridžínci
cudzinci 2%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
kresťania protestanti
kresťania 25%
domorodé náboženstvo 24%
islam 1%
Štátny sviatok
dátum sviatok
18.4. Deň nezávislosti
Vznik štátu: 18.04.1980 (Južná Rodézia)
História v skratke:

V roku 1888 boli Severná (dnešná Zambia) a Južná Rodézia (územie dnešného Zimbabwe) oficiálne prehlásené za britskú sféru vplyvu. Rodézska republika (predchádzajúci názov Zimbabwe) vznikla v roku 1965 jednostranným vyhlásením nezávislosti od Veľkej Británie zo strany vlády belošskej menšiny (organizovaná v Rodézskom fronte RF). Uplatňovanie rasovo-segregačnej politiky apartheidu však narážalo na silný odpor svetového spoločenstva, ktoré zaviedlo voči krajine ekonomické sankcie. V roku 1979 bola vo Veľkej Británii podpísaná zástupcami odboja a RF tzv. Lancasterská ústava, ktorá umožnila vznik vlády černošskej väčšiny. Vo voľbách, ktoré sa uskutočnili v roku 1980 zvíťazila ZANU-PF (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front). Prvým prezidentom sa stal K. Banana, R. Mugabe bol postavený do čela vlády. Prezidentom sa stal v roku 1987.

Politická situácia v Zimbabwe sa od r. 1987 vyvíja pod taktovkou prezidenta R. Mugabeho a jeho ZANU-PF (Zimbabwianska africká národná únia – Vlastenecký front), ktorí si upevnili svoje postavenie v posledných parlamentných voľbách v r. 2013. Určitý í progres je viditeľný v Zimbabwe v poslednom období v oblasti ekonomickej obnovy a fiškálnej reformy.

V oblasti zahraničnej politiky Zimbabwe po období zahraničnopolitickej izolácie usiluje o normalizáciu vzťahov s EÚ, USA a ďalšími demokratickými krajinami.

Hlava štátu: Emmerson Mnangagwa
Minister zahraničných vecí: Simbarashe Mumbengegwi
Dátum konania posledných volieb: 31/07/2013
Výkonná moc v štáte: Formálna parlamentná demokracia na čele s prezidentom, ktorý menuje vládu. Je volený v priamych voľbách na 5 rokov.
Zákonodarný orgán: Dvojkomorový parlament, ktorý sa skladá zo: Snemovne- House of Assembly (270 kresiel) a Senát (180 kresiel).
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 03.03.1993
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.zimfa.gov.zw
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Pretória

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Pretoria
Street: 930 ARCADIA Street, Arcadia
Town:
slovak native
ZIP:
State:
slovak native
South Africa
Phone: +27 123422051, +27 123422052
Mobile phone:
Fax: +27 123423688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/pretoria
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Držitelia slovenských pasov potrebujú na cestu do Zimbabwe platné vízum, ktoré možno získať pri prílete do krajiny alebo pri vstupe/prekračovaní hraníc Zimbabwe. Jednovstupové vízum stojí 30,- USD, dvojvstupové 45,- USD a viacvstupové 55,- USD.

Bližšie informácie ohľadne pobytov dlhších ako 30 dní Vám poskytne Veľvyslanectvo Zimbabwe so sídlom vo Švajčiarsku, email: missionpzimbabwe@bluewin.ch. Pri odchode z krajiny cez medzinárodné letisko v Harare sa platí letiskový poplatok 20,- USD, ktorý nie je zahrnutý v cene letenky. Ak turista plánuje územie Zimbabwe opustiť len na niekoľko hodín a vzápätí sa vrátiť (najmä prehliadka Viktóriiných vodopádov aj zo zambijskej strany) musí mať platné zimbabwianske vízum na 2 až viac vstupov. Viac informácií ohľadne víza možno nájsť na adrese: www.evisa.gov.zw.

Miestne špecifiká: V súvislosti so zlými sociálno-ekonomickými podmienkami, ktoré majú dopad na nedostatočné fungovanie služieb vrátane bankového sektoru a systému zdravotnej starostlivosti, ZÚ neodporúča realizovať individuálnu turistiku do Zimbabwe. V prípade služobných ciest a organizovanej turistiky ZÚ upozorňuje na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe a odporúča prísne dodržiavanie hygienických návykov, vyhýbanie sa priamemu dotykového kontaktu s miestnym obyvateľstvom a pitiu kontaminovanej vody. Z dôvodu kolapsu zdravotného systému ZÚ zároveň upozorňuje na zvýšený výskyt malárie.
Zimbabwe ako turistická destinácia je vzhľadom na negatívny obraz prezentovaný vo svetových masmédiách kvôli politickému útlaku v krajine dnes nespravodlivo opustené a považované za nie príliš atraktívne.Safari v Zimbabwe spolu s návštevou kúzelných Viktóriiných vodopádov sa však vyrovná zážitkom z akejkoľvek inej africkej krajiny. Ubytovacie kapacity a služby v turistických lokalitách sú väčšinou na veľmi dobrej úrovni a uspokoja aj náročnejších cestovateľov. Okrem toho sú ceny turistických atrakcií a ubytovacích zariadení dnes veľmi prijateľné a pomerne nízke v porovnaní napr. so susednou JAR a turistické lokality nie sú preľudnené.Viktóriine vodopády (v miestnom jazyku Mosi-oa-Tunya – Dym ktorý hrmí) pri rovnomennom mestečku Victoria Falls spolu s jazerom Kariba sú pravdepodobne najnavštevovanejšou atrakciou Zimbabwe.V krajine je mimoriadne vysoká inflácia a zimbabwiansky dolár nemá takmer žiadnu hodnotu. Cudzinci v Zimbabwe môžu platiť za ubytovanie len v medzinárodnej mene, uprednostňuje sa americký dolár alebo juhoafrický rand. Ceny sú uvádzané v zimbabwianskych dolároch, ale obchodníci sú pripravení ceny hneď prepočítať podľa platného kurzu. V každom prípade je nutné vyvarovať sa výmeny peňazí na ulici, ktoré býva vždy niekoľkonásobne nevýhodné. V krajine je možná aj vecná výmena, napr. pri nákupe afrických suvenírov možno obchodníkom ponúknuť na výmenu krajšie aj používané tričko, topánky, tenisky alebo iné predmety.
Colné a devízové predpisy: Colné obmedzenia sa vzťahujú iba na dovoz tabakových výrobkov (400 ks cigariet) a alkoholických nápojov (2 fľaše). Limitovaný je dovoz a vývoz miestnej meny a väčšie videokamery musia byť deklarované po vstupe do krajiny.
Doprava: V r. 2001 ukončili svoju priamu prítomnosť (a tým priame spojenie s Harare) viaceré svetové letecké spoločnosti. Priame spojenie s Európou zabezpečuje už len letecká spoločnosť British Airways, všetky ostatné lety sa uskutočňujú transferom cez Johannesburg. Z Viedne do Harare je možné uskutočniť cestu leteckými spoločnosťami Lufthansa a South African Airways s tranzitom v Johanesburgu. Z medzinárodného letiska v Harare je denné spojenie do Bulawaya, Mutare a na Victoria Falls. Medzinárodné autobusové spojenie s Juhoafrickou republikou a so všetkými turistickými centrami krajiny zabezpečuje napr. spoločnosť Blue Arrow.Victoria Falls má vlastné medzinárodné letisko, kam sa lieta napr. z Johannesburgu v JAR.V Zimbabwe je fungujúca železničná sieť, ktorá spája najvýznamnejšie mestá Harare, Bulawayo, Victoria Falls a Mutare. V Zimbabwe sa jazdí po ľavej strane vozovky. Vyžaduje sa medzinárodný vodičský preukaz často tiež anglicky písané osvedčenie o pravosti a platnosti tohto dokladu.V Zimbabwe je akútny nedostatok paliva a pohonných hmôt, preto pri ceste automobilom na dlhšie vzdialenosti vysoko odporúčame vlastné zásoby.
Klimatické podmienky: podnebie subtropické na väčšine územia vrátane hlavného mesta Harare a ďalších veľkých miest (náhorná plošina), tropické v nížinách. Obdobie dažďov november – apríl. Najteplejší mesiac v roku je október. V mesiacoch október - marec možnosť výskytu horúčav nad 33st.C, v nížinách nad 40st.C. V mesiacoch júl - august pomerne chladno na náhornej plošine, cez deň 15-20st.C, v noci 5-10st.C. V Harare možné zdravotné ťažkosti spôsobené veľmi nízkym tlakom vzduchu, v lete znásobené horúčavami.
Zdravotná starostlivosť: Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je veľmi nízka. V prípade potreby sa odporúča kontaktovať dve súkromné kliniky v Harare (Avenues Clinics, St. Anne´s Hospital). Za lekárske ošetrenie sa platí vopred. V krajine existuje mobilná zdravotnícka služba rýchlej pomoci (MARS), kde pôsobí kvalifikovaný personál. Odporúča sa poistenie pre zahraničie, ale mnohé zdravotnícke zariadenia vyžadujú platbu v hotovosti. Platby za poskytnuté zdravotnícke služby a lieky sú vysoké, avšak v hlavnom meste a v Bulawayu dosahujú štandard európskych krajín. Vzhľadom na nedostatok liekov v krajine odporúčame v prípade potreby vlastnú zásobu liekov.Očkovania pri vstupe do krajiny nie sú predpísané. Záznam v Medzinárodnom očkovacom preukaze sa vyžaduje iba v prípadoch príchodu z krajiny s výskytom žltej zimnice:
AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.
Odporúča sa zaočkovanie proti hepatitíde A a týfusu. Očkovanie proti detskej obrne sa odporúča v prípade ciest do vidieckych oblastí a v prípade kontaktov s miestnym vidieckym obyvateľstvom. Existuje vysoké riziko nákazy maláriou. Najmenší výskyt malárie je v hlavnom meste Harare a v Bulawayu. V období dažďov možno na maláriu ochorieť aj v oblasti Victoria Falls, Matopos, vrátane horských masívov Nyanga a Chimanimani. Celoročné riziko nakazenia je v nížinách krajiny, v údoliach riek Zambezi a Limpopo, v rekreačných zónach Kariba a Gonarezhu. Cestovateľom zdržujúcim sa krátkodobo v krajine sa odporúča prevencia chemickou profylaxiou (užívanie antimalarík) a v rizikových oblastiach treba používať malarické siete a spreje proti komárom. Vo vidieckych oblastiach je možnosť nainfikovania sa cholerou, avšak len pri priamom styku s vidieckym obyvateľstvom. Odporúča sa dodržiavať prísne zásady osobnej hygieny a nekupovať potravinárske výrobky na vidieku. V turistických centrách a vo veľkých mestách je riziko nákazy prakticky nulové.Neodporúča sa kúpať, umývať a piť vodu z jazier, riek a vodných nádrží kvôli vysokému riziku nákazy bilharziou. Ak sa priamemu styku so sladkou vodou z prírodných vodných plôch nemôžete vyhnúť napr. pri vodných športoch (kanoe a rafting), dbajte o dôkladné osušenie.Podľa štatistík v krajine je asi 35% obyvateľstva postihnutých vírusom HIV/AIDS.Voda z kohútikov v Zimbawe je pitná, vo vidieckych oblastiach však odporúčame vyvarovať sa pitia priamo z vodovodov
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: V súvislosti so zlými sociálno-ekonomickými podmienkami, ktoré majú dopad na nedostatočné fungovanie služieb vrátane bankového sektoru a systému zdravotnej starostlivosti, Zastupiteľský úrad neodporúča realizovať individuálnu turistiku do Zimbabwe. V prípade služobných ciest a organizovanej turistiky Zastupiteľský úrad upozorňuje na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe a odporúča prísne dodržiavanie hygienických návykov, vyhýbanie sa priamemu dotykového kontaktu s miestnym obyvateľstvom a pitiu kontaminovanej vody. Z dôvodu kolapsu zdravotného systému Zastupiteľský úrad zároveň upozorňuje na zvýšený výskyt malárie.
Riziká chorôb a nákaz so zdravotne závažnými zdravotnými dôsledkami
JAR, Botswana a Svazijsko patria ku krajinám s najvyšším počtom výskytu HIV/AIDS nielen v regionálnom meradle, ale aj vo svete. V regióne Južnej Afriky je výskyt malarických ochorení v nižšie položených oblastiach (provincia Limpopo, hranice so JAR so Svazijskom, Zimbabwe a Mozambikom, ďalej v Zambii, Angole, na Madagaskare a Mauríciu), progresívny výskyt tuberkulózy a bilharzia v oblastiach so stojatými vodami (umelé sladkovodné priehrady s bahnitým dnom). Pri cestovaní do oblastí s vysokým výskytom malárie odporúčame zakúpiť si lokálne vyrábané antimalariká priamo v mieste pobytu, ktoré sú cielené na typ malárie vyskytujúci sa v uvedenej oblasti. Aktuálne upozorňujeme na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe, ktorá sa vzhľadom na nedostatočnú lekársku pomoc začala šíriť aj do JAR. Svetová zdravotnícka organizácia (WHOň varuje, že v prípade neprijatia účinných okamžitých opatrení hrozí regionálne rozšírenie epidémie.
Práca v krajine: Odporúčame kontaktovať zimbabwianske veľvyslanectvo vo Viedni pre podrobné informácie
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Zimbabwe - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
Nenašli sa žiadne tlačové správy
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.zimfa.gov.zw
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa

Krajania a krajanské komunity:

Slovenské veľvyslanectvo v Pretórii, príslušné pre Zimbabwe eviduje 1-2 Slovákov žijúcich v Zimbabwe