I. Korčok na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ s ministrom zahraničných vecí USA R. Tillersonom

5.12.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov | SR a EÚ | Slovensko a Európska únia

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa dnes (5. decembra) zúčastnil v Bruseli na pracovnom obede ministrov zahraničných vecí EÚ a USA. Hlavnými témami diskusie boli otázky vzájomných vzťahov, iránsky jadrový program, situácia na východe Ukrajiny, vzťahy s Ruskom, ako aj blízkovýchodný mierový proces. Išlo o prvé stretnutie EÚ-USA na úrovni ministrov zahraničných vecí za súčasnej americkej administratívy. Stretnutie potvrdilo význam transatlantických vzťahov pre bezpečnosť a prosperitu obyvateľov na oboch stranách Atlantiku. „Práve v období neistoty, regionálnych konfliktov, napätej globálnej bezpečnostnej situácie a mnohých dezinformácií si potrebujeme pripomínať, na čom stojí naša bezpečnosť - jej základom je spolupráca EÚ a USA založená na dôvere a spoločných hodnotách,” povedal štátny tajomník I. Korčok. 


Silne rezonovala tiež otázka vzťahov s Ruskom. EÚ a USA sa zhodujú v tom, že zlepšenie vzťahov s Ruskom je možné jedine na základe riešenia konfliktu na východe Ukrajiny, vrátane obnovy jej suverenity a teritoriálnej integrity. „Je samozrejmé, že Minský proces môže byť úspešný len vtedy, ak k tomuto riešeniu prispejú obe strany,“ zdôraznil I. Korčok a zároveň dodal, že „takéto stretnutia sú zároveň príležitosťou na to, aby sme ako spojenci mohli otvorene diskutovať aj o otázkach, kde sa naše názory rozchádzajú. Mám na mysli konkrétne otázky obchodu, kde síce rokovania o obchodnej dohode medzi EÚ a USA nenapredujú, ale to by nám nemalo brániť v ambícii naďalej spoločne formovať a presadzovať pravidlá medzinárodného obchodu.“


Štátny tajomník tiež zvýraznil nevyhnutnosť spolupráce EÚ a USA na západnom Balkáne, kde sme svedkami snáh odradiť krajiny regiónu od ich jasnej a slobodnej pro-európskej orientácie.