I. Korčok v Bruseli: „Podporujeme rozširovanie NATO pretože prináša väčšiu stabilitu a bezpečnosť. Krajiny však musia splniť stanovené podmienky.”

6.12.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa v dňoch 5. – 6. decembra 2017 zúčastnil pravidelného jesenného stretnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v Bruseli. Rokovaniam dominovala téma pokračujúcej adaptácie Aliancie a prípravy budúcoročného samitu. Počas úvodného rokovania diskutovali ministri zahraničných vecí a štátni tajomníci krajín NATO s rezortnými partnermi z Fínska, Švédska a za účasti vysokej predstaviteľky a podpredsedníčky Európskej komisie F. Mogherini o posilnení spolupráce medzi NATO a Európskou úniou. „Je pre nás nevyhnutnosťou, aby EÚ a NATO, ktoré majú 22 rovnakých členov, čo najužšie spolupracovali, obzvlášť v oblasti obrany. Nemôžeme dovoliť, aby požiadavky na našich vojakov boli rozdielne v NATO a EÚ. Počas rokovania sme skonštatovali pokrok v napĺňaní opatrení, ktoré sme schválili pred rokom a zároveň sme pridali nové oblasti spolupráce na najbližšie obdobie. Sme spokojní, že sa do zoznamu dostali aj naše priority“, uviedol štátny tajomník I. Korčok.
 
Program ministrov pokračoval strategickou diskusiou ku globálnym bezpečnostným hrozbám pre Alianciu, vrátane jadrového a raketového programu KĽDR. Dotkli sa aj otázky pokračovania politického dialógu medzi NATO a Ruskom. Podľa I. Korčoka: „s Ruskom treba pokračovať v dialógu aj napriek nezhodám. Chceme s Ruskom viesť politickú diskusiu o témach spoločného záujmu a zároveň implementujeme odsúhlasené kroky na zvýšenie našej vlastnej obranyschopnosti. To nie je v protiklade“.
 
Druhý deň stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO sa niesol v znamení diskusií o bezpečnostnej situácii v susedstve NATO, v severnej Afrike a na Blízkom východe, na západnom Balkáne a v oblasti Čierneho mora. Na rokovaní Komisie NATO – Gruzínsko spojenci spolu s gruzínskym ministrom zahraničných vecí M. Janelidzem zhodnotili intenzívnu spoluprácu s Gruzínskom, ktoré patrí medzi najbližších partnerov NATO. Následne ministri a štátni tajomníci hovorili o hrozbách v južnom susedstve, kde je NATO čoraz aktívnejšie v boji proti terorizmu, vrátane výcvikovej a poradenskej misie v Iraku, do ktorej sa začiatkom novembra zapojila aj SR prostredníctvom výcvikového tímu v oblasti odmínovania.
 
Kľúčovým momentom rokovania bola diskusia o politike otvorených dverí NATO a jej pokračovaní po tohtoročnom rozšírení o Čiernu Horu. „Čierna Hora je čerstvým úspechom, jej reformný výkon je inšpiráciou a zrkadlom pre ostatných ašpirantov“, zdôraznil štátny tajomník I. Korčok. Macedónsko, Bosna a Hercegovina a Gruzínsko sa naďalej usilujú o členstvo v NATO. Budúcoročný samit by mal potvrdiť, že po splnení podmienok sa aj tieto krajiny môžu stať členmi Aliancie. “Chceme jasne povedať občanom Macedónska, Bosny a Hercegoviny, či Gruzínska, že Aliancia s nimi počíta. Podporujeme rozširovanie NATO, pretože prináša väčšiu stabilitu a bezpečnosť. Ak tieto krajiny splnia podmienky, ich členstvo je aj náš záujem,” dodal I. Korčok.

Štátny tajomník I. Korčok na zasadnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli Štátny tajomník I. Korčok na zasadnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli Štátny tajomník I. Korčok Štátny tajomník I. Korčok