Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Zurück

Otvorenie výstavy Entrotopia 1.0 v Helsinkách

Otvorenie výstavy Entrotopia 1.0 v Helsinkách

26.8.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Fínsko

V priestoroch Galérie Rantakasarmi na helsinskom ostrove Suomenlinna sa uskutočnilo 24. augusta 2019 otvorenie výstavy Entrotopia 1.0. Ide o výmenný medzinárodný výstavný projekt medzi Helsinskou asociáciou umelcov (HTS) a kultúrnou organizáciou Publikum.sk, ktorého kurátormi sú Ville Laaksonen a Dominika Chrzanová. Leitmotívom projektu je reakcia umelcov na utópiu a dystopiu. Prvá z kolektívnych výstav predstavuje tvorbu umelcov súčasnej slovenskej scény. Vybraní boli umelci žijúci na Slovensku s výnimkou Michala Czinegeho, ktorý už niekoľko rokov žije a tvorí na severe Fínska. Svoju tvorbu predstavili tiež Jaroslav Kyša, Jozef Pilát, umelecká dvojica Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič, Ema Lančaričová a Kata Mach (in memoriam).

 

Zámerom výstavy bolo, okrem prezentácie slovenského umenia vo Fínsku, vytvorenie pomyselného mosta medzi krajinami, ktorý preklenie nielen vzdialenosť, ale i kultúrne či spoločenské odlišnosti. V závere je možné vyhodnotiť istú spolupatričnosť a podobné nazeranie na svet aj napriek inému geografickému ukotveniu.

 

Pokračovanie výstavy pod názvom Entrotopia 2.0 sa uskutoční v období február – marec 2020 v Trnave. 

 

Realizáciu výstavy z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Helsinkách.