Aktuálne správy

Back

Ivan Korčok: Slovakia is a Reliable Ally in NATO

Ivan Korčok: Slovensko je spoľahlivý spojenec v NATO

30.4.2020 | Aktivity ministra | Slovensko a NATO

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok dnes (30. apríla) telefonoval s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Jensom Stoltenbergom. Diskutovali predovšetkým o prioritách, ktoré bude v oblasti bezpečnosti a obrany počas svojho mandátu napĺňať nová vláda Slovenskej republiky. Generálny tajomník Stoltenberg vysoko ocenil príspevok SR do aktivít NATO vo svete. „Pán generálny tajomník osobitne ocenil vynikajúcu prácu našich vojakov v Lotyšsku, Iraku a Afganistane. Vyzdvihol ich profesionalitu a nasadenie,“ vyhlásil minister I. Korčok. 

 

Šéf slovenskej diplomacie s generálnym tajomníkom zhodnotil aktivity, ktoré NATO vykonáva na podporu svojich členských krajín pri zvládaní pandémie COVID-19. „Vidíme dnes v praxi, že NATO ako bezpečnostná a obranná aliancia pomáha kapacitami aj teraz, keď čelíme nevojenským výzvam ako je koronavírus. Toto je príspevok v civilnej oblasti. Bez možností, ktoré nám napríklad pri doprave zdravotníckeho materiálu ponúka NATO, by sme neboli v boji s týmto neviditeľným nepriateľom tak úspešní,“ zhodnotil minister. Partneri sa zhodli, že súčasná situácia dokazuje, že medzi členmi NATO existuje solidarita a že Aliancia im pomáha, aby sa mohli lepšie a koordinovanejšie vysporiadať s touto mimoriadnou situáciou. Dôležitým aspektom aliančných konzultácií je aj boj s dezinformáciami a hybridné útoky zneužívajúce pandémiu COVID-19.

 

Veľká časť rozhovoru sa venovala aj súčasnému stavu transatlantických vzťahov. Minister Korčok pripomenul, že práve vzťah Európy s USA je pre bezpečnosť obyvateľov európskych krajín kľúčový. NATO označil za vhodnú platformu na diskusiu o tom, ako chceme, aby sa vzťahy USA s Európou rozvíjali v budúcnosti, pričom zároveň musíme zlepšiť vzťahy medzi Spojenými štátmi a EÚ.

 

Generálny tajomník Stoltenberg uvítal záväzok novej vlády Slovenskej republiky pokračovať v postupnom zvyšovaní investícií do obrany. Partneri spoločne však skonštatovali, že v situácii negatívnych ekonomických vplyvov pandémie COVID-19 bude dosiahnutie tohto cieľa ešte náročnejšie. 

 

 

Záznam tlačovej konferencie