Aktuálne správy

Back

The Ministers of Foreign Affairs and Defense Pledge to Support and Cooperate with the Liaison Team of the NATO Force Integration Unit

Ministri diplomacie a obrany sa prihlásili k podpore a spolupráci so Styčným tímom pre integráciu síl NATO

19.5.2020 | Aktivity ministra | Slovensko a NATO

Styčný tím pre integráciu síl NATO (NFIU) na Slovensku je významným príspevkom k bezpečnosti Slovenska a kolektívnej obrane Aliancie. Počas dnešnej (19. mája 2020) tlačovej konferencie po návšteve sídla styčného tímu v Bratislave to potvrdili minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Na rokovaniach s veliteľom NFIU plk. Petrom Braunerom sa zúčastnil tiež štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer. Pri tejto príležitosti sa spoločne prihlásili k intenzívnej spolupráci.

 

Ako uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, „prítomnosť styčného tímu na Slovensku potvrdzuje, že v prípade krízy nám naši spojenci prídu pomôcť obrániť náš štát. Členstvo v NATO pre Slovensko znamená takú úroveň bezpečnosti a stability, ktorú mu nemôže v súčasnosti zaručiť žiadna iná alternatíva.“ Minister I. Korčok vysoko ocenil aktívne zapájanie sa členov styčného tímu do vzdelávacích a komunikačných aktivít o význame členstva v NATO pre slovenskú bezpečnosť. Vyjadril záujem v úzkej spolupráci pokračovať aj naďalej.

 

„Slovenská republika je stabilným a zodpovedným členom Aliancie. Nie sme iba konzumentom výhod vyplývajúcich z členstva, sme aktívnym partnerom. Som preto rád, že už dnes sme našli viacero oblastí, v ktorých môžeme začať spolupracovať intenzívnejšie, ako tomu bolo doteraz,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

 

Šéf rezortu obrany zároveň zdôraznil, že styčný tím vo Vajnoroch nie je vojenskou základňou a v žiadnom prípade neslúži na rozmiestňovanie zbraní ani techniky NATO na území Slovenskej republiky. „Jeho úlohou je v prípade ohrozenia zabezpečiť, aby Slovensko dokázalo prijať na svojom území spojeneckú armádu, ktorá posilní naše ozbrojené sily pri obrane Slovenska,“ vysvetlil.

 

Veliteľ slovenského NFIU plk. Peter Brauner vysoko ocenil záujem oboch ministrov. Taktiež, príslušníci NFIU privítali možnosť prezentovať jeho štruktúru, poslanie, hlavné úlohy, ako aj úroveň spolupráce s Ozbrojenými silami SR, Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Naša vzájomná spolupráca výrazne prispieva k plneniu úloh Styčného tímu pre integráciu síl NATO na území Slovenskej republiky.

 

Jednotka NFIU dislokovaná na Slovensku bola oficiálne aktivovaná 1. septembra 2016, pričom plnú spôsobilosť dosiahla 1. júna 2017. Patrí pod operačné velenie Mnohonárodného zboru sever-východ v poľskom Štetíne. V rámci styčného tímu pôsobí celkovo 41 špecialistov, z toho 21 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Ostatné medzinárodné pozície sú určené pre vojakov členských krajín NATO. Úlohou NFIU v čase mieru je identifikácia logistických a transportných možností, podpornej infraštruktúry, pričom sa podieľa tiež na organizácii medzinárodných cvičení Aliancie.