Vernisáž výstavy súčasného slovenského sklárskeho a keramického dizajnu vo Vilniuse

3.10.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Lotyšsko

V stredu 2. októbra otvoril veľvyslanec Slovenska v Litve Ladislav Babčan spolu s riaditeľom Litovskej národnej galérie Arūnasom Gelūnasom vernisáž výstavy „Viac je viac II“ v Galérii Vytautasa Kasiulisa vo Vilniuse za osobnej účasti kurátora a vystavujúceho Patrika Illa a dizajnérky Aleksandry Stencel. Výstava nesie podtitul Súčasný slovenský sklársky a keramický dizajn. Predstavuje výber z tvorby slovenských sklárskych a keramických dizajnérov mladšej a strednej generácie či zahraničných dizajnérov pôsobiacich na Slovensku a tiež študentov Ateliéru skla a keramiky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (VŠVÚ). 

 

Vo Vilniuse sa tak predstaví desiatka etablovaných autorov Lucia Betinská Kováčiková, Peter Ďuriš, Patrik Illo, Simona Janišová, Markéta Nováková, Mira Podmanická, Ľubomír Ontkóc, Rudolf Rusňák, Aleksandra Stencel, Zuzana Svatik, Linda Viková a niekoľko študentov VŠVÚ. 


Kurátorský výber Patrika Illa nemá ambíciu zmapovať celoslovenskú tvorbu v danom médiu. Je skôr sondou do niekoľkých najzaujímavejších tvorivých prístupov jednotlivých výtvarníkov.  K úžitkovosti s estetickosťou sa v nejednom prípade pripája aj istá expresívnosť nesúca v sebe výpoveď autora. Tieto presahy sú typické pre tvorbu Patrika Illa a ten ich ďalej vyhľadáva u iných tvorcov. Aj preto nesie projekt práve názov Viac je viac.

 

Výstavu zorganizovalo Veľvyslanectvo SR v Rige v spolupráci Litovskou národnou galériou, občianskym združením SK-LLO a aj vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.    

 

Výstava potrvá vo Vilniuse do 24. novembra a následne bude reinštalovaná v druhom najväčšom litovskom meste Kaunas.