Súčasné predsedníctvo v Rade EÚ 

Banner predsednictvo 2016

Aktuálne predsedníctvo v Rade EÚ – Estónsko (od 1. 7.2017)
 
Priority estónskeho predsedníctva sú:
  • Otvorená a inovatívna európska ekonomika
  • Bezpečná a chránená Európa
  • Digitálna Európa a voľný pohab údajov
  • Inkluzívna a udržateľná Európa
 

Slovenské diskutuje o EÚ

Ivan Korčok
  • Projekt „Slovensko diskutuje o EÚ“ je iniciatívou,  ktorá má za cieľ obnoviť širokú spoločenskú diskusiu na Slovensku o aktuálnych témach týkajúcich sa Európskej únie s osobitným dôrazom na jej budúcnosť a miesto Slovenska v nej. 
Back

Korčok in discussion at Trnava University: “We take the EU for granted but we need to make an effort so that the EU does not become a wasted opportunity”

I. Korčok v diskusii na Trnavskej univerzite: „EÚ vnímame ako samozrejmosť, ale musíme stále pracovať na tom, aby sa pre nás nestala premárnenou príležitosťou.“

27.11.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov | SR a EÚ | Slovensko a Európska únia | Slovensko diskutuje o EÚ

Na pôde Trnavskej univerzity sa dnes (27. novembra) uskutočnilo ďalšie zo série podujatí „Slovensko diskutuje o EÚ“. Účastníkov privítali rektor univerzity Marek Šmid a podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár. 


 
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok diskutoval so študentmi univerzity o budúcnosti EÚ, pôsobení SR v jadre EÚ a o otázkach týkajúcich sa migrácie. „Budúcnosť Únie je úzko prepojená s tým, ako sa EÚ vysporiada s hypotékou z minulosti. Po dekáde nepretržitého krízového manažmentu sa konečne dostávame do bodu, keď začíname skutočne diskutovať. V dnešnej diskusii sme sa opäť zhodli, že nepotrebujeme EÚ celú prerobiť, EÚ je dobrý projekt. Potrebujeme len prinášať zmysluplné riešenia pre občanov a ich každodenný život. SR je pripravená na takýchto riešeniach pracovať, aj ako súčasť jadra. Nemusíme sa toho báť, pre Slovensko je jadro prirodzeným pokračovaním v našom integračnom úsilí,“ skonštatoval Ivan Korčok.


 
Druhá časť podujatia bola venovaná názorom a postojom zástupcov politickej sféry, podnikateľov, mimovládneho a akademického sektora. Pozvanie do diskusie prijali poslanec Národnej rady SR a novozvolený trnavský župan Jozef Viskupič, šéfredaktorka portálu Euractiv.sk Zuzana Gabrižová, hovorca PSA Peugeot Citroën Slovakia Peter Švec a rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid, ktorí dnešnú diskusiu obohatili o komentáre k budúcnosti EÚ v kontexte podnikania, vzdelávania a vnímania EÚ v regiónoch. 


 
Všetci diskutujúci sa zhodli, že vzdelávanie je jedným z najdôležitejších nástrojov pre občiansku inklúziu v európskych záležitostiach.


 
Projekt diskusných podujatí „Slovensko diskutuje o EÚ“ je iniciatívou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorej hlavným zámerom je pokračovať v celonárodnej diskusii o ďalšom smerovaní Európskej únie a o postavení Slovenska v nej.