Súčasné predsedníctvo v Rade EÚ 

Banner predsednictvo 2016

Priority rakúskeho  predsedníctva sú:
 
1. bezpečnosť a boj proti nelegálnej migrácii
 
2. zabezpečenie prosperity a konkurencieschopnosti prostredníctvom digitalizácie
 
3. stabilita v európskom susedstve – EÚ perspektíva západného Balkánu/juhovýchodnej Európy
Viac informácií  https://www.eu2018.at/
potrebné pre budúcnosť
 

#MYSMEEU

  • ​Projekt #MYSMEEU je iniciatívou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ktorý má za cieľ obnoviť širokú spoločenskú diskusiu na Slovensku o aktuálnych témach týkajúcich sa Európskej únie s osobitným dôrazom na jej budúcnosť a miesto Slovenska v nej.
     
Back

Minister Kaliňák: Bezdôvodné zavádzanie kontrol na vnútorných hraniciach môže viesť ku koncu Schengenu

Minister Kaliňák: Bezdôvodné zavádzanie kontrol na vnútorných hraniciach môže viesť ku koncu Schengenu

13.10.2017 | SR a EÚ | Slovensko a Európska únia | Belgicko

Luxemburg (13.10.2017) - Ak si budeme vymýšľať nové dôvody na zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach členských štátov schengenského priestoru, bude to erózia a v konečnom dôsledku koniec Schengenu, povedal dnes podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák na rokovaní Rady ministrov spravodlivosti a ministrov vnútra v Luxemburgu.


Viaceré členské krajiny v posledných dňoch predĺžili o ďalších šesť mesiacov dočasné kontroly na vnútorných hraniciach z dôvodu bezpečnostnej situácie v Európe a hrozieb terorizmu. Na stole je aj návrh Európskej komisie, ktorý chce zmeniť časti Kódexu upravujúce podmienky, postup a maximálnu dĺžku kontrol na vnútorných hraniciach. Návrh smeruje k tomu, aby štáty želajúce si zaviesť kontroly na hraniciach mali k dispozícii túto možnosť na dlhšie obdobie. Lehoty by sa zo šiestich mesiacov mali predĺžiť maximálne na jeden rok. Možná celková doba hraničných kontrol na vnútorných hraniciach by sa teda predĺžila z dvoch na tri roky, neexistuje však garancia, že by pod mierne pozmenenou zámienkou nemohli byť kontroly predĺžené de facto neobmedzene. Viacerí ministri vnútra počas diskusie vyhlásili, že kontroly na vnútorných hraniciach by mali byť poslednou možnosťou  a výnimočným opatrením, keďže voľný pohyb osôb je najväčšou vymoženosťou Európy. 


Mali by sme sa prestať klamať v tom, že kontroly na hraničných prechodoch sú dobrým bezpečnostným opatrením. Pokiaľ nestrážite zelenú hranicu, tak stráženie hraničných prechodov je len akýmsi PR opatrením. Pretože prejsť zelenú hranicu je ďaleko jednoduchšie ako hraničný prechod,“ povedal minister vnútra R. Kaliňák. Ak bude táto debata týmto smerom pokračovať, čelíme podľa neho reálnej hrozbe zániku schengenského priestoru a voľného pohybu osôb, čo je jedna zo základných slobôd, ktorú Európska únia má. 


Opäť sa dotkli aj otázky mechanizmu permanentného prerozdeľovania migrantov.  
Neexistuje cesta ku kompromisu, akokoľvek budeme premalovávať povinné kvóty na akúkoľvek farbu, stále pôjde o tú istú vec. Musíme nájsť efektívne riešenia. Vracanie sa k tejto téme v akejkoľvek podobe, je strata času. Dnes je proti povinným kvótam oveľa viac krajín než pred dvoma rokmi,“ reagoval R.Kaliňák. 
Ministri vnútra sa počas rokovania venovali aj otázkam návratu štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí spáchali trestné činy, boju proti terorizmu a reforme azylového systému, ako aj návrhu Komisie v najbližších rokoch presídliť 50 000 migrantov z tretích krajín. 


Ten návrh si trochu protirečí s diskusiou o predlžení hraničných kontrol na vnútorných hraniciach. Ak hovoríme, že bezpečnostná situácia v niektorých krajinách je dramatická a preto sú nevyhnutné kontroly, tak potom nemôžeme chcieť, aby sme takýmto spôsobom prilievali benzín do ohňa. Ani ja - a predpokladám,  že ani ďalší kolegovia -, nebudeme hlasovať za zhoršenie bezpečnostnej situácie vo svojej krajine. Najmä ak hovoríme, že migrácia prináša bezpečnostné riziká. Pokiaľ sa nestabilizuje bezpečnostná situácia v Európe, predpokladám, že viaceré krajiny tento návrh nepodporia,“ dodal R.Kaliňák. "Je dôležité, aby sme v prvom rade zvládli integráciu ľudí, ktorí už v Európe sú, pretože ak sa to nepodarí, môže dôjsť k radikalizácii týchto ľudí a opätovne k zhoršeniu bezpečnostnej situácie."