RSS zoznamy

Vissza

Izrael - aktuálne opatrenia voči šíreniu vírusového ochorenia COVID-19

Izrael - aktuálne opatrenia voči šíreniu vírusového ochorenia COVID-19

27.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Izrael

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Izraelskom štáte informuje slovenských občanov nachádzajúcich sa v Izraeli o aktuálnych opatreniach izraelskej vlády voči šíreniu ochorenia COVID-19.

 

Návštevníci, ktorí sa stále nachádzajú v Izraeli, majú prerušiť svoj program, vrátiť sa do ubytovacích zariadení a čo najskôr opustiť krajinu.

 

Všetky osoby vstupujúce na územie Izraela sú povinné nastúpiť do 14-dňovej domácej karantény. Hotely a internáty nie sú považované za miesto domácej karantény.

 

Cudzím štátnym občanom bude odmietnutý vstup do krajiny.

 

Obmedzenie sa nevzťahuje na osoby s povoleným pobytom a diplomatov akreditovaných v Izraeli.

 

Hranice s Jordánskom a Egyptom ostávajú uzatvorené.

 

Výnimky pre vstup do Izraela je možné získať pred cestou od veľvyslanectva Izraela v zahraničí, ktoré je potrebné v tejto veci kontaktovať aspoň 5 dní pred odchodom e-mailom s oznámením účelu cesty a miesta kde sa bude cestujúci zdržiavať v domácej karanténe po príchode do Izraela.

 

V Izraeli sú až do odvolania zakázané všetky podujatia s účasťou nad 10 osôb.

 

Zatvorené sú nákupné centrá a maloobchodné predajne (okrem potravín, lekární a reštaurácií s možnosťou donášky), bary, puby, diskotéky, kluby, reštaurácie (aj hotelové), posilňovne, plavárne, vodné a zábavné parky, ZOO, kiná, divadlá a iné kultúrne inštitúcie, prevádzky neposkytujúce zdravotnú starostlivosť, výstaviská, výletné lode, lanovky, kultúrne pamiatky a konferencie. Modlitby a bohoslužby sa môžu organizovať v počte max. 10 osôb, musí byť zachovaný odstup 2 metre medzi každou osobou a nie viac ako dve skupiny sa môžu stretnúť v ten istý čas.

 

Pracujúce osoby musia využiť možnosť práce z domu, pokiaľ je to možné.

 

Kde je možné zabezpečiť odstup osôb 2 metre, môžu pokračovať v práci bezo zmien.

 

V motorom vozidle by mali cestovať max. 2 osoby.

 

Je absolútny zákaz zdržiavania sa chorých osôb na pracovisku.

 

Ministerstvo zdravotníctva Izraela odporúča nevyužívať verejnú dopravu.

 

Verejná doprava bude každý deň končiť prevádzku o 20:00h a bude obmedzená na 25%.

 

Žiadna verejná doprava nebude premávať počas víkendov (od štvrtka 20:00h do nedele rána).

 

Od štvrtka 26. marca 2020 nepremávajú vlaky až do odvolania.

 

Taxi môžu vziať naraz iba jedného cestujúceho, pokiaľ druhý nebude sprievodom zo zdravotných dôvodov. Všetci cestujúci musia sedieť na zadnom sedadle vozidla s otvorenými oknami.

 

Od 20. marca 2020 vstúpil do platnosti úplný zákaz vychádzania v Izraeli, ktorý povoľuje opustiť bydlisko len v týchto prípadoch:

  • na krátke prechádzky v rádiuse 100 m od bydliska;
  • cestovanie za prácou (ak sa nedá vykonávať z domu);
  • nákup potravín, liekov a vybavovanie nevyhnutných služieb;
  • nevyhnutná zdravotná starostlivosť;
  • darovanie krvi;
  • súdne konania;
  • demonštrácie;
  • opatrovateľská starostlivosť, pomoc v núdzi;

 

Za porušenie zákazu hrozí finančná pokuta 500 NIS (127 Eur) alebo trest odňatia slobody až na 6 mesiacov.

 

Pre prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné a budú otvorené hrozí pokuta do výšky 5000 NIS (1269 Eur).

 

Izrael dramaticky zvýšil počet testov na vírus, 3 - 5 000 testov denne, pričom zároveň zaviedol novú formu testovania tzv. Drive-through – občan príde na vlastnom vozidle do testovacieho centra a vzorka mu bude odobratá cez okno v aute. 6 centier (zatiaľ v Tel Avive, ostatné budú v mestách Haifa, Jeruzalem, Petah Tikva, Rishon Lezion a Beer Sheva) bude v prevádzke 24/7 umiestnených na verejných priestranstvách (parkoviská štadiónov, zberné parkoviská) za prítomnosti Červenej Dávidovej hviezdy a polície.

 

Hotely Dan Panorama v Tel Avive a Dan Hotel v Jeruzaleme sa stali dočasnými centrami pre liečbu pacientov nakazených COVID-19.

 

Ministerstvo zdravotníctva Izraelského štátu zriadilo verejnú informačnú telefonickú linku * 5400. Linka, ktorá slúži verejnosti denne od 8:00 do 21:00 hod. a poskytuje odpovede na akékoľvek otázky týkajúce sa nového koronavírusu v krajine, ako aj zavedených opatrení.

 

Stránka MZ Izraela - aktuálne informácie o výskyte nového koronavírusu a nové ochranné opatrenia

 

Pri cestovaní do Izraela odporúčame občanom registrovať sa na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky alebo cez mobilnú aplikáciu Svetobežka. V prípade potreby ďalších informácií môžete kontaktovať Veľvyslanectvo Tel Aviv na telefónnom čísle +972544556639, alebo na emailovej adrese cons.telaviv@mzv.sk