Spolupráca zameraná na podporu ochrany prírody medzi SR a Taiwanom

22.5.2020 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Taiwan

Vedúci Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei Martin Podstavek v piatok (22. mája) podpísal s generálnym riaditeľom Úradu lesníctva Taiwanu Frankom Linom List o zámere, ktorý má predovšetkým zabezpečiť spoluprácu v bilaterálnej, kultúrnej, vzdelávacej oblasti zameranej na podporu ochrany prírody. Deň podpisu je o to výnimočnejším, že k nemu došlo práve počas Medzinárodného dňa biodiverzity, ktorý oslavuje rozmanitosť všetkých živých foriem.  

 

Podpis listu je pokračovaním už nadviazanej spolupráce medzi SR a Taiwanom, ktorá začala v decembri 2018 pri podpise Memoranda o porozumení medzi Čiernohronskou historickou železnicou a Úradom lesníctva Taiwanu. 

 

V rámci spolupráce dôjde aj k prekladu a vydaniu knihy o príbehu domorodého kmeňa Pangcah, ktorá je o vzájomnom priateľstve bytostí v prírode. Práve prepojenie s prírodou na základe vzájomného priateľstva a rešpektu sú základné prvky kmeňa Pangcah. Vydanie knihy na Slovensku zabezpečí Vydavateľstvo Perfekt. Kniha je taktiež prvenstvom – na Slovensku bude prvýkrát publikovaná kniha domorodého obyvateľstva Taiwanu, a možno i východnej Ázie.

 

Počas podpisu predstavila legendu kmeňa Pangcah autorka knihy Miya, ktorá prerozprávala krásny príbeh o pomoci, porozumení a priateľstve v prírode. 

 

Následne počas príhovoru vedúci úradu Martin Podstavek poďakoval autorke Miyi za to, že napísala práve príbeh z domorodého prostredia. Práve takéto príbehy najviac pomáhajú dostať sa do povedomia v iných krajinách. „Sme radi, že úrad lesníctva si vybral práve Slovensko ako prvú krajinu, kde bude táto kniha publikovaná,” uviedol M. Podstavek.