GLOBSEC 2015

10 rokov GLOBSEC logo
www.globsec.org

 

Začiatok novej tradície: Všetci premiéri krajín V4 sa opäť stretnú na GLOBSEC-u


BRATISLAVA - Spojenie GLOBSEC-u s jedným z vysoko postavených politických samitov v regióne sa už stáva tradíciou. Rovnako ako vlani, aj v roku 2015 sa všetci štyria predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky, Robert Fico, predseda vlády Slovenskej republiky, Ewa Kopacz, predsedkyňa vlády Poľska spolu s hlavami vlád Českej republiky, Bohuslavom Sobotkom a Maďarska, Viktorom Orbánom, zapoja do diskusií na konferencii. Avšak tento rok bude výnimočný, a to nielen preto, že GLOBSEC oslávi 10 rokov svojej existencie. Dôvodom totiž bude aj prítomnosť francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda pri rokovacom stole V4.

"Som rád, že môžem byť svedkom toho, ako sa GLOBSEC stáva dôležitou platformou pre strednú Európu. Naším poslaním je ponúknuť najprominentnejším rečníkom a odborníkom fórum pre diskusiu o otázkach, ktoré utvárajú politiku v celej Európe. GLOBSEC tieto politické debaty nielen konštruktívne podporuje, ale tiež poskytuje vynikajúcu platformu pre zdôraznenie ich výsledkov," povedal zakladateľ GLOBSEC-u a výkonný riaditeľ Stredoeurópskej strategickej rady Róbert Vass.
Záverečné rokovanie Vyšehradskej skupiny počas slovenského predsedníctva sa zameria na priority presadzované v uplynulom roku. Pôjde tak napríklad o energetickú politiku, digitálnu agendu a inovácie na posilnenie konkurencieschopnosti regiónu. GLOBSEC 2015, ktorý sa koná v dňoch od 19. júna do 21. júna v Bratislave, pritom reaguje aj na tieto otízky a venuje sa im v rámci jednotlivých fór zaradených do programu konferencie – najmä Fóra o kybernetickej bezpečnosti a inováciách a Energetického fóra. Práve na GLOBSEC-u, za prítomnosti podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča, môžu najvyšší predstavitelia V4 rokovať na výnimočnej úrovni.
Stretnutie je tiež jasným dôkazom, že aj napriek rozdielom v otázkach zahraničnej politiky, je tento región schopný dospieť k jednotným krokom a to nielen v európskych politikách.

GLOBSEC je popredným fórom o bezpečnostnej a zahraničnej politike v strednej Európe, ktoré si v tomto roku pripomína už 10 rokov od svojho založenia. Poslaním GLOBSEC-u je zapojiť spoločnosť do podpory regionálnej spolupráce a posilňovania transatlantickej väzby. GLOBSEC organizuje Slovenská atlantická komisia, člen Stredoeurópskej strategickej rady.

Stredoeurópska strategická rada je nezávislá mimovládna organizácia, ktorej poslaním je posilniť hlas Slovenska a strednej Európy v európskych a globálnych/svetových záležitostiach. Organizácia spája kľúčové osobnosti a odborníkov v zahraničnej a bezpečnostnej politike. Združuje tri organizácie - Slovenskú atlantickú komisiu (SAC), Stredoeurópsky politický inštitút (CEPI) a Centrum pre európske záležitosti (CEA).


 
Nenašli sa žiadne tlačové správy
Dátum poslednej aktualizácie: 28.11.2015 Dátum vytvorenia: 15.6.2015