RSS zoznamy

Indietro

Čierna Hora – aktuálne cestovné obmedzenia v rámci opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19

Čierna Hora – aktuálne cestovné obmedzenia v rámci opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19

6.4.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Čierna Hora

 

Čierna Hora zaviedla od 16. 3. zákaz vstupu všetkých cudzích štátnych príslušníkov na územie krajiny s výnimkou medzinárodnej prepravy tovaru (vrátane tranzitu cez Čiernu Horu). Pre diplomatických pracovníkov existuje možnosť získať výnimku – vstup do krajiny je podmienený následnou domácou karanténou (14-28 dní). Výstup cudzincov z krajiny nie je obmedzovaný, je potrebné si však pred cestou preveriť aktuálne podmienky vstupu do susedných štátov podľa plánovanej trasy.

 

Medzinárodná železničná, autobusová a letecká osobná doprava boli 16. 3. pozastavené na dobu neurčitú. Medzinárodná nákladná doprava ostáva toho času bez výraznejších obmedzení so sprísnenými zdravotnými a sanitárnymi kontrolami na hraniciach.

 

Od 19. 3. bola na neurčito pozastavená takisto vnútroštátna verejná doprava, vrátane taxislužieb, a od 25. 3. platí zákaz medzimestskej dopravy vo všeobecnosti (aj osobnými automobilmi). V obci bol zavedený zákaz prepravy viac ako dvoch dospelých osôb v jednom vozidle.

 

Až do odvolania platí zákaz vstupu všetkých výletných lodí a jácht do prístavov Bar, Budva, Kotor, Kumbor-Portonovi, Tivat a Zelenika.

 

V Čiernej Hore toho času platí zákaz zhromažďovania – verejného (max. 2 osoby spolu na verejnom priestranstve) ako aj súkromného (v byte/dome sa môžu nachádzať len členovia spoločnej domácnosti). Zákaz vychádzania platí v pracovné dni od 19:00 do 05:00 a počas víkendov od 13:00 do 05:00. Deti do 12 rokov sa môžu nachádzať na verejnom priestranstve vždy len v sprievode príbuzného dospelého.

 

Všetky reštaurácie, kaviarne a bary ako aj obchody v krajine boli v rámci opatrení vlády na zabránenie šírenia vírusu zatvorené, s výnimkou tých, kde si občania môžu kúpiť lieky, potraviny, drogériový tovar, palivá či krmivo pre zvieratá.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Podgorici +382 67 654 959 alebo Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky +421 2 5978 5978. Kontaktné údaje Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Podgorici sú: Crnogorskih Serdara 5, 81000, Podgorica, Čierna Hora; tel.: +382 20 601 440; e-mail: emb.podgorica@mzv.sk.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Podgorici zároveň odporúča slovenským občanom v prípade cestovania do zahraničia využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.