RSS zoznamy

Indietro

Aktuálna situácia a obmedzenia v súvislosti s koronavírusom na Taiwane

Aktuálna situácia a obmedzenia v súvislosti s koronavírusom na Taiwane

7.2.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Taiwan

Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei informuje, že na Taiwane bolo k 7. februáru 2020 potvrdených 16 prípadov vírusovej pneumónie 2019-nCoV. S účinnosťou od 7. februára 2020 vojde do platnosti zákaz vstupu pre všetkých cudzincov na Taiwan, ktorí sa v uplynulých 14 dňoch zdržiavali v Číne, Hong Kongu a Macaa. Od zákazu sú doposiaľ vyňatí cestujúci s transferom cez letiská v daných krajinách. Cestujúci z Číny, Hong Kongu a Macaa, ktorí sú rodinnými príslušníkmi taiwanských občanov, alebo majú trvalý pobyt na Taiwane budú musieť byť v domácej alebo hotelovej karanténe najbližších 14 dní po prílete. Taiwan tiež implementoval k 5. februáru 2020 zákaz vstupu všetkých výletných lodí do svojich prístavov.

 

Situácia je na Taiwane zatiaľ stabilizovaná, s prísnym dodržiavaním opatrení na zabránenie šírenia 2019-nCoV v spoločnosti. Problémom na Taiwane je akútny nedostatok rúšok na základe ktorého boli zavedené obmedzenia pri ich nákupe. Cudzinci bez rezidenčnej karty (ARC card) od 6.februára 2020 nebudú mať možnosť zakúpiť zdravotné rúška v obchodoch. V prípade potreby je nutné si rúška priniesť so sebou.

 

Občanov Slovenskej republiky informujeme, že je potrebné dodržiavať hygienické návyky ako dôkladné umývanie rúk a nosenie rúšok. Centrum pre kontrolu chorôb Taiwanu žiada prichádzajúcich turistov na Taiwan, ktorí majú príznaky ako horúčka, ťažkosti s dýchaním a kašeľ, aby dobrovoľne informovali oddelenie karantény priamo na letisku a vyhľadali odbornú lekársku pomoc v prípade oneskorených klinických príznakov ochorenia. V prípade podozrenia nákazou je nutné kontaktovať zriadenú telefónnu linku 182 a postupovať podľa inštrukcii miestnych orgánov. Informujeme občanov SR, že v prípade zatajenia príznakov a cestovateľskej histórie hrozí občanom pokuta, prípadné väzenie.

 

Informácie o vývoji situácie a šírení koronavírusu je možné sledovať na webových stránkach:

 

Taiwan Centers for Disease Control https: https://www.cdc.gov.tw/En Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) www.who.int a https://www.who.int/westernpacific/emergencies/novel-coronavirus Európskeho centra pro prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC): www.ecdc.europa.eu a https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china a Úradu verejného zdravotníctva SR:http://www.uvzsr.sk.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zároveň odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva www.mzv.sk, alebo sa registrovali prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostný mobil Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei: +886912204427; Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR: +421259785978.