RSS zoznamy

Indietro

Kanada – informácie a odporúčania v súvislosti s výskytom nového koronavírusu a návratom slovenských občanov

Kanada – informácie a odporúčania v súvislosti s výskytom nového koronavírusu a návratom slovenských občanov

23.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Repatriácia | Kanada

Veľvyslanectvo SR v Ottawe upozorňuje slovenských občanov na rapídny nárast prípadov nákazy vírusom COVID-19 na celom území Kanady. Kanada považuje situáciu za vážne ohrozenie pre verejné zdravie.

Cestovné obmedzenia

Letecká doprava – zákaz vstupu cudzích štátnych príslušníkov cestujúcich zo všetkým krajín okrem USA:
Od 18. marca 12,00 hod. EDT majú leteckí prepravcovia povinnosť odmietnuť boarding/nástup do lietadla pri letoch do Kanady každému pasažierovi, ktorí nemá kanadské občianstvo alebo trvalý pobyt v Kanade a zdržiaval sa v inej krajine ako USA v posledných 14 dňoch.

Zákaz sa netýka leteckých posádok, cestujúcich pri tranzite do tretej krajiny, kanadských občanov a trvalých rezidentov, diplomatov a bezprostredných rodinných príslušníkov kanadských občanov.

Letecké spoločnosti majú od 19. marca zákaz púšťať na paluby lietadiel ľudí vykazujúcich symptómy ochorenia, vrátane kanadských občanov.  
Od 18. marca majú medzinárodné lety povolenie pristáť iba na 4 kanadských letiskách: Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary.
 
Od pondelka 23. marca mnohé letecké spoločnosti obmedzujú frekvenciu alebo úplne rušia aj vnútroštátne letové spojenia.
 
Pozemná doprava – hranica s USA - S platnosťou od 21. marca Kanada a USA po vzájomnej dohode uzatvorili svoju pozemnú hranicu pre všetky cesty, ktoré nie sú nevyhnutného (essential) charakteru. Platí pre všetkých cestujúcich za účelom turizmu a rekreácie. Nákladná doprava tovarov nebude obmedzená. Cez hranicu sa dostanú ľudia pracujúci v nevyhnutných (essential) sektoroch (napr. zdravotníci).  Opatrenie platí predbežne na 30 dní, následne obe strany jeho uplatňovanie zvážia.
 
20. marca boli ohlásené ďalšie výnimky z cestovných obmedzení pre cudzích štátnych príslušníkov, ktorí v Kanade už pracovali, študovali alebo pre nich „bola Kanada už domovom“. Výnimky by mali byť aplikované od budúceho týždňa, preto tí, ktorých sa týkajú by sa nemali pokúšať cestovať do Kanady okamžite.

 

Výnimky sa týkajú:

 • dočasných pracovníkov, napríklad ošetrovateľov, sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve, rybárskom priemysle,
 • medzinárodní študenti, ktorí mali platné povolenie na štúdium alebo ho mali schválené pred vstupom cestovných obmedzení do platnosti 18. marca,
 • žiadatelia, ktorých povolenie o trvalý pobyt bolo schválené pred vstupom cestovných obmedzení do platnosti, ale zatiaľ do Kanady nevycestovali.     


 
Ak ste občan SR, máte pracovné povolenie v Kanade, už ste boli v Kanade pred cestovnými obmedzeniami, ale ste momentálne mimo Kanadu a snažíte sa dostať späť – informujte nás na cons.ottawa@mzv.sk     
 
Ak ste občan SR, máte v najbližšom čase vycestovať do Kanady na iný ako turistický účel, napr. na základe kanadských víz programu mobilita mladých – International Experience Kanada, ale súčasné podmienky vám v tom bránia – informujte nás na cons.ottawa@mzv.sk
 

Vyzývame slovenských občanov so záujmom o návrat do SR, aby sa snažili z Kanady letecky dostať komerčných linkami čo najbližšie k SR a ďalej hľadali možnosti komerčnej prepravy na Slovensko. V prípade núdze kontaktujte veľvyslanectvá SR v príslušnej krajine.

 

Zoznam zastupiteľských úradov SR

 

Lety dostupné z Kanady do Európy (nutné vždy preveriť s konkrétnou leteckou spoločnosťou!):

 • Toronto - Lisbon - dočasné prerušenie letov od 29. marca do 30. apríla
 • Calgary - London - dočasné prerušenie letov od 26. marca do 30. apríla
 • Toronto – Amsterdam - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Montreal - Brussels - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Toronto - Dublin - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Calgary - London - dočasné prerušenie letov od 26. marca do 30. apríla
 • Toronto - Munich - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Toronto - Zurich - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Calgary – Amsterdam - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Montreal – Paris - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla

Lety z Kanady do Francúzska a Holandska, ktoré by mali pokračovať aj po 28.marci:

Air France, 3x do týždňa (streda, piatok, nedeľa), Montreal – Paríž CDG
KLM, 3x do týždňa, Toronto - Amsterdam, Calgary - Amsterdam

 

Obmedzenia na hraniciach jednotlivých krajín

 

Repatriácia

Veľvyslanectvo SR v Ottawe eviduje informácie o občanoch, ktorí sa momentálne stále nachádzajú v Kanade a majú záujem o repatriáciu. Prípadná repatriácia sa z kapacitných dôvodov bude riešiť podľa priorít: maloletí, študenti, občania vyslaní do zahraničia z pracovných dôvodov.

Pre vyťaženosť telefónnych liniek odporúčame, aby občania kontaktovali Veľvyslanectvo SR v Ottawe emailom na: cons.ottawa@mzv.sk. Uveďte svoje identifikačné a kontaktné údaje a dôvod pobytu v zahraničí.

Upozorňujeme, že v zmysle platných nariadení je všetkým osobám, ktoré sa ako zorganizované skupiny vracajú z postihnutých oblastí zahraničia na územie SR alebo o repatriácii ktorých na územie SR sa rozhodne, nariadená izolácia v zariadenia určených Ministerstvom vnútra SR na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku je tejto osobe nariadená domáca izolácia v celkovej dobe spoločne 14 dní.
V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe na telefónnom čísle +1 613 296 8659 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Aktuálne informácie ohľadne ochorenia COVID-19 v Kanade

Kontakty k informáciám o ochorení COVID-19 v Kanade: 1-833-784-4397, e-mail: phac.info.aspc@canada.ca

 

Aktuálne informácie ohľadne ochorenia COVID-19 a opatreniach na Slovensku môžete nájsť na novovytvorenej webstránke www.korona.gov.sk