RSS zoznamy

Indietro

Cyprus – opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu

Cyprus – opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu

24.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Cyprus

Cyprus s platnosťou od 21. marca 2020 od 03:00 h na 14 dní zakázal osobné lety z/do 28 krajín, vrátane všetkých členských krajín Európskej únie.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky na Cypre odporúča všetkým občanom Slovenskej republiky, ktorí sa zdržujú na Cypre, aby sa v prípade objavenia príznakov ochorenia telefonicky obrátili na nasledujúce linky:

- Linka nového koronavírusu na Cypre: 1420

- Úrad EÚ pre zdravie a bezpečnosť: +357 22559580

- Stanica prvej pomoci European University Cyprus: +357 227133003

- 24 hodinová ambulancia pre nové koronavírusy: +357 22887171

- Podpora zdravia a prevencia chorôb (ministerstvo zdravotníctva) +357 22605-659 / -601

 

Cyprus s účinnosťou od 24. marca 2020 od 18 00 h do 13. apríla 2020 obmedzuje pohyb občanov a uzatvára verejné priestranstvá - parky, detské ihriská, otvorené športové zariadenia, miesta verejných stretnutí - vrátane námestí, vodných nádrží, piknikových oblastí, pláží, prístavov, otvorených trhov a bazárov. Zakázané sú aj návštevy kostolov, mešít a iných náboženských miest.

 

Prezident Nicos Anastasiades vo verejnom vyhlásení k občanom vyjadril obavu, že by výrazný nárast počtu infikovaných viedol v krajine ku kolapsu zdravotníckeho systému, ktorý by nedokázal reagovať na potreby ošetrenia občanov a ich ochrany zdravia, bez ohľadu na to, aká dobrá je infraštruktúra zdravotníctva. S poľutovaním konštatoval, že časť verejnosti prejavuje nedostatok disciplíny, sebaúcty, zodpovednosti a solidarity so svojimi spoluobčanmi, keď sú verejné priestranstvá (piknikové miesta, pláže) plné ľudí, napriek žiadosti vlády, aby ostávali doma. Toto správanie podľa slov prezidenta: „vystavuje celú populáciu smrteľným nebezpečenstvám.“

 

Obmedzenie pohybu sa týka všetkých aktivít s výnimkou chodenia do práce, nákupu potravín, návštevy lekára, lekárne alebo banky ak sa transakcia nedá realizovať online.

 

Zo zákazu sú vyňatí ľudia, ktorí poskytujú pomoc zraniteľným skupinám a príbuzným prvého stupňa, ktorí sa zúčastňujú pohrebov, svadieb, krstov ak ich počet v skupine nie je vyšší ako 10. Prechádzka so psom je tiež povolená, ak nejde o viac ako dve osoby a je obmedzená na oblasť okolo bydliska.

 

Každý, okrem maloletého člena rodiny musí nosiť preukaz totožnosti.

 

Svoje prevádzky uzatvoria všetci maloobchodníci, okrem spoločností, ktoré: predávajú vybavenie pre zdravotne postihnuté osoby, zdravotnícke pomôcky, prevádzkujú garáže, pneuservisy, predajne bicyklov, čistiarne, poštové a kuriérske úrady, telekomunikačné spoločnosti, predajcovia automobilov, kvetinárstva alebo pohrebné salóny. Uzatvorenie prevádzky sa týka aj stavenísk, okrem tých, ktoré sa týkajú verejných služieb. V súvislosti s blížiacou sa Veľkou nocou je zakázaná aj tradícia veľkonočných ohňov.

 

Všetky podniky môžu obchodovať online a dodávať svoje výrobky spotrebiteľom.