M. Lajčák prijal na rozlúčkových návštevách veľvyslancov Indie aj Slovinska

16.8.2017 | Aktivity ministra | India | Slovinsko

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (16. augusta) na osobitných stretnutiach veľvyslancov Indie a Slovinska pri príležitosti ukončenia ich diplomatických misií na Slovensku.

 


Na stretnutí s indickým veľvyslancom Paramom Jit Mannom minister označil vzťahy s Indiou za priateľské, bezproblémové, bez otvorených otázok, ktoré by bránili ďalšiemu rozvoju, a poďakoval sa veľvyslancovi za osobný prínos k ich rozvoju. „Úloha Indie v globálnom meradle neustále rastie. Sme radi, že môžeme vzájomne spolupracovať nielen na bilaterálnej báze, ale aj v medzinárodnom meradle, okrem iného aj na pôde medzinárodných organizácií, vrátane OSN,“ povedal M. Lajčák, na budúci týždeň navštívi Indiu v kapacite nadchádzajúceho predsedu 72. zasadnutia VZ OSN.


V rozhovore s veľvyslankyňou Slovinskej republiky Bernardou Gradišnik minister ocenil predovšetkým jej osobný vklad do rozvoja hospodárskej a kultúrnej spolupráce so Slovenskom, ako aj aktívny dialóg, ktorý viedla s jednotlivými aktérmi nielen na celoštátnej, ale aj na regionálnej úrovni. „Slovensko a Slovinsko sú prirodzenými partnermi, ktorých spájajú mnohé rovnaké názory na otázky európskej aj medzinárodnej agendy. Dôkazom toho sú aj pravidelné konzultácie na úrovni rezortov diplomacie oboch krajín, v ktorých máme v úmysle pokračovať,“ uviedol M. Lajčák a vyjadril presvedčenie, že plánovaná oficiálna návšteva prezidenta SR v Slovinsku na jar budúceho roka bude ďalším impulzom pre rozvoj vzájomných bilaterálnych politických aj ekonomických vzťahov.  

        
Za osobný prínos k rozvoju slovensko-slovinských vzťahov M. Lajčák udelil B. Gradišnik Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Minister Miroslav Lajčák a Bernarda Gradišnik, veľvyslankyňa Slovinska počas rozlúčkového prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Bernarda Gradišnik, veľvyslankyňa Slovinska počas rozlúčkového prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Param Jit Mann, veľvyslanec Indie počas rozlúčkového prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Param Jit Mann, veľvyslanec Indie počas rozlúčkového prijatia. Z rokovania delegácii ministra M. Lajčáka a indického veľvyslanca Parama Jit Manna. Z rokovania delegácii ministra M. Lajčáka a indického veľvyslanca Parama Jit Manna.