Aktivity ministra

 • ikonka galerie
  24.04.2017
  | Aktivity ministra | SR a EÚ | Slovensko a Európska únia

  Brexit a postavenie občanov EÚ v Spojenom kráľovstve, jednota EU27 ako základný princíp pri rokovaniach s Londýnom, budúcnosť EÚ v multipolárnom svete – to boli hlavné témy, ktoré dnes (24. apríla) rezonovali počas stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim, ktorý sa v Bratislave zúčastňuje na Konferencii predsedov parlamentov členských štátov EÚ. Ako to v rozhovore minister zdôraznil, sme s europoslancami na jednej lodi, pokiaľ ide o priority EÚ v nadchádzajúcich rokovaniach so Spojeným kráľovstvom – právne postavenie občanov EÚ na britských ostrovoch po rozchode a finančné vyrovnanie. „Rešpektujeme nezastupiteľnú úlohu, ktorú v tomto procese bude zohrávať Európsky parlament, ktorý v konečnom dôsledku povie ÁNO alebo NIE dosiahnutej dohode. Sme zástancami toho, aby proces bol sekvenčný, aby sme sa najprv dohodli, ako sa rozídeme a až potom rokovali o budúcich vzťahoch,“ povedal M. Lajčák, pričom vyzdvihol návrh usmernení vypracovaných Európskou komisiou, ktorý má schváliť Európska rada už nadchádzajúcu sobotu na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli.
 • ikonka galerie
  24.04.2017
  | Aktivity ministra | Čierna Hora

  Na okraj Konferencie predsedov parlamentov členských štátov EÚ, ktorá sa koná v týchto dňoch v Bratislave, uvítal dnes (24. apríla) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na pôde rezortu diplomacie predsedu zákonodarného zboru Čiernej Hory Ivana Brajovića. V rozhovore minister zdôraznil, že Čierna Hora vstupuje do záverečného obdobia vo svojom eurointegračnom úsilí, čoho dôkazom je naplnenie viac ako desaťročného sna o plnoprávnom členstve v NATO. „Rýchly priebeh ratifikácie Prístupového protokolu vo všetkých členských štátoch Aliancie je jasným prejavom podpory Čiernej Hore a uznaním dosiahnutých výsledkov na ceste reforiem. Príklad Čiernej Hory potvrdzuje vitálnosť politiky otvorených dverí NATO a môže byť motiváciou aj pre ostatné krajiny západného Balkánu, že úprimná snaha o reformy sa vypláca,“ povedal M. Lajčák, ktorý zároveň ocenil dosiahnutý pokrok na ceste krajiny do Európskej únie. „Čierna Hora v minulom roku otvorila 4 nové kapitoly v prístupovom procese k EÚ, z toho dve počas slovenského predsedníctva, a v tomto smere je najpripravenejšou kandidátskou krajinou zo všetkých našich partnerov na západnom Balkáne,“ povedal minister.
 • 21.04.2017
  | Aktivity ministra | Japonsko

  O aktuálnej situácii v oblasti juhovýchodnej Ázie, o stave rokovaní o ekonomickom partnerstve a voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom, ako aj o budúcnosti transpacifického partnerstva (TPP) po tom, čo od tohto projektu odstúpili USA, hovoril dnes (21. apríla) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s japonským veľvyslancom na Slovensku Jun Shimmim. V diskusii sa partneri venovali aj možnostiam ďalšej multilaterálnej spolupráce, vrátane tej na platforme OSN, kde s Japonskom zdieľame rovnaké priority: udržateľný mier, prevenciu a mediáciu konfliktov, udržateľný rozvoj, podporu mierových operácií, a boj proti terorizmu, a venovali sa aj otázke reformy Bezpečnostnej rady OSN, ktorej je dnes Japonsko nestálym členom.
 • ikonka galerie
  20.04.2017
  | Aktivity ministra | Kapverdy

  Na historicky prvú návštevu Slovenskej republiky pricestoval dnes (20. apríla) do Bratislavy minister zahraničných vecí a komunít Kapverd Luís Filip Tavares. Návšteva je súčasťou diplomatickej ofenzívy tejto ostrovnej republiky súvisiacej s 10. výročím vzniku Osobitného partnerstva EÚ – Kapverdská republika s cieľom rozšíriť partnerstvo a spoluprácu s členskými krajinami EÚ. Táto téma dominovala aj stretnutiu s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom a nadväzovala na pracovnú cestu ministra na Kapverdy v novembri 2016, keď v zastúpení Vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Federicy Mogheriniovej viedol ministerský dialóg a následne inicioval viacero konkrétnych návrhov na doplnenie spolupráce medzi EÚ a Kapverdami.
 • ikonka galerie
  20.04.2017
  | Aktivity ministra | Palestína

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (20. apríla) nového veľvyslanca Palestínskeho štátu na Slovensku Attala Subhi Ahmed Qubia pri príležitosti začatia jeho diplomatickej misie. V krátkom rozhovore minister pripomenul svoju nedávnu návštevu Palestíny v marci tohto roka, na ktorej sprevádzal prezidenta SR Andreja Kisku, a osobitne rozhovor s palestínskym ministrom zahraničných vecí Rijádom al-Malkím, pričom poukázal na fakt, že postoj Slovenska vo vzťahu k dvojštátnemu usporiadaniu vzťahov medzi Palestínou a Izraelom sa nemení. V tejto súvislosti vyzval veľvyslanca na pravidelnú komunikáciu pohľadov palestínskej strany na túto otázku.
 • ikonka galerie
  19.04.2017
  | Aktivity ministra | SR v medzinárodných organizáciách

  Slovensko musí mať záujem efektívnejšie zapájať do aktivít UNESCO svoje ministerstvá a inštitúcie, mimovládne organizácie, súkromný sektor, mládež aj širokú verejnosť, aby sa programy tejto medzinárodnej organizácie sprístupnili pre široké vrstvy spoločnosti. To bude úlohou nového orgánu - poradného zboru expertov Slovenskej komisie pre UNESCO, s ktorého členmi sa dnes na pôde rezortu diplomacie stretol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák z titulu svojej funkcie predsedu uvedenej komisie.
 • ikonka galerie
  19.04.2017
  | Aktivity ministra | Španielsko

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (19. apríla) na nástupnej návšteve nového veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku Luisa Belzuz de Los Riosa. V diskusii bola hlavnou témou budúcnosť EÚ, osobitne vo vzťahu k brexitu a víziách do budúcnosti. „V otázke brexitu je naším záujmom minimalizovať jeho negatívne dopady a zachovať jednotu EÚ pri rokovaniach so Spojeným kráľovstvom. Pokiaľ ide o diskusiu o budúcnosti EÚ, tá je živá a má veľa prúdov. Každopádne Slovensko je a chce zostať v jadre európskej integrácie,“ potvrdil M. Lajčák. Partneri sa v tejto súvislosti zhodli na tom, že je potrebné urobiť viac pre to, aby sa EÚ stala vskutku globálnym hráčom, osobitne v podmienkach multipolárneho sveta, v ktorom má ambíciu byť jedným z pólov.
 • ikonka galerie
  11.04.2017
  | Aktivity ministra | Ukrajina

  Slovenská republika naďalej podporuje nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Nevidíme iné východisko z krízy na juhovýchode štátu, než je politický proces založený na dôslednom napĺňaní Minských dohôd. Vyplynulo to z dnešnej (11. apríla) pracovnej návštevy ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v Kyjeve, na ktorej ministra sprevádzali šéfovia rezortov diplomacie Českej republiky (L. Zaorálek) a Maďarska (P. Szijjártó).
 • ikonka galerie
  07.04.2017
  | Aktivity ministra | Rumunsko

  Slovensko je pripravené úzko spolupracovať a podeliť sa s Rumunskom o svoje skúsenosti s prípravou a priebehom predsedníctva v Rade EÚ, ktoré Bukurešť prevezme v prvom polroku 2019. Odznelo to dnes (7. apríla) v Bratislave na stretnutí ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s ministrom zahraničných vecí Rumunska Teodorom Meleşcanom.
 • 04.04.2017
  | Aktivity ministra | Rusko

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák zaslal v súvislosti s včerajšou explóziou v petrohradskom metre kondolenčný telegram ministrovi zahraničných vecí Ruskej federácie Sergejovi Lavrovovi. „S hlbokým smútkom som prijal správu o tragédii v metre v Petrohrade, ktorá si vyžiadala obete na ľudských životoch. Slovenská republika odmieta všetky formy a prejavy terorizmu a spolu s ďalšími krajinami bude pokračovať v boji proti tomuto nebezpečenstvu,“ uviedol v telegrame minister M. Lajčák a v mene Slovenskej republiky vyjadril úprimnú sústrasť rodinám a príbuzným obetí tragédie.