Minister M. Lajčák je kandidátom SR na post generálneho tajomníka OSN  

 

Bratislava (25. mája) – Vláda Slovenskej republiky v stredu na rokovaní v Bratislave schválila nomináciu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka na post generálneho tajomníka OSN. Ide o reakciu na výzvu predsedu Valného zhromaždenia OSN členským štátom, aby do tejto funkcie ponúkli kandidátov s dokázateľnými líderskými a manažérskymi schopnosťami, rozsiahlou skúsenosťou v medzinárodných vzťahoch a silnými diplomatickými, komunikačnými a jazykovými schopnosťami. 

 

Ohlásenie kadidatúry

Videozáznamy z tlačových brífingov s najvyššími ústavnými činiteľmi

 

pdf List predsedu vlády SR s nomináciou Miroslava Lajčáka na na post generálneho tajomníka OSN (dokument je v anglickom jazyku)  (pdf; 603.81 KB)

pdf Predstavenie vízie (dokument je v anglickom jazyku)  (pdf; 350.08 KB)

 

Miroslav Lajčák

 

Miroslav Lajčák (53) strávil ako kariérny diplomat celý svoj profesionálny život prácou v diplomatickej službe svojej krajiny a tiež v medzinárodných inštitúciách.
Jeho osobné krédo je profesionalita a zodpovednosť. Za hlavné nástroje diplomacie považuje dialóg a rešpekt. Je zástancom spolupráce a inkluzívnosti.

 

Partneri ho poznajú ako pozorného poslucháča, oduševneného sprostredkovateľa, schopného manažéra so skúsenosťami s riešením konfliktov a ich predchádzaniu na národnej i medzinárodnej úrovni.

 

Verí v multilateralizmus a presadzuje rešpektovanie pravidiel. Počas svojej kariéry zohral výraznú úlohu ako sprostredkovateľ v postkonfliktných situáciách na západnom Balkáne a aktívne sa podieľal na transformácii svojej vlastnej krajiny (ktorá vznikla po pokojnom rozdelení Československa) ako aj na budovaní diplomatickej služby Európskej únie.

 

V súčasnosti už po tretíkrát vykonáva mandát ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí.